Trek k jezeru Köl Ükök

Trek k jezeru Köl Ükök

Pochod k úžasnému jezeru

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Nadprůměrná
Čas: 3 dny

Trek k jezeru Köl Ükök patří k nejmalebnějším v Kyrgyzstánu. z polopouštní oblasti v okolí oblastního městečka Kočkoru se během několika hodin výstupu dostanete ke krásnému jezeru obklopeného rozkvetlými pastvinami plných koňí a ovcí a zaledněných čtyřtisícových hor. Od jezera navíc můžete podniknout celou řadu hvězdicových výletů na nepojmenované kopce či k dalšímu krásnému jezeru Köl Tör.

Obsah článku
Recenze

1. den

Výstup k jezeru Köl Ükök

První den pochodu je nejnáročnější. Čeká vás dlouhý výstup vyprahlou, téměř polopouštní krajinou bez stínu. Navíc budete muset přebrodit divokou říčku Terc. Velko odměnou však bude finální výhled na jezero Köl Ükök.

Článek: Výstup k jezeru Köl Ükök I.

Vyprahlým údolím k brodu

Dlouhý pochod z prašného Kočkoru do úplně jiného, krásnějšího světa v okolí jezera Köl Ükök je v podstatě rozdělen na dvě krajinářský rozdílné etapy. První, o které se zde píše, je o něco méně zajímavá. Vede po relativně vyprahlým údolím Tör Ükök, s krásnými zpětnými panoramatickými pohledy na Kočkor, až k mohutnému bočnímu údolí, ve kterém teče divoká říčka Terc, kterou budete muset přebrodit. Pro většinu turistů je tento brod nejnáročnějším místem celého tohoto treku k jezerům.

Článek: Výstup k jezeru Köl Ükök II.

Přes louky a morénu k jezeru

Druhá etapa výstupu k čarokrásnému jezeru Köl Ükök už vede výrazně zelenější krajinou než předchozí etapa. Navíc, pokud jste unavení či jste vyrazili na túru pozdě, můžete zde bezproblému zakempovat na lukách či přespat v jurtě a k jezeru dojít až další den. Po cestě vás čeká navíc celá řada menších jezírek. Etapa je zakončena prudkým výstupem na morénu, ze které už konečně uvidíte hlavní cíl tohoto treku.


2. den

Turistika u jezera Köl Ükök

Druhý den se jen kochejte krásným okolím jezera Köl Ükök či se vydejte k ještě výše položenému jezeru Köl Tör

Článek: Túra podél jezera Köl Ükök

Kyrgyzská romantika

Poté co překonáte dlouhou cestu, převážně vyprahlým údolím, z Kočkoru až na morénu jezera Köl Ükök, dostanete se do úplně jiného světa. Zde už se stačí "ubytovat" v jurtě či si postavit vlastní stan a pak si už můžete užívat krásné procházky po okolí tohoto nádherného jezera. Vyšlapaná je však jen stezka po západní straně jezera. Turistika po východní straně je relativně nebezpečná díky suťovým svahům. Vlastní základní procházka má cca tři kilometry a opravdu není kam spěchat. Otužilejší jedinci se mohou v tomto průzračném jezeře i vykoupat.

Článek: Vyhlídka na Köl Ükök

Vyhlídka na krásné jezero

Z jižního břehu jezera Köl Ükök není na několika místech problém stoupat přímo vzhůru do svahu na panoramatické výhledy na jezero. Navíc je za malým hřebenem malebné údolí plné květin. Tuto vycházku můžete spojit s následnou cestou k jezeru Köl Tör, nebo jen jako kratší pochod před sestupem zpět do Kočkoru.


Článek: Túra k jezeru Köl Tör

Výlet do malé ledovcové arény

Pokud si chcete udělat od krásného a velkého jezera Köl Ükök výlety dál do hlouby tohoto čtyřtisícového pohoří naskýtá se hned několik možností. Nejoblíbenější z nich je ani ne půldenní výlet k dalšímu, o něco menšímu jezeru Köl Tör. Počítejte ale s tím, že cesta tam je už o něco obtížnější než výstup k jezeru Köl Ükök.

3. den

Návrat do Kočkoru

Třetí den si můžete ještě dopřát krátkou vycházku na nějakou z dalších vyhlídek a pak se už vydejte zpět do Kočkoru, buďto tou samou cestou či další dolinou vedoucí do Kara-Suu. Pokud nemáte moc času, tak celý trek stihnete i za dva dny. Alternativně si můžete udělat výlet i do měsiční krajiny vyprahlého hřebene u vesnice Isikajev, ležící poblíž východiska treku.

Článek: Túra na měsíční hřeben u Kočkoru

Pěkná vycházka z Kočkoru

Sice městečko Kočkor není samo o sobě moc zajímavé a většina cestovatelů sem přijíždí hlavně z důvodu toho, že je to východisko jak k obrovskému jezeru Sonkol, tak k čarokrásnému jezeru Köl Ükök. I tak se odtud dá udělat zajímavá vycházka jižním směrem k opuštěnému vyprahlému hřebenu se zajímavými výhledy nad vesnicí Isakajev.
Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam