Túra do soutěsky nad jezerem Sonkol

Túra do soutěsky nad jezerem Sonkol

Po loukách do hor

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Nadprůměrná
Čas: 6:00 hod

Kousek od severovýchodního konce jezera Sonkol se nachází na kyrgyzské poměry nízký ani ne deset kilometrů dlouhý horských hřeben zvětralých hor se spoustou zajímavých skalek. Ideální místo pro výlety od jezera. Jedním z možných cílů je malá soutěska poblíž nejvýraznější hory na hřebeni.

Obsah článku
Recenze

Rozkvetlé louky u Sonkolu

Výhoda turistiky v okolíjezera Sonkol je ten, že se všude táhnou krásně rozkvetlé louky, takže k horským cílům na obzoru můžete vyrazit téměř po přímce. Samozřejmě se táhnou od hor malá plytká údolí, kudy brzy na jaře tečou sezonní potůčky z tajícího sněhu, takže trochu rozmyslet kudy půjdete to přeci jen chce.

Rozkvetlé louky u Sonkolu

Údolí plná stád

Od jurtového táboru Bataj-Aral je to k horskému masivu vzdušnou čarou cca 6 kilometrů. První kilometry vaše cesta přes louky stoupá jen opravdu mírně. Po té se začnou zvedat travnaté hřebínky vedoucí až k vlastnímu masivu. Z těchto hřebenů jsou pak krásně vidět velká stáda pasoucí se na trávě v údolíčkách

Údolí plná stád

Cíl nadohled

Navigovat na mapě

Po hodině chůze jste na vrcholu travnatého hřebenu a přímo před vámi se tyčí špičatá, skalkami posetá hora – nejvýraznější vrchol hřebene na sever od jezera. Příjemné místo na svačinu a kochání se výhledy.

Cíl nadohled

Stádo koní

To že na této vycházce potkáte člověka je opravdu velmi nepravděpodobné (většina turistů přijíždí k jezeru jen na jednu noc a motá se jen u břehu či v těsné blízkosti tábora) – to že zde potkáte stáda zvířat je zase velmi pravděpodobné.

Stádo koní

Pohled na travnatou horu

Pokud se vydáte prozkoumat soutěsku nezbude vám nic jiného, než sestoupit dolů do údolí a pokračovat dál podle malého potůčku. Při pohledu zpět je vidět vyhlídková travnatá hora, cca 3 250m n. m., kde jste byli před chvílí. V dáli je vidět i jezero a zasněžené hory za ním.

Pohled na travnatou horu

Ústí soutěsky

Navigovat na mapě

Vstup do soutěsky stráží mohutné skály.

Ústí soutěsky

Sněžná pole

Výstup soutěskou není z počátku nijak obtížný. I tak samozřejmě musíte dávat velký pozor, zvlášť pokud jdete samy, neb tady vás asi nikdo případně hledat nebude. Ve stínu skal jsou i v létě sněžná pole.

Sněžná pole

Cesta soutěskou

Cesta soutěskou je velmi pěkná, okolo vás se zvedají několik desítek metrů vysoké stěny – což na fotce samozřejmě nevynikne

Cesta soutěskou

Sedlo nad soutěskou

Postupem času začne chvílemi vykukovat i zvětralá část hřebene, tak se i chvíli zdá, že by se dalo soutěskou projít až na hlavní hřeben.

Sedlo nad soutěskou

Neprostupná část soutěsky

Bohužel se po chvíli soutěska extrémně zúží. První stupeň lze ještě relativně jednoduše překonat. Druhý je pak víc jak tři metry vysoký a zde se už bez výbavy neobejdete. Turisticky tedy soutěska průchozí není, ale i tak návštěva a túra sem stojí za to.

Neprostupná část soutěsky

Mezi dvěmi údolími

Poté co se vrátíte stejnou cestou ze soutěsky zpět můžete buďto kráčet rovnou údolím nebo hned nastoupat na úzký hřeben a jít vrchem s vyhlídkami na jezero

Mezi dvěmi údolími

královská vyhlídka na jezero

Cesta zpět se může zdát už trošku nekonečná, ale je pořád z kopce pěkným terénem a hlavně výhled na Sonkol je nádherný.

královská vyhlídka na jezeroČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam