Klasický výlet k jezeru Sonkol

Klasický výlet k jezeru Sonkol

Výlet k magickému jezeru

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 3 dny

Jeden z nejklasičtějších, ale i tak velmi pěkných, výletů v Kyrgyzstánu je k jezeru Sonkol. Už i samotná cesta tam, skrz kaňony a horské průsmyky, je velmi hezká, ale vlastní jezero a jeho malebné okolí je tou pomyslnou třešničkou na dortu. Čekají vás zde pastevci v jurtách, obrovská stáda koní, krav a ovcí, a hlavně obrovské jezero, kde se můžete i vykoupat, pokud jste jen lehce otužilí. Navíc okolní krajina plná rozkvetlých luk a lehce dostupných hor naprosto láká k průzkumným procházkám.

Obsah článku
Recenze [1x]

1. den

Cesta k jezeru Sonkol a první procházky

První den vás čeká zhruba dvouhodinová jízda k jezeru pěknou krajinou. Po obědě v jurtovém táboře Bataj-Aral můžete buďto jen tak relaxovat u jezera, koupat se, dát si krátkou procházku podél jeho břehů nebo pokud máte chuť a sílu můžete vyrazit i na túru do hor rozkládajících se na sever od jezera.

Článek: Jízda k jezeru Sonkol

Cesta přes dva průsmyky

Nejkratší a nejklasičtější cesta k jezeru Sonkol z města Kočkor vede pro turisty velmi zajímavou krajinou. Bude vás čekat cesta kaňonem, zeleným údolím s výhledem na čtyřtisícové hory, klikatý výjezd do vysokého průsmyku a nakonec sjezd přes louky, okolo stád koní a krav, k tomuto velikému jezeru. Během těchto 100 kilometrů si užijete opravdu celou řadu pěkných výhledů.

Článek: Túra do hor nad jezero Sonkol

Na opuštěnou vyhlídku

Nejsnáze dostupná hora z jurtového tábora Bataj-Aral, ležícího u severovýchodního konce jezera Sonkol, je vrchol na západním konci menšího hřebene přímo na sever od něj. Díky okolnímu lučnímu terénu můžete vyrazit na výstupový hřeben prakticky po přímce nebo jít necelé čtyři kilometry podél jezera a pak až teprve zahnout. Každopádně je to nádherná cesta s výhledem až na monumentální kyrgyzský hřeben za dobré viditelnosti.


2. den

Turistika u jezera Sonkol

Druhý den je ideální na celodenní turistiku. Buď můžete znovu vyrazit do hor na větší celodenní túru, nebo zkombinovat procházku u jezera s nějakým kratším výletem do hor. Ti kdo jezdí rádi na koni si můžou „pronajmout“ koníka a udělat si výlet po okolí z koňského sedla.

Článek: Túra podél jezera Sonkol

Na jih od jurt Batai Aral

Hned na jih od jurtového tábora Bataj-Aral je malé plytké jezero oddělené jen úzkou kosou od obrovského Sonkolu. Vycházka po této kose je velmi pěkná, zvlášť ráno, kdy se v jezírku zrcadlí štíty pohoříčka na sever od jezera. Pokud jste trošku odvážní můžete na konci tohoto jezírka přebrodit říčku, jít skrz mokřad a zpět do tábora se vrátit jinou cestou, respektive tak obejít celé malé jezero. Pokud se vám nechce skoro kilák a půl jít podmáčeným terénem musíte se vrátit stejnou cestou po kose. I tak je to pěkný, skoro tříhodinový výlet.

Článek: Túra do soutěsky nad jezerem Sonkol

Po loukách do hor

Kousek od severovýchodního konce jezera Sonkol se nachází na kyrgyzské poměry nízký ani ne deset kilometrů dlouhý horských hřeben zvětralých hor se spoustou zajímavých skalek. Ideální místo pro výlety od jezera. Jedním z možných cílů je malá soutěska poblíž nejvýraznější hory na hřebeni.


3. den

Návrat do Kočkoru

Třetí den je už pomalu ve znamení návratu zpět do Kočkoru, nebo alternativně cesta do Narynu pokud pokračujete na jih Kyrgyzstánu. Ještě naposledy si dopoledne užijte zdejší pastevecký život, než z tohoto zajímavého místa odjedete.

Článek: Život u jezera Sonkol

Pastevecký život v jurtách

Při návštěve Kyrgyzstánu se stojí určitě seznámit s původním pasteveckým životem v jurtách. Jednou z dobrých možností je jezero Sonkol, kde sice většina turistů přebývá v jurtách cestovních kanceláří, ale i tak zde vidíte, hlavně v bočních údolích, původní pastevecký život bez příkras.

Varianty výletu

Popsaná varianta je klasická.

  • Můžete zkusit i třeba pobyt na jižní straně jezera
  • Či k němu dojít přes hory z Kyzartu či UzumbulakuČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam