Klasický turistický okruh Kyrgyzstánem

Klasický turistický okruh Kyrgyzstánem

Krásné túry na severu země

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 2 týdny

Klasický turistický okruh Kyrgyzstánem vás provede nejkrásnějšími místy na severu země v podobě několika denních trekú. Navštívíte například jezera Sonkol, Köl Ükök a největší Issyk-kul. Je to ideální okruh pro ty, co mají jen okolo dvou týdnů času a přesto chtějí zažít pestý a různorodý program.

Obsah článku
Recenze

1. den

Přesun do Kočkoru

Pokud přiletíte do Biškeku brzy ráno či dopoledne je ideální zde nezůstávat a vydat se hned na další cestu. Město samotné si stejně užijete před odletem. Ideální je vyrazit maršrútkou do Kočkoru, což je východisko rovnou na dva krásné výlety. Po příjezdu se ubytujte, doplňte zásoby a domluvte si výlet k jezeru Sonkol

2. až 4. den

Výlet k jezeru Sonkol

Jezero Sonkol a jeho okolí je parádní ukázkou kyrgyzského života. Rozhodně nezůstávejte v jurtovém městečku, ale vydejte se prozkoumávat okolní hory a břehy jezera. V jezeře je možné se i vykoupat, pokud snesete trochu chladnější vodu.

Článek: Klasický výlet k jezeru Sonkol

Výlet k magickému jezeru

Jeden z nejklasičtějších, ale i tak velmi pěkných, výletů v Kyrgyzstánu je k jezeru Sonkol. Už i samotná cesta tam, skrz kaňony a horské průsmyky, je velmi hezká, ale vlastní jezero a jeho malebné okolí je tou pomyslnou třešničkou na dortu. Čekají vás zde pastevci v jurtách, obrovská stáda koní, krav a ovcí, a hlavně obrovské jezero, kde se můžete i vykoupat, pokud jste jen lehce otužilí. Navíc okolní krajina plná rozkvetlých luk a lehce dostupných hor naprosto láká k průzkumným procházkám.

5. až 7. den

Trek k jezerúm Köl Ükök a Köl Tör

Túra ke krásným jezerúm Köl Ükök a Köl Tör je druhým výletem, který můžete podniknout z Kočkoru. Za pěkného počasí si zde užijete opravdu nádhernou horskou krajinu. Počítejte s tím, že tento výlet je náročnější než k jezeru Sonkol.

Článek: Trek k jezeru Köl Ükök

Pochod k úžasnému jezeru

Trek k jezeru Köl Ükök patří k nejmalebnějším v Kyrgyzstánu. Z polopouštní oblasti v okolí oblastního městečka Kočkoru se během několika hodin výstupu dostanete ke krásnému jezeru obklopeného rozkvetlými pastvinami plných koňí a ovcí a zaledněných čtyřtisícových hor. Od jezera navíc můžete podniknout celou řadu hvězdicových výletů na nepojmenované kopce či k dalšímu krásnému jezeru Köl Tör.

8. den

Přesun do Karakolu

na začátku druhého týdne putování je potřeba se dostat z Kočkoru do Karakolu. Pokud je vás ve skupině více je ideální si domluvit soukromé taxi a vyrazit do Karakolu po jižní straně jezera Issyk-kul (cca 250km). Můžete tak navštívit pohádkové skalní útvary – Skazka. Pokud cestujete samy nebo ve dvou je levnější varianta dojet sdíleným taxíkem do Balykchy a odtud už maršrútkou do Karakolu. Odpoledne si můžete ještě prohlédnout město s několi­ka zajímavostmi.


Článek: Prohlidka města Karakol

Bývalá carská osada

Do Karakolu jako do většiny kyrgyzských měst nejezdí turisté kvuli památkám, ale proto, že je to výborné východisko do pohoří Těrský Alatoo - krásná a velmi dobře dostupná část Tian Shanu. I tak zde najdete pár zajímavých památek, hlavně v podobě relativně malebných domečků z carské éry. Nejvýznamější památkou je dřevěná katedrála svaté trojice a Dunganská mešita.

9. až 11. den

Karakol trek

Město Karakol leží jen kousek od pohoří Těrský Alatoo, což je jedna z nejčastěji navštěvovaných horských oblasti v Kyrgyzstánu. Délka treku zde závysí dle vašich časových a fyzických možností, kolik údolí zde přejdete. Klasické itineráře oscilují mezi 3–7 dny. V rámci našeho dvou týdenního výletu vybereme tu nejkratší tří denní variantu.

Článek: Karakol trek

Centrem národního parku

Karakol trek je nejkratší variantou výletů do pohoří Těrský Alatoo. Vyrazíte přímo do hlavního údolí, které celé spadá do národního parku. Odtud podniknete výstup k jezeru Ala kol a další den se můžete vydat přímo pod nejvyšší horu Karakol. I v rámci tohoto krátkého pochodu si uděláte pěknou představu o přírodě v pohoří Tian Shan. Navíc je zde celá řada variant, kdy můžete tento pochod rozšířit i víc jak na týden.


12. až 14. den

Cholpon Ata a Issyk kul

Po předcházejících túrách a krátkých trecích není špatně zrealaxovat. K tomu je idální letovisko Cholpon Ata u jezera Issyk Kul. Pláže jsou zde jak u moře a voda je velmi čistá. K tomu krásná kulisa hor. Mezi Karakolem – Cholpon Atou a Biškekem je čilý provoz, takže se nemusíte bát, že se nedostanete v čas na letiště v Biškeku. Pokud vás tlačí čas tak zde stačí být jeden den, pokud ne, tak je idální zde pobýt déle a navštívit třeba i slavné petrglyfy či vyrazit ještě do hor na sever od jezera.

Článek: Koupání v Cholpon Atě

Pohoda u Issyk-kulu

Kyrgyzstán má pro většinu turistů pověst turistické země, ale je zde i mnoho lidí (převážně z Kazachstanu či Ruska), kteří zde tráví svou letní dovolenou u vody. Není se ani čemu divit - vody jezera jsou čisté a navíc ani ne moc studené nato, jak velikou nadmořskou výšku Issyk-kul má. Největším koupacím střediskem na březích jezera je Cholpon Ata, kde najdete několik velmi pěkných pláží.

Článek: Výlet k petroglyfům v Cholpon Ata

Zajímavá turistika na sever od jezera

Cholpon Ata je vyhlášená hlavně koupáním v kyrgyzském moři - jezeru Issyk-kul, ale i tka zde můžete udělat zajíamvou turisitckou procházku, navíc ke zdejší největší historické pamětihodnosti - prastarým petroglyfům. Pokud máte více času na průzkum hor na sever od Cholpon Aty, je toto i první a nejlehčí etapa tohoto treku do Kungejského Alatau.


15. až 16. den

Prohlídka Biškeku

Těsně před odletem si projděte ještě Biškek se svými socialistickými monumenty a rušným Ošským bazarem.

Článek: Prohlídka Biškeku

Přehlídka socialistické architektury

Centrum Biškeku se rozkládá v okolí hlavního náměstí Ala-Too po obou stranách širokého bulváru Chuy. Najdete tu prakticky pouze památky socialistického realismu v podobě mohutných krychlových budov a nesčetných soch. Architektonicky to nejspíše moc cenné není, ale pro nasátí atmosféry dob minulých to slouží velmi dobře.

Článek: Ošský bazar v Biškeku

Nejslavnější centrum nákupů

Osšský bazar ležící téměř tři kilometry západním směrem od centra Biškeku patří mezi tradiční zastávky turistů zkracující si čas před cestou do hor či před odletem zpět domů. Je to klasický středoasijský bazar s velkou nabídkou sušeného ovoce, oříšků, koření, chlebů a masa. Bohužel i zde přibývá kvantum čínského zboží. Víc než turistickou atrakcí je prostě velkým nákupním místem pro místní obyvatele, kterých se zde během dne vystřídají tisíce.


Článek: Okruh kolem Biškeku

Zajímavá místo kolem hlavního města Kyrgyzstánu

Pokud se musíte zdržet v Biškeku na více než den (jeden den podle mě úplně stačí k prohlédnutí zajímavostí tohoto města) a nemáte nic v plánu, tak zde je pár tipů jak si zkrátit čekání například na vyřízení povolení, čekání na letadlo atd. Nejlepší varianta je sehnat taxi a nechat se odvézt protože do daných míst přímo nejezdí maršrutky (kromě Ala Archa, ale i tam je to komplikované).

Rozšíření o Ala Archa

Hory nad Biškekem

Pokud máte k dispozici tři týdny času, tak předchozí itinerář rozšiřte o další trek do národního paku Ala Archa ležící jen kousek od Biškeku.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam