Kyrgyzstán

Okruh kolem Biškeku

Zajímavá místo kolem hlavního města Kyrgyzstánu

Mařek Miláček
Napsal/a 14 článků a sleduje jej/ji 2 cestovatelé
(1 hodnocení)
Okruh kolem Biškeku
Vloženo: 01.11.2018
© gigaplaces.com
Vhodné pro:
Výletníky
Byli tam:

Pokud se musíte zdržet v Biškeku na více než den (jeden den podle mě úplně stačí k prohlédnutí zajímavostí tohoto města) a nemáte nic v plánu, tak zde je pár tipů jak si zkrátit čekání například na vyřízení povolení, čekání na letadlo atd. Nejlepší varianta je sehnat taxi a nechat se odvézt protože do daných míst přímo nejezdí maršrutky (kromě Ala Archa, ale i tam je to komplikované).

Starobylá věž Burana

V Biškeku jsme sehnali taxi a nechali se odvézt kousek za město Tokmok na místo, kde leží věž Burana. Vstup do areálu je oplocený a musíte zde zaplatil nízké vstupné. Na Buranu je možno vystoupit uzoučkým točitým schodištěm jako dělaným pro klaustrofobiky. Věž byla postavena v 10. či 11. století. Původně byla vysoká 45 metrů. Četná zemětřesení věž poškodila a její výška je nyní jen 25 metrů. V 70. letech 20. století věž prošla rekonstrukcí, která zabránila jejímu zhroucení. Věž leží na místě zaniklého karachánského města Balasagun.

Starobylá věž Burana
Autor: Mařek Miláček © gigaplaces.com
Bal-Bal
Autor: Mařek Miláček © gigaplaces.com

Bal-Bal

Hned vedle věže se nachází staré pohřebiště s náhrobními kameny, takzvanými Bal-bal (Náhrobní kameny zobrazující zemřelého, nebo jeho nepřítele, který mu pak musí po smrti sloužit). Najdeme zde také petroglyfy, které pocházejí z přelomu letopočtu.

Issyk Ata

Po návštěvě Burany nám bylo doporučeno další zajímavé místo se jménem Issyk Ata. Je to staré víceméně opuštěné sanatorium, ze kterého se můžete vydat na krátkou procházku k vodopádu. Projdete celé sanatorium a na konci, před sochou Lenina, uhnete doleva a po pěšince kolem ohrady s koňmi pokračujete údolím dál.

Issyk Ata
Autor: Mařek Miláček © gigaplaces.com

Vodopád

Pokračujte údolím podél řeky a zhruba po dvaceti minutách dojdete k velkému kameni, který bude po levé straně a pravděpodobně slouží jako památník. Kousek za ním zahněte doleva a po chvilce budete přímo u vodopádu. Nenechte se zmást. Vodopád je vidět až na poslední chvíli. Od vodopádu se lze vyškrábat do strmé stráně odkud je pořízena fotka.

Vodopád
Autor: Mařek Miláček © gigaplaces.com
Vodopád Kegeti
Autor: Mařek Miláček © gigaplaces.com

Vodopád Kegeti

Při zpáteční cestě do sanatoria a opětovném shledání s naším řidičem jsme se dozvěděli, že nedaleko odtud je další zajímavý vodopád, který je hezčí než ten v Issyk Ata a ke kterému lze dojet přímo autem. Opravdu se dá dostat až k vodopádu autem, opravdu je hezčí a větší, ale musíte mít řidiče, který se zde vyzná. My cestou dost bloudili a trvalo opravdu dlouho než jsme vodopád našli.

Rybáři
Autor: Mařek Miláček © gigaplaces.com

Rybáři

Ačkoliv se to celou cestu opuštěným údolím moc nezdálo, kolem vodopádu bylo docela živo. Místní sem jezdí na pikniky a tak kolem můžeme cítit vůni pečeného šašliku, vidět lidi jak relaxují na dekách a obědvají a malé děti jak chytají ryby.

Chata v Ala Archa

Výlet do údolí Ala Archa vám zabere nejspíše jeden celý den, ale rozhodně to stojí za to. Údolí leží asi 40km jižně od Biškeku. Dostanete se sem maršrutkou nebo taxíkem. My zvolili taxíka, který nás dovezl přímo k chatě na fotce. Akorát zde musíte zaplatit vstup do parku pro sebe i pro auto.

Chata v Ala Archa
Autor: Mařek Miláček © gigaplaces.com

Cesta nad řekou

Od chaty se můžete vydat údolím kolem řeky nebo můžete kousek za chatou zahnout doleva a vyrazit po „turistické pěšině“ do kopců. My měli v plánu výstup na Pik Uchitel, tudíž nezbývalo než vydat se do kopce.

Cesta nad řekou
Autor: Mařek Miláček © gigaplaces.com

Pěšinou k vodopádu

Pokud jste méně zdatní nebo máte málo času, tak se vydejte k vodopádu. Cesta je zde značená a proto je orientace velmi jednoduchá.

Pěšinou k vodopádu
Autor: Mařek Miláček © gigaplaces.com

Chata Raceka

Od vodopádu lze pokračovat dál až k chatě Raceka, která slouží jako base camp pro horolezce, kteří mají v plánu vylézt okolní kopce. Pro cestu na chatu a zpátky a následný návrat do Biškeku je třeba vyčlenit si určitě celý den. Trasa je ovšem nádherná a určitě to stojí za to.

Chata Raceka
Autor: Mařek Miláček © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Praktické informace

Součást itineráře

Článek: Klasický turistický okruh Kyrgyzstánem

Klasický turistický okruh Kyrgyzstánem vás provede nejkrásnějšími místy na severu země v podobě několika denních trekú.… pokračovat ve čtení

Klasický turistický okruh Kyrgyzstánem
Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější výlety v Kyrgyzstánu

Kyrgyzstán je hornatá země ve střední Asii, takže většina vašich výletů bude dozajista směřovat do přírody. Najdete zde nejen… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější výlety v Kyrgyzstánu
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 1 cestovatel

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Kyrgyzstán? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.