Okruh kolem Biškeku

Okruh kolem Biškeku

Zajímavá místo kolem hlavního města Kyrgyzstánu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 1 den

Pokud se musíte zdržet v Biškeku na více než den (jeden den podle mě úplně stačí k prohlédnutí zajímavostí tohoto města) a nemáte nic v plánu, tak zde je pár tipů jak si zkrátit čekání například na vyřízení povolení, čekání na letadlo atd. Nejlepší varianta je sehnat taxi a nechat se odvézt protože do daných míst přímo nejezdí maršrutky (kromě Ala Archa, ale i tam je to komplikované).

Obsah článku
Recenze [1x]

Starobylá věž Burana

Navigovat na mapě
939 m / 3 081 ft

V Biškeku jsme sehnali taxi a nechali se odvézt kousek za město Tokmok na místo, kde leží věž Burana. Vstup do areálu je oplocený a musíte zde zaplatil nízké vstupné. Na Buranu je možno vystoupit uzoučkým točitým schodištěm jako dělaným pro klaustrofobiky. Věž byla postavena v 10. či 11. století. Původně byla vysoká 45 metrů. Četná zemětřesení věž poškodila a její výška je nyní jen 25 metrů. V 70. letech 20. století věž prošla rekonstrukcí, která zabránila jejímu zhroucení. Věž leží na místě zaniklého karachánského města Balasagun.

Starobylá věž Burana
Bal-Bal

Bal-Bal

42.746399, 75.250412

Hned vedle věže se nachází staré pohřebiště s náhrobními kameny, takzvanými Bal-bal (Náhrobní kameny zobrazující zemřelého, nebo jeho nepřítele, který mu pak musí po smrti sloužit). Najdeme zde také petroglyfy, které pocházejí z přelomu letopočtu.

Issyk Ata

Navigovat na mapě

Po návštěvě Burany nám bylo doporučeno další zajímavé místo se jménem Issyk Ata. Je to staré víceméně opuštěné sanatorium, ze kterého se můžete vydat na krátkou procházku k vodopádu. Projdete celé sanatorium a na konci, před sochou Lenina, uhnete doleva a po pěšince kolem ohrady s koňmi pokračujete údolím dál.

Issyk Ata

Vodopád

Pokračujte údolím podél řeky a zhruba po dvaceti minutách dojdete k velkému kameni, který bude po levé straně a pravděpodobně slouží jako památník. Kousek za ním zahněte doleva a po chvilce budete přímo u vodopádu. Nenechte se zmást. Vodopád je vidět až na poslední chvíli. Od vodopádu se lze vyškrábat do strmé stráně odkud je pořízena fotka.

Vodopád
Vodopád Kegeti

Vodopád Kegeti

Při zpáteční cestě do sanatoria a opětovném shledání s naším řidičem jsme se dozvěděli, že nedaleko odtud je další zajímavý vodopád, který je hezčí než ten v Issyk Ata a ke kterému lze dojet přímo autem. Opravdu se dá dostat až k vodopádu autem, opravdu je hezčí a větší, ale musíte mít řidiče, který se zde vyzná. My cestou dost bloudili a trvalo opravdu dlouho než jsme vodopád našli.

Rybáři

Rybáři

Ačkoliv se to celou cestu opuštěným údolím moc nezdálo, kolem vodopádu bylo docela živo. Místní sem jezdí na pikniky a tak kolem můžeme cítit vůni pečeného šašliku, vidět lidi jak relaxují na dekách a obědvají a malé děti jak chytají ryby.


Chata v Ala Archa

Navigovat na mapě
2 159 m / 7 083 ft

Výlet do údolí Ala Archa vám zabere nejspíše jeden celý den, ale rozhodně to stojí za to. Údolí leží asi 40km jižně od Biškeku. Dostanete se sem maršrutkou nebo taxíkem. My zvolili taxíka, který nás dovezl přímo k chatě na fotce. Akorát zde musíte zaplatit vstup do parku pro sebe i pro auto.

Chata v Ala Archa

Cesta nad řekou

Od chaty se můžete vydat údolím kolem řeky nebo můžete kousek za chatou zahnout doleva a vyrazit po „turistické pěšině“ do kopců. My měli v plánu výstup na Pik Uchitel, tudíž nezbývalo než vydat se do kopce.

Cesta nad řekou

Pěšinou k vodopádu

Pokud jste méně zdatní nebo máte málo času, tak se vydejte k vodopádu. Cesta je zde značená a proto je orientace velmi jednoduchá.

Pěšinou k vodopádu

Chata Raceka

Navigovat na mapě

Od vodopádu lze pokračovat dál až k chatě Raceka, která slouží jako base camp pro horolezce, kteří mají v plánu vylézt okolní kopce. Pro cestu na chatu a zpátky a následný návrat do Biškeku je třeba vyčlenit si určitě celý den. Trasa je ovšem nádherná a určitě to stojí za to.

Chata Raceka


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam