Kyrgyzstán

Výstup na Pik Uchitel

Na najdostupnejšiu štyritisícovku

Marian Gabor
Napsal/a 77 článků a sleduje jej/ji 5 cestovatelů
(2 hodnocení)
Výstup na Pik Uchitel
Vloženo: 08.02.2017
© gigaplaces.com
Byli tam:
Chtějí tam:

Ak si chcete užiť výhľad ako v Himalájach a nemáte veľa času a skúsenosti s chodením po ľadovcoch tak Pik Uchitel (4 545m n. m.) je tou správnou voľbou, pretože na jeho zdolanie potrebujete len 3 dni a nachádza sa iba cca 60 km južne od Bishkeku v národnom parku Ala Archa.

1. deň

Aklimatizácia pri výstupu do Campu Racek

Prví deň výstupu sa začína od hotelu Ala Archa, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 2 200 m n.m. Pri vstupe do národného parku Ala Archa sa platí 80 KGS (približne 1 euro) Výstup je zo začiatku prudký, ale potom sa cesta zmierňuje a samotný výstup na chatu Racek vo výške 3 400 m n.m. trvá 3 – 4 hodiny. Samotná cesta nie je fyzicky ani orientačne náročná a navyše je možné počas celej trasy doplniť aj zásoby pitnej vody. Chata Racek poskytuje ubytovanie v chate, ktoré stojí cca 500 KGS, druhou možnosťou je ubytovať sa vo vlastnom stane za ktorý sa platí cca 200 KGS. V chate je možné zakúpiť aj jedlo a plynové bomby a v blízkosti chaty sa nachádza prameň.

Výhľad počas zostupu z chaty Racek

Dolina ktorou sa vystupuje aj zostupuje z chaty Racek. Orientácia v teréne je jednoduchá, počas celej cesty je krásny výhľad na nedotknutú okolitú prírodu

Výhľad počas zostupu z chaty Racek
Autor: © gigaplaces.com

2.deň

Výstup na Pik Uchitel

Výstup na Pik Uchitel sa začína v skorých ranných hodinách, približne o 4:00. Najnáročnejšou časťou je začiatok výstupu kedy je za druhou chatou pri veľkom balvane potrebné zabočiť prudko doľava a začať prudké stúpanie, potom už je orientácia v teréne jednoduchá. Celá cesta na vrchol je po sutinách, ktoré sa uvoľňujú z pod nôh a veľmi často spravíte 2 kroky hore a zosuniete sa o 3 kroky naspäť. Samotný výstup je okrem toho bezproblémový, pod vrcholom sa prechádza krátku úsek, ktorý je celoročne pokrytý súvislou vrstvou snehu rovnako ako aj vrchol na ktorý sa dostanete približne po 4 – 6 hodinách. Zostup dole je oveľa rýchlejší a trvá približne 2 – 3 hodiny. Pri výstupe je potrebné mať dostatočné zásoby vody, pretože počas cesty nie je možné doplniť vodu.

Výhľad počas výstupu na Pik Uchitel

Počas celého výstupu je výhľad nie len na okolité vrcholy ale aj na ľadovec, ktorý sa nachádza za chatou Racek a pokiaľ má človek viac voľného času tak je možné si spraviť jednodennú túru na tento ľadovec.

Výhľad počas výstupu na Pik Uchitel
Autor: © gigaplaces.com

3. deň

Zostup z chaty Racek

V pohodovom tempe sa zostupuje z chaty Racek k hotelu Ala Archa, približne za 2 – 3 hodiny. Od hotelu sa dá dostať buď tak, že sa tam objedná taxík, druhou možnosť je prejsť ešte 12 km po asfaltovej ceste ku vstupu do národného parku, kde sa dá nájsť oveľa lacnejšia možnosť prepravy ako sú maršutky alebo môžete stopovať do Bishkeku

Chata Racek

Večerný pohľad na okolité vrcholy z chaty Racek

chata Racek
Autor: © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Praktické informace

Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější výlety v Kyrgyzstánu

Kyrgyzstán je hornatá země ve střední Asii, takže většina vašich výletů bude dozajista směřovat do přírody. Najdete zde nejen… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější výlety v Kyrgyzstánu
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 2 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Kyrgyzstán? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.