Karakol trek

Karakol trek

Centrem národního parku

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Nadprůměrná
Čas: 3 dny

Karakol trek je nejkratší variantou výletů do pohoří Těrský Alatoo. Vyrazíte přímo do hlavního údolí, které celé spadá do národního parku. Odtud podniknete výstup k jezeru Ala kol a další den se můžete vydat přímo pod nejvyšší horu Karakol. I v rámci tohoto krátkého pochodu si uděláte pěknou představu o přírodě v pohoří Tian Shan. Navíc je zde celá řada variant, kdy můžete tento pochod rozšířit i víc jak na týden.

Obsah článku
Recenze

Prohlídka města Karakol

Vstupní brána do oblasti Těrského Alatoo je relativně velké město Karakol ležící na východ od kyrgyzského moře – jezera Issyk kul. Zde nejspíše strávíte noc před a po treku. Je zde i pár památek k prohlédnutí. Časté spoje odtud jezdí jak do Biškeku tak i do letoviska Cholpon Ata, kde se případně můžete zrekreovat po treku.

1. den - Cesta do Karakol BC

První den tohoto výletu může mít docela rozdílný charakter – když si zaplatíte dopravu, můžete být v Karakol BC už před polednem a dát si ještě nějakou kratší túru po okolí. Pokud to chcete jít „poctivě“, tak vás čeká okolo 20 kilometrů, převážně lesem. Cesta off roadem je asi lepší varianta.

Článek: Jízda do Karakol BC

Cesta do nitra národního parku

Nejjednodušší a nejkratší cesta z města Karakol do stejnojmenného národního parku je najatou dopravou, která vás doveze po špatné cestě přímo do základního tábora. Samozřejmě se tato cesta dá podniknout i pěšmo, ale většina cesty vede hustým lesem bez výhledů, tak není na kyrgyzské poměry moc atraktivní.


2. den - Výlet k jezeru Ala kol

Jezero Ala kol to je v podstatě největší magnet celého národního parku. z Karakol BC je to jednodenní výlet. Pokud byste hodně spěchali a jeli do Karakol BC autem, tak to stihnete i během prvního dne sem vyběhnout a vrátit se. Většina turistů však tento trek rozšiřuje tak, že u jezera spí a do Karakolu se vrací jiným údolím přes lázně Altyn Arashan. V tomto případě je lepší se nejdříve vydat k hoře Karakol.

Článek: Výstup k jezeru Ala kol

Nejznámější místo u Karakolu

Varianty treků v Těrském Alatau v oblasti poblíž města Karakol jsou nepřeberné. Prakticky, ale každý z nich vede okolo nejkrásnějšího jezera v oblasti Ala kolu. Nejkratší cesta k němu vede z údolí Karakol z tábořiště jménem base camp. Cesta je to dost úmorná protože prakticky pořád stoupáte prudkým svahem. U jezera se můžete ukempovat a pokračovat dál do vedlejšího údolí, nebo to můžete mít jako jednodenní výlet nalehko a vrátit se odpoledne zpět.

3. den - Pod horu Karakol

Třetí den patří mezi jednoduší. Vydejte se dále údolím řeky Karakol až na vyhlídku na nejvyšší stejnojmenou horu. Pokud máte čas celý den, můžete dojít až k ledovci. Zpátky do Karakolu pak můžete vyrazit ještě týž den, pokud seženete dopravu, nebo další den pěšky.


Článek: Túra pod horu Karakol

Nitrem Karakolského parku

Túra údolím Karakol až na vyhlídku na nejvyšší vrchol široko daleko - Pik Karakol (5 216m n. m.) patří mezi jednodušší podniky, které můžete v rámci prozkoumávání národního parku podniknout. Východisko má stejné, jako pochod ke krásnému jezeru Ala kol - v basecampu Karakol (2 550m n. m.)


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam