Kaňon "Skazka"

Kaňon "Skazka"

Death Valley po Kyrgyzsku

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Velmi malá
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 3:00 hod

Z Karakolu se vracíme zpět do Biškeku jižní cestou a navštěvujeme (snad jen pro turisty známý) kaňon Skazka. Místní o jeho existenci nemají většinou ani tušení. Avšak všemi průvodci vychvalované údolí, které je krásné zejména svými rudými barvami právě při západu slunce, si nechceme nechat ujít.

Obsah článku
Ubytování
Recenze

"Pohádkový kaňon"

Karakol - Tosor

Maršrutku do Tosoru zastihneme těsně před odjezdem. Neodbytnou paní s pirožkami asi 10× odmítneme. Asi po hodině vystupujeme v centru města, které se v průvodci jeví jako nejblíže kaňonu, který chceme navštívit. Jdeme nejdříve k jezeru. Z auta vypadalo jako krásné, čisté moře, do kterého je radost skočit. Cestou potkáváme hodně dětí, takže se zbavuji pohlednic a holčičky jsou z kočiček a pejsků přímo nadšené a ochotně pózují na fotku. Jen zajdu za roh, běží se domů se svým dárečkem pochlubit… U jezera kromě odpadků (pozor na jehly a střepy) nikdo není, tak dojdeme k přístřešku, kde necháme batohy a po vyzkoušení teploty vody vlezeme do jezera po kotníky, čímž koupání považujeme za ukončené. Září už prostě není vhodná doba, voda rychle chladne. Když se navíc zatáhne, oblékáme i bundy a jdeme zpět do „centra“ shánět odvoz do kaňonu. Už mě ani nepřekvapuje, že místní neví, že tu něco takového je. Dojdeme tedy na místo, kde nás vyhodila maršrutka a čekáme, kdy si nás někdo všimne. Zkoušíme se ptát v obchodě, ale nepořídíme. Za chvilku ale zastaví auto a tak se nějak domluvíme a po chvíli sedíme vzadu i s hruškou v ruce a s batohy v kufru a jedeme směr Skazka. Měli jsme v plánu tu přespat a počkat na západ slunce, kdy jsou skály krásně nasvětlené slunečními paprsky do ruda, ale logistika zde není zrovna jednoduchá, takže si tu vše jen vyfotíme a pokračujeme do Bokonbajeva.

Jezero Issyk-Kul

Issyk-kul (=teplé jezero) je bezodtoké jezero na severu Ťan-šanu ve stejnojmenné oblasti severovýchodní části Kyrgyzstánu. Je to jedno z největších horských jezer na světě.

Jezero Issyk-Kul

Kaňon Skazka

Ke kaňonu nás zaveze místní muž, který tuší správné místo. Dostaneme se k němu ale až na podruhé. Zaskočí nás závora s budkou, kde se vybírá vstupné – jen pro turisty samozřejmě. Ale jelikož jsme již blízko, platíme a jedeme se na tu krasotu podívat.

Kaňon Skazka

Kaňon Skazka

Do západu zbývá ještě pár hodin, ale už teď je slunce na správné straně a skály začínají červenat.

Kaňon Skazka

Kaňon Skazka

Fotit by se dalo hodiny

Kaňon Skazka

Kaňon Skazka

Kaňon Skazka
V kaňonu

V kaňonu

Stínohra

Přicházíme do kaňonu

Auto nás zaveze až ke skalám

Přicházíme do kaňonu

Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Ubytování v okolí
Načítám
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam