Jízda do Karakol BC

Jízda do Karakol BC

Cesta do nitra národního parku

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Minimální
Čas: 2:00 hod

Nejjednodušší a nejkratší cesta z města Ka­rakol do stejnojmenného národního parku je najatou dopravou, která vás doveze po špatné cestě přímo do základního tábora. Samozřejmě se tato cesta dá podniknout i pěšmo, ale většina cesty vede hustým lesem bez výhledů, tak není na kyrgyzské poměry moc atraktivní.

Obsah článku
Recenze

Před branou národního parku

Navigovat na mapě

 Vstup do národního parku Karakol je cca 6km daleko od centra města. Pohodlně se sem dostanete maršrutkou číslo 101, která jezdí i přes hlavní tepnu města, ulici Toktogul. Zde je ideální místo na její stopnutí. Maršrutka má konečnou stanici jen pár set metrů od brány.

Před branou národního parku

Začátek údolí Karakol

Začátek údolí je náslunný a za pěkného počasí je zde už velmi brzy velké vedro. Okolní kopce jsou výrazně odlesněné. U vstupu do národního parku se musíte zapsat a zaplatit vstup 250 Som. Možná už zde vám budou zaměstnanci parku nabízet odvoz až do BC za extrémně přemrštěné ceny. Obvykle se dají usmlouvat až na i tak vysokých 500 Som. U boudy národního parku jsou na plechových tabulých jen jednoduché náčrtky parku.

Začátek údolí Karakol

Cesta mezi lukami

Ještě relativně slušná cesta vede cca 2km k odbočce k lyžařskému středisku (zde vás pak lanovka může vyvézt na hřeben až do cca 3tis. metrů nad mořem). Hlavní cesta vede dál hlavním údolím a občas vede úseky opravdu teréními.

Cesta mezi lukami

Cesta po lesní cestě

Velká část cesty vede lesem, často po hlubokých vyjetých kolejích, takže „obyčejným“ autem tu opravdu neprojedete.

Cesta po lesní cestě

Dravá řeka Karakol

V místech, kde se údolí otevře jsou velmi malebné výhledy na dravou řeku Karakol.

Dravá řeka Karakol

Teréní autobus

Můžete zde potkat i obrovský teréní autobus udělaný z nákladního auta. Ten využívají především cestovní kanceláře.

Teréní autobus

Nádherné údolí řeky Karakol

Navigovat na mapě

Pravá krása údolí řeky Karakol vynikne až zhruba tři kilometry před base campem.

Nádherné údolí řeky Karakol

Doprava údolím

Žádná pravidelná doprava údolím bohužel neexistuje. Buďto si můžete někoho stopnout, či využít nabídek strážců parku, kteří si tak nelegálně přividělávají. Je pravdou, že jejich jediným smyslem je kasírovat od turistů peníze, místo toho aby se nějak starali o přírodu.

Doprava údolím

Kousek před base campem

Navigovat na mapě

Po zhruba dvou hodinách jízdy (nebo skoro celého dne, pokud jdete pěšky) jste už poblíž base campu. Turistů zde nepotkáte mnoho, protože valná větši jde trek z dzety oguz do lázní arshan a údolím Karakol jde jenom malý kousek.

Kousek před base campemČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam