Nejkrásnější skalní útvary světa

Nejkrásnější skalní útvary světa

To nejlepší ze světa skal a útesů

Díky vodní a větrné erozi můžeme na světě obdivovat krásné skalní věže a útvary. Ty nejkrásnější místa z nich najdete v tomto seznamu

Obsah článku

#1 Kappadokie

Nejkrásnější oblast Turecka

Kappadokie (někdy psaná i jako Kapadocie) patří mezi jedny z nejpohádkovějších oblastí na světě vůbec - bizarní tufové věže všech možných tvarů a barev se rozkládají na ploše víc jak 300 kilometrů čtverečních. Za všechno můžou zdejší sopky, které zasypaly celou oblast lehce erodovatelným tufem, a za tisíce let vznikla tato krása. Mimo krásného putování mezi tufovými pilíři můžete zkusit vystoupat i na místní sopky Ercyies či Hasan Dagi.

Chci tam
Byl jsem tam
tr
Národní park Bryce Canyon
37.62, -112.167
2 332 m / 7 651 ft

#2 Národní park Bryce Canyon

Kaňon plný pohádkových věží

Bryce Canyon i přes svůj název není typickým příkladem klasického kaňonu. Je to v podstatě celá řada gigantických "amfiteátrů" plných pohádkových skalních věží na východním konci náhorní plošiny Paunsaugunt Plateau, kde jednotlivé říčky pramení.

Chci tam
Byl jsem tam
utus

#3 Wulingyuan

Nejkrásnější oblast Číny

Poblíž města Wulingyuan se vyskytují hned čtyři nádherné národní parky, ve kterých můžete obdivovat neuvěřitelně vysoké skalní věže. Toto místo často evokuje film Avatar. Největší část území zabírá Zhangjiajie National Forest Park. Zdejší pohoří má název Tianzi.

Chci tam
Byl jsem tam
cn

Národní park Arches
38.744, -109.499
1 473 m / 4 833 ft

#4 Národní park Arches

Nejkrásnější skalní oblouky světa

Národní park Arches se rozkládá na sever od řeky Coloradu u provinčního města Moab. Najdete tu ty nejkrásnější skalní útvary v podobě skalních oblouků a mostů. Většina vyhlídek je dostupná autem (kilometrů zde najezdíte opravdu dost) + jsou zde krásné turistické cesty. Nejkrásněšjí oblouk je Delicate Arch, ke kterému vede i nejznámější turistická cesta zde.

Chci tam
Byl jsem tam
utus
Poušť Wadi Rum
29.528, 35.439
993 m / 3 258 ft

#5 Poušť Wadi Rum

Nejkrásnější poušť Jordánska

Oranžová poušť Wadi Rum patří mezi nejkrásnější pouště světa. Najdete tu oranžový písek, úžasné stolové hory a skalní mosty a soutěsky. Není problém zde i v dnešní době narazit na stádo velbloudů. Jsou zde vyhlášené západy a východy slunce.

Chci tam
Byl jsem tam
jo
Monument Valley
36.983, -110.112
1 711 m / 5 614 ft

#6 Monument Valley

Nejznámější skalní útvary světa

Na rozhraní Arizony a Utahu se nachází snad nejtypičtější krajina "Amerického západu" často nazývaná i jako "Marlboro country". Osamocené skalní útvary se zde tyčí více jak 300 výškových metrů nad okolní oranžovou krajinou. Celá oblast je relativně hodně rozsáhlá dostupná po nezpevněných cestách. Nejkasičtější vyhlídka je však přímo z hlavní silnice či od velkého hotelu provozovaným kmenem Navajo.

Chci tam
Byl jsem tam
azus

El Silar
-21.428, -65.812
3 350 m / 10 991 ft

#7 El Silar

Bolívijský Bryce kaňon

Nejkrásnější část údolí Palca je rozsáhlé skalní město El Silar. Stovky zerodovaných skalních věží tu ční nad polovyprahlou krajinou. Celá oblast je velmi dobře dostupná z Tupizy. Můžete zde strávit celé hodiny procházkami a kochání se výhledy. Je to nejkrásnější skalní město v Bolívii.

Chci tam
Byl jsem tam
bo

#8 České Švýcarsko a Labské pískovce

Nejkrásnější oblast České republiky

Oblast milovaná fotografy a turisty obklopující kaňon Labe při hranicích s Německem. Najdete tu snad nejslavnější skalní most Evropy - Pravčickou bránu. Celá oblast zabírá Děčínskou vrchovinu a spadá do CHKO Labské pískovce a do národního parku České Švýcarsko.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#9 San Pedro de Atacama

Kraj pohádkových skalních útvarů

San Pedro de Atacama a jeho pohádkové okolí je doslova magnetem pro turisty. Z tohoto malebného centra ležícího na vyprahlé poušti Atacama můžete vyrážet jednak na výlety po okolních kaňonech a skalních útvarech, ale také do chilské části vysokohorské náhorní planiny Altipláno vroubené desítkami sopek.

Chci tam
Byl jsem tam
cl

Adršpašsko teplické skály
50.61, 16.117
544 m / 1 785 ft

#10 Adršpašsko teplické skály

Nejkrásnější skalní město České republiky

Adršpašsko teplické skály jsou největším skalním městem v České republice. Skalní věže zde dosahují výšky až téměř sto metrů. Mezi nejvýznamější skály zde patří Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru. Známá je vyhlídka Velké panoráma. Malebné je i jezírko Pískovna či Malý a Velký Adršpašský vodopád. V Teplických skalách je oblíbený výstup na skalní hrádek Střmen.

Chci tam
Byl jsem tam
cz
Goblin Valley State Park
38.565, -110.701
1 501 m / 4 925 ft

#11 Goblin Valley State Park

Pohádkové údolí Skřítků v jihovýchodním Utahu

Státní park v jihovýchodní části Utahu, který není až tak navštěvovaný jako ostatní známější parky západu USA. Najdete tu typické skalní útvary připomínající pohádkové postavičky

Chci tam
Byl jsem tam
utus
Prachovské skály
50.467, 15.291
462 m / 1 516 ft

#12 Prachovské skály

Nejslavnější skalní město v České republice

Prachovské skály patří s přehledem k nejznámějším a nejslavnějším skalním městům České republiky jak pro turisty, tak pro horolezce. Každého uchvátí impozantní romantická Císařská chodba a vyhlídky Míru a Českého ráje.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

Kaňon Palca
-16.564, -67.971
3 660 m / 12 008 ft

#13 Kaňon Palca

Bizarní kaňon plný skalních útvarů

Jen kousek na východ od největšího města Bolívie La Pazu se nachází další přírodní zázrak - kaňon Palca. Můžete se zde kochat mohutnými skalními věžemi a užívat si doslova pohádkové scenérie

Chci tam
Byl jsem tam
bo
Calanche Piana
42.245, 8.653
427 m / 1 401 ft

#14 Calanche Piana

Nejkrásnější skály Korsiky

Na západním pobřeží Korsiky, nad Portským zálive se tyčí mohutný masiv Calanche Piana. Zdejší červené skály se skvělým výhledem na azurové moře hluboko pod vámi patří po zásluze k největším zajímavostem celé Korsiky

Chci tam
Byl jsem tam
fr

#15 Národní park Joshua Tree

Skalní útvary a krásné stromy Joshua

Jen necelých 200 kilometrů východně od Los Angeles se nachází krásný národní park Joshua Tree. Najdete zde nejen poušť a horské vyhlídky na okolní pohoří, ale hlavně krásně zaoblené skaliska a všudypřítomný strom Juka Krátkolistá (Joshua Tree). Jsou zde možné nejen krátké procházky od parkovišť, ale také dlouhé túry zdejší divočinou.

Chci tam
Byl jsem tam
caus

Súľovské skaly
49.181, 18.586
816 m / 2 677 ft

#16 Súľovské skaly

Slepencové skalní město

Súľovské skaly se nachází asi 20 km jihozápadně od města Žilina, v Súľovské vrchy. Nejvyšším bodem je vrchol Brada (816 m n. m.).Zde se na relativně malém území nachází skalní věže, strmá brala, jehly, okna, homole často bizarního tvaru. Zřejmě nejznámějším útvarem je Gotická brána.V Súľovských skalách se nachází také dvě jeskyně a zřícenina Súľovského hradu. Nachází se zde vzácná fauna a flóra. Po celém území vede značená naučná stezka. Trasa není fyzicky příliš náročná.

Chci tam
Byl jsem tam
sk
Roques de Garcia
28.227, -16.634
2 140 m / 7 021 ft

#17 Roques de Garcia

Nejkrásnější skalní útvary na Tenerife

Skalní věže Roques de Garcia patří k nejnavštěvovanějším místům v národním parku Las Canadas del Teide. Většina návštěvníků si však jen vyfotí "Boží prst" Roque Cinchado a pokračuje dál. Stačí však ujít pár desítek metrů dál a ostatní skalní útvary jsou jen vaše.

Chci tam
Byl jsem tam
cani
Opičí prsty u Tamellaltu
31.443, -5.979
1 620 m / 5 315 ft

#18 Opičí prsty u Tamellaltu

Pohádková skalní stěna

Jedno z velmi krásných míst v údolí řeky Dades je okolí městečka Tamellalt. Mimo malebné oázy, ruin jsou zde k vidění velmi pěkné ohlazené skalní útvary oranžovo červené barvy, takzvané Opičí prsty.

Chci tam
Byl jsem tam
ma

Kaňon "Skazka"
42.166, 77.444
1 629 m / 5 344 ft

#19 Kaňon "Skazka"

Death Valley po Kyrgyzsku

Z Karakolu se vracíme zpět do Biškeku jižní cestou a navštěvujeme (snad jen pro turisty známý) kaňon Skazka. Místní o jeho existenci nemají většinou ani tušení. Avšak všemi průvodci vychvalované údolí, které je krásné zejména svými rudými barvami právě při západu slunce, si nechceme nechat ujít.

Chci tam
Byl jsem tam
kg
Durdle Door
50.621, -2.275
0 m / 0 ft

#20 Durdle Door

Skalní brána na jurském pobřeží

Snad nejkrásnější částí anglického pobřeží jsou sněhobílé útesy v okolí městečka Lulworth. Nejznámějším skalním útvarem zde je obrovské skalní okno Durdle Door. 

Chci tam
Byl jsem tam
engl
Pancakes Rocks
-42.114, 171.326
20 m / 66 ft

#21 Pancakes Rocks

Nejslavnější skály na Novém Zélandě

Nejslavnější skalní útvary na Novém Zélandě najdete kousek od vesničky Punakaiki na západním pobřeží Jižního Ostrova. Je zde krátký naučný okruh, kde se můžete přesvědčit co udělá moře s vápencovou skálou.

Chci tam
Byl jsem tam
nz