Nejkrásnější národní parky USA

Nejkrásnější národní parky USA

To nej z přírody USA

V USa najdete jedny z nejkrásnějších národních parků světa. Není to jen nejstarší národní park Yellowstone či největší kaňon světa Grand Canyon, kde se vám zatají dech. Pojďte se s námi podívat na přehled nejkrásnějších z nich

Obsah článku

#1 Národní park Yellowstone

Nejstarší národní park světa

Yellowstone je nejstarší národní park na světě. Založený byl roku 1872. Jedná se o jedno z nejchladnějších míst v USA a jeho poloha je nad 2000m n. m. Jedná se v podstatě o supervulkán. Člověk tu zažije věci, které nejsou na světě jen tak k vidění. Ale pozor, neopatrnost zde neomlouvá

Chci tam
Byl jsem tam
idus

#2 Národní park Grand Canyon

Park s nejmonumentálnějším kaňonem světa

Národní park Grand Canyon se nachází v okolí stejnojmenného kaňonu na řece Colorado. Tato mohutná řeka se proslavila tím, že prorazila náhorní Koloradskou plošinu a vytvořila tak, celou řadu impozantních kaňonu (mimo Grand Canyonu v povodí řeky najdete i Glen Canyon či Canyonlands). Je to jedna z nejzajímavějších částí západu USA. Návštěvníci nejčastěji přijíždí na takzvaný South Rim, či na North Rim

Chci tam
Byl jsem tam
azus

#3 Národní park Yosemite

Kraj mezi skalními obry

Yosemitský národní park světově proslulý svými velkolepými žulovými skalisky, vodopády, sekvojovými lesy. Když se řekne Yosemity, první, co se člověku vybaví, je Yosemitské údolí s El Capitánem nejvyšší skalní stěnou na světě, která je vysoká přes 900 metrů. Tento národní park ležící v Kalifornii byl založený roku 1890. Od roku 1894 patří do dědictví UNESCO. Nachází se zde i největší vodopád v USA, ale ten bývá v létě suchý. Nejlepší způsob pohybu v parku je za pomocí Shuttlů.

Chci tam
Byl jsem tam
caus

#4 Národní park North Cascades

Park plný jezer a ledovců

Severní kaskády se nacházejí ve státě Washingtonu. Je zde k vidění více jak 300 ledovců a více jak 300 jezer. Park je jedinečný svoji čistou krajinou i tím, že ho ročně navštíví jen něco málo přes 20 000 lidí. Nejvyšší horou s 2 806 metry hora Goode Mountain, nejníže položeným pak údolí Goodell Creek ve 184 metrech. Již z toho vyplývá, že jde o ryze horský národní park.

Chci tam
Byl jsem tam
waus

#5 Národní park Olympic

Park tří tváří

Málokterý park na světě se může pyšnit třemi unikáty, jako je Olympic ve státě Washington. Má svoji přímořskou část, pak má část deštných lesů či pralesů, které jsou nejdeštivější oblastí v USA a potom horskou část. Tímhle ho řadím na jeden z nejkrásnějších parků, které jsem v USA viděl. Každý si zde přijde na své a další výhoda je kupodivu nízká návštěvnost.

Chci tam
Byl jsem tam
waus
Národní park Bryce Canyon
37.62, -112.167
2 332 m / 7 651 ft

#6 Národní park Bryce Canyon

Kaňon plný pohádkových věží

Bryce Canyon i přes svůj název není typickým příkladem klasického kaňonu. Je to v podstatě celá řada gigantických "amfiteátrů" plných pohádkových skalních věží na východním konci náhorní plošiny Paunsaugunt Plateau, kde jednotlivé říčky pramení.

Chci tam
Byl jsem tam
utus

Národní park Arches
38.744, -109.499
1 473 m / 4 833 ft

#7 Národní park Arches

Nejkrásnější skalní oblouky světa

Národní park Arches se rozkládá na sever od řeky Coloradu u provinčního města Moab. Najdete tu ty nejkrásnější skalní útvary v podobě skalních oblouků a mostů. Většina vyhlídek je dostupná autem (kilometrů zde najezdíte opravdu dost) + jsou zde krásné turistické cesty. Nejkrásněšjí oblouk je Delicate Arch, ke kterému vede i nejznámější turistická cesta zde.

Chci tam
Byl jsem tam
utus
Národní park Zion
37.257, -112.953
1 308 m / 4 291 ft

#8 Národní park Zion

Národní park s monumentálním údolím

Jeden z nejkrásnějších národních parků celého světa je monumentální údolí Zion. Nad dnem údolí se zvedají úžasné skalní stěny. Najdete tu i několik krásných vodopádů. Celá oblast je navíc plná turistických tras. Nejznámějším místem je zde soutěska Narrows, často neprostupná díky vysokému stavu vody.

Chci tam
Byl jsem tam
utus

#9 Národní park Crater Lake

Romantická sopka

Národní park Crater Lake se nachází v Oregonu v pohoří Cascade Range a u visitor centre se můžeme shledat s malou poštou, pravděpodobně díky tomu, že tímto místem prochází Pacifik Crest Trail. Což je nejdelší, nejtěžší a nejdivočejší stezka v celé Americe. Crater Lake je pozůstatek vybuchlé sopky jejíž kaldera má průměr 9 km a stalo se z ní jezero. Sopka je stále aktivní a vytváří se v ní nový sopečný kužel. Nejvyšší část kaldery je ve výšce 2 400m n. m.

Chci tam
Byl jsem tam
orus

#10 Národní park Glacier

Národní park plný ledovců

Ledovcový park byl založený v USA roku 1910 a menší částí v kanadské Albertě zde se nazývá Waterton Lakes NP. Je opravdovým rájem vysokohorské turistiky. Nachází se zde 1127km turistických stezek. V polovině 19. století, kdy do kraje začali pronikat první běloši, tu napočítali na 150 ledovců, dnes jich zůstala jen šestina. Parkem prochází historická silnice Going to the Sun Road.

Chci tam
Byl jsem tam
mtus

#11 Národní park Mount Rainier

Nejvyšší hora ve státu Washington

Mount Rainier je aktivní a prý nejnebezpečnější sopka na světě (je na seznamu 16 nejničivějších sopek ) a nejvyšší hora ve státu Washington se svými 4 392m n.m. Národní parkm byl založený v roce 1899 a je 5. národním parkem v USA. Sopka je zasazená do krásného horského prostředí ze kterého je možnost vidět sopky Helens a Adams. Sopka zadržuje velké množství vody v podobě ledovců.

Chci tam
Byl jsem tam
waus

#12 Národní park Joshua Tree

Skalní útvary a krásné stromy Joshua

Jen necelých 200 kilometrů východně od Los Angeles se nachází krásný národní park Joshua Tree. Najdete zde nejen poušť a horské vyhlídky na okolní pohoří, ale hlavně krásně zaoblené skaliska a všudypřítomný strom Juka Krátkolistá (Joshua Tree). Jsou zde možné nejen krátké procházky od parkovišť, ale také dlouhé túry zdejší divočinou.

Chci tam
Byl jsem tam
caus

#13 Národní park Grand Teton

Park s drsnou přírodou

Park vznikl v roce 1929, jako rozšíření ochrany přírody Yellowstonského parku, který leží jen kousek odtud. Grand Teton je masivní pohoří s nejvyšší stejnojmennou horou Grand Teton 4 199m n.m.. Celkem je zde přes 320 km značených stezek. Park je nechvalně známý svojí náročností způsobenou díky vysoké nadmořské výšce a extrémními náhlými výkyvy počasí.

Chci tam
Byl jsem tam
wyus
Národní park Mesa Verde
37.185, -108.489
2 129 m / 6 985 ft

#14 Národní park Mesa Verde

Nejkrásnější indiánská puebla

Na stolové hoře Mesa Verde, která je zbrázděná celou řadou kaňonů, najdete ty nejkrásnější indiánská puebla v celých USA. Většina z nich je vystavena pod mohutnými skalními převisy, které jim dodávaly skvělou ochranu. I samotná jízda po těchto horách je velkým zážitkem. Z vyhlídek jsou krásně vidět čtyř tisícové koloradské hory.

Chci tam
Byl jsem tam
cous

#15 Národní park Death Valley

Nejteplejší místo světa

Údolí smrti je bezesporu krásný a zajímavý park. Jen je opravdu třeba počítat s nesmírným horkem. V roce 1913 zde byla naměřena nejvyšší teplota na světě 56,7 °C. Je taky možnost se dostat pod úroveň moře a to na -86 metrů pod mořem. Což je na vyschlém jezeře. A pak je hezké sledovat cedule, kdy se člověk dostane nad a pod hladinu. To není jediné, co park nabízí. Dále jsou zde duny a pouště a zvláštní skalní útvary. Patří k nejmladším parkům v USA založeného roku 1994.

Chci tam
Byl jsem tam
caus

Národní park Sequoia
36.582, -118.751
2 093 m / 6 867 ft

#16 Národní park Sequoia

Místo, kde rostou největší stromy světa

V pohoří Sierra Nevada žijí velmi staré a zároveň největší stromy světa - Sekvoje, respektive správně Sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum). V místě jejich největšího výskytu byl vyhlášen národní park Sequoia. Zde najdete i největší strom světa General Sherman.

Chci tam
Byl jsem tam
caus
Národní park Canyonlands
38.47, -109.74
1 812 m / 5 945 ft

#17 Národní park Canyonlands

Gigantická oblast kaňonů

Pro někoho až ponurá a bez života je oblast Canyonlands v Utahu. Je to vlastně soustava dvou hlavních kaňonů - řeky Colorado a Green River a celé řady menší.

Chci tam
Byl jsem tam
utus
Black Canyon of the Gunnison
38.575, -107.742
1 710 m / 5 610 ft

#18 Black Canyon of the Gunnison

Strašidelný černý kaňon

Black Canyon of the Gunnison dostal své jméno díky tomu, že na mnohá místa dopadá sluneční světlo jen pár minut ve dne. Navíc díky hornině ve které je vyhlouben působí opravdu tmavým dojmem.

Chci tam
Byl jsem tam
cous

Národní park Capital Reef
38.208, -111.206
1 755 m / 5 758 ft

#19 Národní park Capital Reef

Kraj skal a petroglyfů

Národní park Capital Reef patří mezi opravdu rozsáhlé parky. Nabízí vše z klasických skalních krás v Utahu: skalní mosty, hluboké soutěsky a pestrobarevné skalní útvary. Navíc je zde výrazně méně turistů než ve slavnějších národních parcích okolo.

Chci tam
Byl jsem tam
utus

#20 Národní park Redwood

Nejvyšší stromy na Zemi

Redwood National and State Parks (zkratka RNSP) je uskupení čtyř parků v severní Kalifornii ve Spojených státech amerických. Památka se skládá z národního parku Redwood a státních parků Del Norte Coast, Jedediah Smith a Prairie Creek. Celou rezervaci tvoří celkem 542 km2. V parku se nachází 45 % porostu sekvoje vždyzelené (Sequoia sempervirens), je to nejvyšší strom na Zemi.

Chci tam
Byl jsem tam
caus

#21 Národní park Petrified Forest

Slavný zkamenělý les v Arizoně

Národní park Petrified Forest je nejlepší ukázka na světě jak se může stát ze stromu krásný kámen. Mimo slavných zkamenělých kmenu vás zaujme i zdejší náhorní pouštní plošina plná různobarevně zbarvených vrcholků

Chci tam
Byl jsem tam
azus

White Sands National Monument
32.787, -106.326
1 200 m / 3 937 ft

#22 White Sands National Monument

Dobrou noc, bílá krásko…

Kdesi daleko, schovaná mezi horami, se ukrývá zakletá nevěsta. Je celá v bílém, jak už nevěsty většinou bývají, a je také trochu zrádná a tajemná. Takové my ženské jsme někdy také. Ale kdo si ji zamiluje, objeví v ní netušenou krásu.

Chci tam
Byl jsem tam
nmus
Výlet do parku Crater of the Moon
43.206, -113.5
1 507 m / 4 944 ft

#23 Výlet do parku Crater of the Moon

Je libo trochu sopečné deprese?

Pokud Vám zbude cestou z Yellowstonu volné půldne, můžete se vydat 230 mil na jihozápad do národního parku Crater of the Moon. Tento zajímavý krajinný útvar je hrdým nositelem svého jména, protože to, co Vám nabídne je opravdu měsíční krajina.

Chci tam
Byl jsem tam
idus
Coral Pink Sand Dunes State Park
37.037, -112.72
1 791 m / 5 876 ft

#24 Coral Pink Sand Dunes State Park

Růžová poušť

Tento park se nachází ve státě Utah a vznikl erozí růžově zbarveného pískovce díky zdejšímu větru a klimatu. Říkají jim Korálové písečné duny. Jejich stáří se odhaduje na 10 000 - 15 000 let. Využití tohoto parku je hlavně pro fanoušky motorového sportu. Kde je povoleno těchto hrátek na motorkách a motokárách.

Chci tam
Byl jsem tam
utus

Armstrong Redwoods State Natural Reserve
38.532, -123.003
69 m / 226 ft

#25 Armstrong Redwoods State Natural Reserve

Nejvyšší sekvoje světa

V dřívějších dobách prakticky celé západní pobřeží Kalifornie pokrýval neproniknutelný les Sekvojí vždyzelených (Sequoia sempervirens), což jsou nejvyšší stromy světa. Nyní zde najdeme jen několik přírodních rezervací uchovávající zbytek tohoto nádherného lesa. Jednou z nich je i Armstrong Redwoods State Natural Reserve. Nejvyšší stromem zde je The Parson Jones Tree (vysoký 94metrů).

Chci tam
Byl jsem tam
caus