Nejkrásnější národní parky USA

Nejkrásnější národní parky USA

To nej z přírody USA

V USA najdete jedny z nejkrásnějších národních parků světa. Není to jen nejstarší národní park Yellowstone či největší kaňon světa Grand Canyon, kde se vám zatají dech. Pojďte se s námi podívat na přehled nejkrásnějších z nich

Obsah článku

#1 Yellowstonský národní park

Nejstarší národní park světa

Yellowstone je nejstarší národní park na světě. Založený byl roku 1872. Jedná se o jedno z nejchladnějších míst v USA a jeho poloha je nad 2000m n. m. Jedná se v podstatě o supervulkán. Člověk tu zažije věci, které nejsou na světě jen tak k vidění. Ale pozor, neopatrnost zde neomlouvá

Chci tam
Byl jsem tam
idus
Grand Canyon
36.054, -112.14
2 098 m / 6 883 ft

#2 Grand Canyon

Nejznámější kaňon světa

Když se řekne kaňon, tak téměř každého napadne ten nejznámější na světě - Grand Canyon ležící v Arizoně. Nejenže je nejznámější, ale i nejdelší na světě (446 kilometru), jeden z nejširších (500m - 29km). Hluboký je až 1 600 metrů.

Chci tam
Byl jsem tam
azus

#3 North Cascades národní park

Park plný jezer a ledovců

Severní kaskády se nacházejí ve státě Washingtonu. Je zde k vidění více jak 300 ledovců a více jak 300 jezer. Park je jedinečný svoji čistou krajinou i tím, že ho ročně navštíví jen něco málo přes 20 000 lidí. Nejvyšší horou s 2 806 metry hora Goode Mountain, nejníže položeným pak údolí Goodell Creek ve 184 metrech. Již z toho vyplývá, že jde o ryze horský národní park.

Chci tam
Byl jsem tam
waus

Yosemitské údolí
37.746, -119.594
1 208 m / 3 963 ft

#4 Yosemitské údolí

Údolí žulových obrů

Jedním z nejslavnějších národních parků světa je Yosemitský národní park. Jeho centrem je impozantní Yosemitské údolí z obou stran orámované kolmými žulovými stěnami.

Chci tam
Byl jsem tam
caus

#5 Olympic národní park

Park tří tváří

Málokterý park na světě se může pyšnit třemi unikáty, jako je Olympic ve státě Washington. Má svoji přímořskou část, pak má část deštných lesů či pralesů, které jsou nejdeštivější oblastí v USA a potom horskou část. Tímhle ho řadím na jeden z nejkrásnějších parků, které jsem v USA viděl. Každý si zde přijde na své a další výhoda je kupodivu nízká návštěvnost.

Chci tam
Byl jsem tam
waus
Bryce Canyon
37.62, -112.167
2 332 m / 7 651 ft

#6 Bryce Canyon

Kaňon plný pohádkových věží

Bryce Canyon i přes svůj název není typickým příkladem klasického kaňonu. Je to v podstatě celá řada gigantických "amfiteátrů" plných pohádkových skalních věží na východním konci náhorní plošiny Paunsaugunt Plateau, kde jednotlivé říčky pramení.

Chci tam
Byl jsem tam
utus

Arches národní park
38.744, -109.499
1 473 m / 4 833 ft

#7 Arches národní park

Nejkrásnější skalní oblouky světa

Národní park Arches se rozkládá na sever od řeky Coloradu u provinčního města Moab. Najdete tu ty nejkrásnější skalní útvary v podobě skalních oblouků a mostů. Většina vyhlídek je dostupná autem (kilometrů zde najezdíte opravdu dost) + jsou zde krásné turistické cesty. Nejkrásněšjí oblouk je Delicate Arch, ke kterému vede i nejznámější turistická cesta zde.

Chci tam
Byl jsem tam
utus
Zion národní park
37.257, -112.953
1 308 m / 4 291 ft

#8 Zion národní park

Národní park s monumentálním údolím

Jeden z nejkrásnějších národních parků celého světa je monumentální údolí Zion. Nad dnem údolí se zvedají úžasné skalní stěny. Najdete tu i několik krásných vodopádů. Celá oblast je navíc plná turistických tras. Nejznámějším místem je zde soutěska Narrows, často neprostupná díky vysokému stavu vody.

Chci tam
Byl jsem tam
utus

#9 Crater Lake národní park

Romantická sopka

Národní park Crater Lake se nachází v Oregonu v pohoří Cascade Range a u visitor centre se můžeme shledat s malou poštou, pravděpodobně díky tomu, že tímto místem prochází Pacifik Crest Trail. Což je nejdelší, nejtěžší a nejdivočejší stezka v celé Americe. Crater Lake je pozůstatek vybuchlé sopky jejíž kaldera má průměr 9 km a stalo se z ní jezero. Sopka je stále aktivní a vytváří se v ní nový sopečný kužel. Nejvyšší část kaldery je ve výšce 2 400m n. m.

Chci tam
Byl jsem tam
orus

#10 Glacier národní park

Národní park plný ledovců

Ledovcový park byl založený v USA roku 1910 a menší částí v kanadské Albertě zde se nazývá Waterton Lakes NP. Je opravdovým rájem vysokohorské turistiky. Nachází se zde 1127km turistických stezek. V polovině 19. století, kdy do kraje začali pronikat první běloši, tu napočítali na 150 ledovců, dnes jich zůstala jen šestina. Parkem prochází historická silnice Going to the Sun Road.

Chci tam
Byl jsem tam
mtus

#11 Mount Rainier národní park

Nejvyšší hora ve státu Washington

Mount Rainier je aktivní a prý nejnebezpečnější sopka na světě (je na seznamu 16 nejničivějších sopek ) a nejvyšší hora ve státu Washington se svými 4 392m n.m. Národní parkm byl založený v roce 1899 a je 5. národním parkem v USA. Sopka je zasazená do krásného horského prostředí ze kterého je možnost vidět sopky Helens a Adams. Sopka zadržuje velké množství vody v podobě ledovců.

Chci tam
Byl jsem tam
waus

#12 Joshua Tree národní park

Skalní útvary a krásné stromy Joshua

Jen necelých 200 kilometrů východně od Los Angeles se nachází krásný národní park Joshua Tree. Najdete zde nejen poušť a horské vyhlídky na okolní pohoří, ale hlavně krásně zaoblené skaliska a všudypřítomný strom Juka Krátkolistá (Joshua Tree). Jsou zde možné nejen krátké procházky od parkovišť, ale také dlouhé túry zdejší divočinou.

Chci tam
Byl jsem tam
caus

#13 Grand Teton národní park

Park s drsnou přírodou

Park vznikl v roce 1929, jako rozšíření ochrany přírody Yellowstonského parku, který leží jen kousek odtud. Grand Teton je masivní pohoří s nejvyšší stejnojmennou horou Grand Teton 4 199m n.m.. Celkem je zde přes 320 km značených stezek. Park je nechvalně známý svojí náročností způsobenou díky vysoké nadmořské výšce a extrémními náhlými výkyvy počasí.

Chci tam
Byl jsem tam
wyus
Údolí Smrti
36.616, -117.11
-11 m / -36 ft

#14 Údolí Smrti

Nejnižší místo Severní Ameriky

Údolí Smrti je opravdu smrtelné místo. Panují zde po většinu roku nelidské teploty. Nejnižší místo je vyplněné solnou plání. Najdete tu však i písečné duny a krásné skalní útvary. Celé údolí je vroubené vysokými horami.

Chci tam
Byl jsem tam
caus
Mesa Verde národní park
37.185, -108.489
2 129 m / 6 985 ft

#15 Mesa Verde národní park

Nejkrásnější indiánská puebla

Na stolové hoře Mesa Verde, která je zbrázděná celou řadou kaňonů, najdete ty nejkrásnější indiánská puebla v celých USA. Většina z nich je vystavena pod mohutnými skalními převisy, které jim dodávaly skvělou ochranu. I samotná jízda po těchto horách je velkým zážitkem. Z vyhlídek jsou krásně vidět čtyř tisícové koloradské hory.

Chci tam
Byl jsem tam
cous

Sequoia národní park
36.582, -118.751
2 093 m / 6 867 ft

#16 Sequoia národní park

Místo, kde rostou největší stromy světa

V pohoří Sierra Nevada žijí velmi staré a zároveň největší stromy světa - Sekvoje, respektive správně Sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum). V místě jejich největšího výskytu byl vyhlášen národní park Sequoia. Zde najdete i největší strom světa General Sherman.

Chci tam
Byl jsem tam
caus
Canyonlands národní park
38.47, -109.74
1 812 m / 5 945 ft

#17 Canyonlands národní park

Gigantická oblast kaňonů

Pro někoho až ponurá a bez života je oblast Canyonlands v Utahu. Je to vlastně soustava dvou hlavních kaňonů - řeky Colorado a Green River a celé řady menší.

Chci tam
Byl jsem tam
utus
Black Canyon of the Gunnison
38.575, -107.742
1 710 m / 5 610 ft

#18 Black Canyon of the Gunnison

Strašidelný černý kaňon

Black Canyon of the Gunnison dostal své jméno díky tomu, že na mnohá místa dopadá sluneční světlo jen pár minut ve dne. Navíc díky hornině ve které je vyhlouben působí opravdu tmavým dojmem.

Chci tam
Byl jsem tam
cous

Capital Reef národní park
38.208, -111.206
1 755 m / 5 758 ft

#19 Capital Reef národní park

Kraj skal a petroglyfů

Národní park Capital Reef patří mezi opravdu rozsáhlé parky. Nabízí vše z klasických skalních krás v Utahu: skalní mosty, hluboké soutěsky a pestrobarevné skalní útvary. Navíc je zde výrazně méně turistů než ve slavnějších národních parcích okolo.

Chci tam
Byl jsem tam
utus

#20 Redwood národní park

Nejvyšší stromy na Zemi

Redwood National and State Parks (zkratka RNSP) je uskupení čtyř parků v severní Kalifornii ve Spojených státech amerických. Památka se skládá z národního parku Redwood a státních parků Del Norte Coast, Jedediah Smith a Prairie Creek. Celou rezervaci tvoří celkem 542 km2. V parku se nachází 45 % porostu sekvoje vždyzelené (Sequoia sempervirens), je to nejvyšší strom na Zemi.

Chci tam
Byl jsem tam
caus
White Sands National Monument
32.787, -106.326
1 200 m / 3 937 ft

#21 White Sands National Monument

Dobrou noc, bílá krásko…

Kdesi daleko, schovaná mezi horami, se ukrývá zakletá nevěsta. Je celá v bílém, jak už nevěsty většinou bývají, a je také trochu zrádná a tajemná. Takové my ženské jsme někdy také. Ale kdo si ji zamiluje, objeví v ní netušenou krásu.

Chci tam
Byl jsem tam
nmus