Bolívie: Příroda

Bolívie
Příroda

Hory

Bolívie je velmi hornatá země. Najdete zde spoustu sopečných vrcholů i klasické zaledněné hory.

Sopky

Na západní hranici Bolívie je celý řetězec vysokých sopek. Většina z nich je vyhaslá, některé z nich stále dřímají a vypouští oblaka dýmu. Významné sopky:

 • Navado Sajama (nejvyšší hora země)
 • Licancabur (krásná sopka a asi i nejznámější)
 • Parinacota (jedna z nejkrásnějších sopek světa)
 • Uturuncu (nejlehčí šesti tisícová hora světa)

Horské průsmyky

Při cestách po Bolívii vás bude čekat celá řada hodně vysokých průsmyků. Na západní straně země jsou to hlavně silnice spojující Bolívii s Chile. Zde prašné silnice vedou přes náhorní pláň Altipláno až do sedel mezi sopkami, kudy se kroutí hranice mezi těmito zeměmi. Další zajímavé průsmyky jsou na severovýchodě země, kde silnice a pěšiny překonávají Cordilleru Real, aby pak klesly hluboko přes mlžný Yungas do Amazonské nížiny.

Turistické horské průsmyky

Nejznáměšjí je asi Apacheta Chucura (4 870m n. m.) na treku El Choro

Pro cestovatel jsou v Bolívii nejatraktivnější přírodní divy nacházející se na náhorní planině Altipláno – obrovské salary, vysokohorské sopečné pouště a různobarevné laguny. Také zde najdete úžasné kaňony se zvětralými skalními útvary.

Jeskyně

V Bolívii nejsou žádné světoznámé jeskyně, ale i tak se zde nechají zajímavé najít. Zajímavá je například gruta de San Pedro v okolí Soraty, ve které je i pěkná laguna po které můžete plout na šlapadle. V národním parku Toro Toro najdete téměř pět kilometru dlouhou jeskyň Cueva Humajalanta

Jezera a rybníky

 • Největší a nejvýznamější jezera: S jasným přehledem je nejvýznamějším bolívijským, ale i peruánským jezerem „sladkovodní moře“Titicaca.
 • Nejkrásnější a nejzajímavější jezera: Za nejkrásnější jezero je považována laguna Verde díky své kulise v podobě sopky Licancabur. Nejzajímavější zase laguna Colorada díky své rudé barvě. Titicaca je nejen největší, ale i nejmalebnější jezero v zemi.
 • Nejvýše položené jezera: Na Altiplánu leží spousta lagun ve výšce hodně přes čtyři tisíce metrů nad mořem. Traduje se, že mezi nejvýše položenými i v rámci celého světa je po většinu roku zamrzlé jezírko (cca 5 900m n. m.) v kráteru Licancaburu.

Kaňony a údolí

Díky své geografické poloze, kdy terén klesá ze šestitisových hor do Amazonské džungle, jsou zde stovky údolí a kaňonů. Jen málo z nich je zpřístupněno silnicemi či starými inckými stezkami.

 • Nejvýznamější kaňony: Mezi známe kaňony patří Icla (90km od Sucre), či Palca (40km od La Pazu). Úchvatný je také už hůře dostupný kaňon Torotoro. V okolí Tupizy jsou dostupné sice menší, ale krásné kaňony: del Inca, Duende, Quebrada Seca a Quebrada Palala

Silniční horské průsmyky

 • Průsmyk Tambo Quemado (4 686m n. m.) na silnici mezi La Pazem a Aricou patří mezi nejvyšší silniční hraniční průsmyky vůbec. Navíc je jen kousek odtud krásná sopka Parinacota.
 • Nejznámější průsmyky v Cordilléře Real jsou La Cumbre (4 660m n. m.) na cestě z La Pazu do Coroica či průsmyk Zongo (4 770m n. m.)

Ledovce

Trochu paradoxem je, že nejslavnější bolívijský ledovec už několik let neexistuje. Byl to malý ledovec na hoře Chacaltaya a sloužil jako nejvýše položené lyžařské středisko světa. Zalednění je v Bolívii jen na nejvyšších horách ve výškách většinou vyšších 6 tisíc metrů nad mořem. Největší rozsah má v okolí vrcholků Ancohuma a Illampu.

Pouště

Pouště v Bolívii nejsou takové ty „klasické“ s písečnými dunami, ale jsou to vysokohorské a solné pláně

 • Salary: Nejvíce typické pro bolívijské Altipláno jsou salary. Je to vlastně pozůstatek vyschlého prastarého moře. Nachází se zde i největší salar na světě – Salar de Uyuni. Hned kousek na sever od něj je i menší Salar Coipasa.
 • Vysokohorské pouště: Mezi nejznámější malé vysokohorské pouště v Bolívii patří určitě Desierto de Dali, kterou obklopují barevné zvětralé sopky.

Řeky

 • Nejvýznamější, nejznámější a nejdelší řeky: Bolívie má opravdu mohutné řeky, ale díky tomu, že většina leží v takřka neprostupné džungli jsou velmi málo navštěvované. Nejvýznamější jsou Beni, Mamoré a Madre de Dios ze kterých vzniká Rio Madeira jedna z největších přítoků Amazonky

Skalní útvary

Nejznámější místo v Bolívii se zvětralými skalními útvary je Valle de la Luna (měsíční údolí) na jižním předměstí La Pazu. Hezčí je však skalní město El Silar ležící v údolí Palala jen kousek od Tupizy, kde je celá řada skalních útvarů. Obdobné zvětralé skály najdete i v kaňonu Palca. Zajímavou osamocenou skálou je Arbol de Piedra uprostřed altiplánské pouště Siloli

Sopečné aktivity

Jako památkou na drsné vulkanické období je na západu Bolívie celý řetězec už ale vyhaslých sopek. Najdete zde tedy už jen pozůstatky v podobě fumarol, termálních pramenů či občasného začoudění s pomalu usínajících sopek.

Vodopády

Nejkrásnějším bolívijské vodopády najdete v odlehlém národním parku Noel Kempff Mercado. Nejznámějsí jsou 80 metrů vysoké kaskády Cataratas Arcoiris. O kus dál je další krásná kaskáda Frederico Ahlfeld (45metrů vysoké a 60m široké). Velmi pěkné jsou i vodopády La Pajcha a kaskády de Cuevas v okolí Samaipaty

Nejvyšší hory

Boj o nejvyšší horu v zemi je zrovna v Bolívii docela zajímavý. V různých zdrojích se výšky u tří nejvyšších hor liší a i jejich pořadí. Aktuální žebříček uvádí, že nejvyšší horou země je:

 • 1/ sopka Nevado Sajama (6 542m n. m.)
 • 2/ dále pak známá dominanta la Pazského obzoru Illimani (6 439m n. m.)
 • 3/ jako třetí Ancohuma (6 427m n. m.)

Nejkrásnější hory

Za nejkrásnější horu Bolívie se považuje krásná sopka Parinacota (6 342m n. m.) i když je pravdou, že nejhezčí výhled na ní je z chilské strany.

Místa s výskytem zvířat

Na Altiplánských lagunách žijí obrovská hejna plameňáků. Dále zde určitě uvidíte divoké lamy Guanaco a roztomilé viskače.

Zvířata a vegetace

Bolívie není jen země náhorní pláně altiplano, salaru, sopek a hor, ale také země, kde je k vidění spoustu zvířecích druhů včetně jaguara či papoušků Ara.

Pozorování zvířat

I V Bolívie najdete parádní místa na pozorování zvířat. Hlavně v Amazonii a pampách.

Zajímavá vegetace

Jen málokterého cestovatele, který vyrazí do Bolívie, napadne jaký je zde bohatý rostlinný život. Na altiplánu je život opravdu skromný. Zde vás uchvátí jen obrovské kaktusy rostoucí na ostrůvcích na salaru. Dál na východ, je nejdříve mlžná džungle Yungasu a pak hlavně nedozírná amazonská nížina s celou řadou zajímavých národních parků. Nejznámější místa na pozorování přírody jsou:

 • Madidi (navazující na peruánský park Manú)
 • Noel Kempff Mercado
 • Carrasco
 • Amboró
 • Aguaragüe

Aktivity

Praktické informace

Láká tě Bolívie? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Giga List: Nejkrásnější místa Provence

Výběr nejkrásnějších míst francouzského Provenskálska, kde najdeme nádherná historická města, azurové pobřeží a úžasné… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější místa Provence