Jízda Coroico - Caranavi

Jízda Coroico - Caranavi

Opravdová silnice smrti

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Minimální
Čas: 3:00 hod

Po věhlasné bolívijské silnici smrti z průsmyku Cumbre do letoviska Coroico ležícího v mlžném Yungasu se už několik let prohánějí jen cyklisté a její sláva už je dávno pryč. Stačí však pokračovat dál z Coroica do Caranavi a čeká vás opravdových osmdesát kilometrů po nebezpečné silnici, kde není o adrenalin opravdu nouze.

Obsah článku
Recenze

Příprava před cestou

Navigovat na mapě

Na autobusových linkách spojujících Yungas a amazonskou džungli či pampu naštěstí jezdí o něco menší autobusy, které mají na místních silničkách smrti přeci jen lepší manévrovatelnost. Každý z nich má na sobě namalovaný nějaký motiv, většinou náboženský, ale někdy zde uvidíte i divoká zvířata či dinosaury. Všechna nadrozměrná zavazadla musí na střechu – naštěstí pod plachtu. I tak budete mít určitě krosnu od prachu.

Příprava před cestou

Za Coroicem

Po té co sjedete serpentýnami 700 výškových metrů z Coroica blíž k řece, končí asfalt a po prašné cestě autobus uhání stále vysoko nad kaňonem.

Za Coroicem

Jízda nad kaňonem

Speciální značka přikazuje řidiči, aby se držel nalevo, tzn. blíž k rokli a mohl lépe sledovat, zda má kola stále na silnici nebo už ve strži. Svodidla tu nejsou žádná, takže za volantem nemůže nikdo udělat ani malou chybičku.

Jízda nad kaňonem

Silnice vystřílená ve svahu

Horské svahy jsou v Yungasu velmi prudké, podnebí často vlhké a deštivé, takže masivní sesuvy půdy jsou zde více než časté. Zvlášť na místech, kde místní dřevorubci odlesnili svah či tam, kde se postavila silnice a terén se upravil bagry a dynamitem.

Silnice vystřílená ve svahu

Cesta Yungasem

Celý Yungas je velmi řídce osídlený. Stačí ale jen jedno dvě stavení a širé okolí docela slušně vymýcené.

Cesta Yungasem

Džunglí zarostlý kaňon

Silnice první hodiny jízdy vede v okolo sto padesát metrů výškových nad řekou, která z této výšky vypadá jen jako malý proužek. Ideální je sedět na levé straně u okýnka, abyste si mohli tento adrenalin řádně užít.

Džunglí zarostlý kaňon

Vyhýbání se kamionům

Navigovat na mapě

Největším zážitkem na všech těchto death roads je vyhýbání se s protijedoucími vozidly. Zvlášť s kamiony či dalšími autobusy. To máte opravdu pocit, že každou chvílí musíte do té rokle zákonitě spadnout. Lepší to mají vozidla, která jedou vzhůru. Tedy z džungle směr La Paz či Coroico, ty jedou u skály. Navíc, každou chvílí vidíte u krajnice křížek.

Vyhýbání se kamionům

Život u silnice

Navigovat na mapě

Život  u silnice vypadá z okýnka autobusu jako malý horor. Děsně se tu práší a všechny domky jsou pokryty nánosem žlutého prachu. Jen místy to tu zachraňuje malý vodopád. Cesta se ve vesnicích alespoň trochu rozšiřuje a máte tak alespoň od adrenalinových pasáží na chvilku oddech.

Kaňon se postupně zužuje a autobus jede už jen tak deset metrů nad řekou, což vypadá více bezpečně, i když pád do koryta by měl asi podobný následek jak ze srázů předtím. Konečně se po třech hodinách přijíždí do Caranavi (620m n. m.), což je na poměry Yungasu veliké město a silniční křižovatka v jednom. Pokud máte namířeno až do Rurrenabaque, tak máte za sebou teprve malou část celé cesty.

Život u silnice


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam