Túra do Quebrada Palala

Túra do Quebrada Palala

Údolí skalních útvarů

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 3:00 hod

Jeden z nejoblíbenějších výletů z Tupizy je túra do údolí quebrada Palala na severozápadě města. Uvidíte zde neuvěřitelný počet různých zvětralých skalních věží vypínajících se nad široké kamenité dno řeky. Z údolí odbočuje celá řada dalších menších údolíček, takže možnosti průzkumu okolí jsou prakticky neomezené. Jen si s sebou nezapomeňte vzít dostatek vody a jídla, jelikož občerstvení zde rozhodně nepotkáte.

Obsah článku
Recenze

Brána do údolí Palala

Z centra města je to cca tři kilometry pochodu předměstími Tupizy – po silnici či torzu kolejí – k místu, kde si řeka Palala prorazila cestu rudým skalním hřebenem. Odtud už pomalu začíná zajímavá část tohoto výletu.

Brána do údolí Palala

Okolí vstupní brány do údolí

Navigovat na mapě

Okolo vás jsou k vidění varhanovité skalní věže. Odtud půjdete už jen něco okolo kilometru podél prašné silnice vedoucí na Altipláno, než se tato silnice stočí prudce doleva a začne stoupat po okolních hřebíncích. 

Okolí vstupní brány do údolí

Skalní katedrála

Po cestě budete míjet „skalní katedrálu“ s kolmou několik desítek metrů vysokou skalní stěnou. I zde je pěkně vidět začátek eroze. Za pár tisíc let tu místo katedrály zbyde jen skupinka osamocených věží z pevnějšího materiálu.

Skalní katedrála

Pochod polopouštní krajinou

Navigovat na mapě

Pochod vede polopouštní krajinou, ale díky nadmořské výšce necelých 3 100 metrů nad mořem zde vedro není naštěstí nijak extrémní. Na obzoru je už vidět první cíl této cesty – skalní města ve svahu daleko vyšších kopců.

Pochod polopouštní krajinou

Altiplánští oslíci

Ve vzdálenějších částech quebrady nejspíš nepotkáte člověka, za to místních polodivokých zvířat spousty – altiplánské oslíky, lamy, psy, kozy…

Altiplánští oslíci

Skalní věže nad quebradou

Od rudé skalní brány ke skalním městům je to osm kilometrů chůze, takže tento výlet není úplně krátký, jelikož musíte počítat ještě s cestou zpátky. Někteří sem proto jezdí v džípech či na koních, ale to pak přijde o možné výstupy na hůře dostupné vyhlídky.

Skalní věže nad quebradou

Skalní město El Silar

Čím jste blíž konci údolí, tím jsou skalní útvary El Silar kolem vás impozantnější.

Skalní město El Silar

Rozcestí u skalního hradu

Navigovat na mapě

Po více jak dvou hodinách chůze z Tupizy dojdete k rozcestí údolí pod dalším impozantním skalním hradem v cca (3 350m n. m.). Když zabočíte vlevo, dostanete se na východisko na takzvaný „Trubka Sillar trek“ – cesta na úžasné vyhlídky na El Sillar a do zapomenutých údolí. Napravo je menší skalní město stojící také za prohlídku.

Rozcestí u skalního hradu

Falus skalní

Pokud na rozcestí odbočíte doprava, dojdete k úžasné skalní jehle mající na výšku víc jak dvacet metrů. Oproti skalnímu hradu hned vedle vypadá ale trochu jak drobeček.

Falus skalní

Skalní stěny

Většina místních kopců je díky skalním městům prakticky neslezitelná. Pokud se chcete vydrápat na nějakou vyhlídku, je potřeba dostat se dále a hlouběji do bočních údolí.

Skalní stěny


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam