Okolo laguny Colorada

Okolo laguny Colorada

Rudý ráj plameňáků

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1:00 hod

Vysoce položená laguna Colorada (4 295m n. m.) s neuvěřitelně rudou vodou a bílými boraxovými ostrovy je v bolívijském létě rájem pro neskutečné množství plameňáků. Funguje pro ně jak prostřený stůl připravený k hodování. Nejednomu turistovi toto úžasné jezero obklopené sopečnými kopci a tisíci plameňáky vyrazí dech. Je zde několik vyhlídek, kam vás zavezou autem, nebo si můžete vyrazit i pěšky podél břehu a na boraxové ostrůvky.

Obsah článku
Recenze

Hospedaje u laguny Colorady

Zhruba po 30km jízdy pustou krajinou od fumarol Sol de Maňána se přijíždí k dalšímu divu bolívijského Jihozápadního Altiplána – Laguně Colorada. Ti co začali Salar Tour v chilském San Pedru zde většinou tráví velmi studenou první noc ve velmi jednoduchém příbytku na západním břehu jezera. Je to zároveň pěkné východisko na procházky k laguně či sledování úžasné noční oblohy bez světelného smogu.

Hospedaje u laguny Colorady

Bezejmenná sopka

Hned od břehů laguny se tyčí víc jak 5500 metrů vysoké sopky.

Bezejmenná sopka

Boraxové ostrovy na laguně Colorada

Zajímavé jsou i boraxové ostrovy roztroušené po laguně – zdroj boru.

Boraxové ostrovy na laguně Colorada

Vyhlídka z boraxové ostrovu

Na západ slunce není špatné vyrazit na nějaký z boraxových ostrůvků a rozhlédnout se po jezeru.

Vyhlídka z boraxové ostrovu

Léto u laguny Colorada

V bolívijském létě (prosinec-únor) je na Altiplanu výrazně nestabilnější počasí než v zimě (červen-srpen). Ale na druhou stranu jsou zde obrovská hejna plameňáků a laguna má výrazně červenější zbarvení.

Léto u laguny Colorada

Letní bouře

Je trošku paradox, že tu prakticky sněží jen v létě, kdy přes Altipláno přecházejí silné bouře.

Letní bouře

Plameňáci

Na altiplánských lagunách není problém spatřit plameňáky, ale v takových množstvích pouze zde. Mnoho lidí se tu vždy ptá, jak je možné, že je laguna Colorada tak červená. Vysvětlení je ale jednoduché – nejsou to žádné minerály a chemikálie, ale vše je způsobeno obrovským množstvím červeně zbarveného planktonu a bakterií – ideální potrava pro plameňáky. Lítají sem jak k prostřenému sto­lu.

Plameňáci

Hejno plameňáků

Žijí zde plameňák Jamesův, Andský a Chilský…poznat který je který pomáhají naučné cedule u laguny. Nejjednodušeji se rozeznají podle barvy noh – Andský je má žluté, Chilský má červené kolena a Jamesův má celé nohy červené.

Hejno plameňáků

Rudá laguna

Vody laguny mají nejkrásnější barvu okolo oběda. Stejně jak u moře i zde platí vyjímka z klasických fotografických pouček, že se má fotit ráno a večer – kolmé polední slunce to tu vždy pěkně probarví.

Rudá laguna

Vítr nad lagunou

Vítr nepříjemně rozdmýchává boraxový prach.

Vítr nad lagunou

Plameňák a sopka

Typický pohled u laguny.

Plameňák a sopka


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam