Salar Tour

Salar Tour

Drsný jihozápadní konec Bolívie

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Minimální
Čas: 3 dny

Několikadenní cesta off roadem po jihozápadní Bolívii patří mezi nejúžasnější cestovatelské zážitky. Na cestě po vysoko položené náhorní plošině Altipláno uvidíte různobarevné laguny obklopené četnými sopkami a bublající fumaroly. Budete se moci vykoupat v teplém termálním jezírku a o kus dál budou zmrzlé kaluže vody. Pojedete na „ostrov“ porostlý několikametrovými kaktusy a okolo vás bude nedozírná solná pláň. V tomto itineráři popíšeme základní variantu tour – přejezd Altiplána z Chilského San Pedra do Uyuni.

Obsah článku
Recenze

1. den

Z chilského San Pedra k laguně Colorada

Hned první den tour silně prověří vaši výškovou aklimatizaci, jelikož se budete prakticky stále pohybovat vysoko přes čtyři tisíce metrů nad mořem. V nejvyšším místě u fumarol Sol de Maňána dokonce téměř v pěti tisících metrech nad mořem. Druhou nevýhodou startu ze San Pedra je ta, že ty nejkrásnější místa uvidíte hned zkraje. Po absolvování celních procedur v San Pedru de Atacama (2 445m n. m.) vás čeká delší výjezd (poprvé a naposled po asfaltové silnici) na hranice mezi Chile a Bolívie – Hito Cajon. Odtud už začíná úžasná jízda podél lagun lemovaných sopkami do červeně zbarvené krajiny Salvatora Dalího až k úžasné laguně Colorada, kde se nocuje. Nezapomeňte večer vyrazit do mrazu ven a pokochat se neuvěřitelným počtem hvězd. Altiplánská obloha je nepřekonatelná! 

Článek: Jízda přes Hito Cajon

Celnice v pustině

Unikátní celnice Hito Cajon (4 488m n. m.) v altiplánské pustině mezi Chile a Bolívií leží mezi sopkami Juriques a Cerro Toco. Chilští celníci odbavují v "luxusu" San Pedra pod horami, zato ti bolívijští to tady mají o fous drsnější, větrnější a chladnější. Přes toto místo jezdí jen ti, co "Salar Tour" začínají či končí v chilském San Pedru. Hlavní ruch zde probíhá ráno, kdy zde povinně přesedají turisté z bolívijských land cruiserů do chilských minibusů či opačně. Zbytek dne tu většinou jen pobíhají šakalové a profukuje větřík.

Článek: Zastávka u Laguny Blanca

Neprávem opomíjená laguna

Necelých osm kilometrů dolů z kopce od celnice Hito Cajon leží krásná "bílá" laguna. Kousek před ní je ještě malé ubytovací zařízení využívané hlavně skupinkami chystající se na výstup na sopku Licancabur. U laguny většinou není moc velký ruch. Staví zde obvykle jen výpravy startující z chilského San Pedra de Atacama. Zastávka je zde spíš krátká, takže máte jen pár minut na krátkou procházku po břehu této laguny. Od laguny je pěkný výhled na celý řetěz sopek.


Článek: Vyhlídka na Lagunu Verde

Modrý klenot pod Licancaburem

Vyhlídka na krásnou modrou lagunu Verde ležící ve 4 330m n. m. je jednou z nejhezčích zastávek na všech jeepových tůrách, které křižují tuto oblast. Nad lagunou se zvedají mohutné sopky Licancabur a Juriques, které dotváří téměř pohádkovou atmosféru. Hned vedle se nachází na první pohled o něco méně zajímavější laguna Blanca.

Článek: Jízda přes Desierto de Dali

Surrealistické Altipláno

Vysokohorská altiplánská poušť Salvatora Dalího je opravdovou hříčkou přírody. Barevný, notně zvětralý pás sopek vroubí ze všech stran pláň ve výšce více jak 4 500 metrů nad mořem. Turista je zde velmi překvapen, když zde uvidí pobíhat plaché vikuně a ptá se sám sebe, jak v této nehostinné krajině můžou vůbec přežít.

Článek: Laguna Salada a Termál Polque

Teplé prameny ve 4 400 metrech

Mezi pouští Salvatora Dalího a gejzíry Sol de Maňána se nachází na altiplánské poměry vysoce relaxační místo Termál Polgue. Rozlehlou kotlinu, pokud se dá takto vůbec nazvat, místo ve výšce 4 400 metrů nad zemí, vyplňuje rozsáhlý Salar Challviri, jehož západní zavodněná část se nazývá laguna Salada. Tady díky sopečné činnosti vznikl příjemný teplý pramen, který je sveden do jednoduchého bazénku a láká k vykoupání.


Článek: Prohlídka Sol de Maňana

Ďáblův kotlík

Téměř v pěti tisících metrech nad mořem se nachází geotermální pole Sol de Maňana. Je to nejvyšší bod celé jeepové Salar Tour, samozřejmě pokud není v plánu individuálně domluvený výstup na nějakou z řady místních sopek. Turisté zde mohou obdivovat čoudící fumaroly, bahno prskající z kaluží a občas i podivné červené kaluže. Pozor netestovat teplotu vroucího bahna, pokud je vám zdraví drahé :-)

Článek: Okolo laguny Colorada

Rudý ráj plameňáků

Vysoce položená laguna Colorada (4 295m n. m.) s neuvěřitelně rudou vodou a bílými boraxovými ostrovy je v bolívijském létě rájem pro neskutečné množství plameňáků. Funguje pro ně jak prostřený stůl připravený k hodování. Nejednomu turistovi toto úžasné jezero obklopené sopečnými kopci a tisíci plameňáky vyrazí dech. Je zde několik vyhlídek, kam vás zavezou autem, nebo si můžete vyrazit i pěšky podél břehu a na boraxové ostrůvky.

2. den

Okolo sopky Ollagüe

Druhý den jízdy vás čeká hned ze začátku opuštěný skalní útvar Arbol de Piedra v sopečné poušti Siloli a další řada krásných lagun, kde určitě uvidíte další velká hejna plameňáků a lam. Pak pojedete okolo lehce čmoudící sopky Ollagüe na malý salar Chiguana. Poté následuje skoro 80 kilometrů méně záživné cesty, než dorazíte na kraj salaru de Uyuni. Na jeho „břehu“ se nachází několik hotelů del Sal, kde můžete stylově přespat, i když ten „pravý a první“ se nachází až na druhé straně salaru u vesnice Colchani. Pokud budete spát ve vesnici Atulcha, můžete se jako malý bonus na podvečer vypravit i k starým inckým ruinám obrostlých gigantickými kaktusy. Ti co mají problémy s nadmořskou výškou, se konečně zaradují, protože salar je již pod čtyřmi tisíci metry nad mořem. 


Článek: Zastávka u Arbol de Piedra

Kamenné útvary na poušti Siloli

Jen 17km od obrovské laguny Colorada se nachází další zajímavost Jihozápadního Altiplána - poušť Siloli (4 600m n. m.) se skupinou větrem ošlehaných skalních útvarů. Nejhezčím z nich je Arbol de Piedra - Kamenný strom. Západnímu obzoru dominuje krásná barevná sopka dotvářející další z místních surrealistických scenérií. Zde si můžete udělat krátkou procházku podél skalisek a zkusit si i na nějaké vylézt.

Článek: Jízda královstvím lagun

Podél lagun Honda, Hedionda a Caňapa

Zhruba na půl cesty mezi velikou rudou lagunou Colorada a gigantickým salarem Uyuni se nachází krásné místo, kde se na relativně malém prostoru rozprostírá hned několik překrásných altiplánských lagun obklopených řadou vysokých vulkánů. U tří (Honda, Hedionda a Caňapa) ze šesti se většinou zastavuje na fotku či procházku, dle toho jak se osádka off roadu domluví. Každopádně tato vysokohorská krása si vysloveně říká o zastavení a bližší prozkoumání. Navíc lze zde často narazit na spoustu plameňáků a lamy Vikuně.

Článek: Jízda kolem vulkánu Ollagüe

Piknik pod čmoudícím velikánem

Vyhlídka na čmoudící vulkán Ollagüe (5 868m n. m.) u krásně zerodovaných skalek plných vizkačí je oblíbená zastávka na oběd na cestě mezi krásnými lagunami Honda, Hedionda, Caňapa a gigantickým salarem Uyuni. Po cestě vás navíc bude čekat i jízda přes menší salar Chiguana.


Článek: Procházka z Atulchy

Incké ruiny a gigantické kaktusy

Na jižním okraji Salaru de Uyuni se nachází malá vesnička Atulcha. Turisté zde zastavují hlavně z důvodu, že je zde jeden z několika hotelů del Sal, ve kterém nocují v rámci výletu Salar Tour. Je tu však jedna zajímavost, která stojí za navštívení. Necelý kilometr výš údolím se nachází stará incká vesnička duchů obklopená gigantickými několikametrovými kaktusy.

3. den

Salar de Uyuni

Třetí den je ve znamení návštěvy největšího salaru na světě – salaru de Uyuni a zajímavého „ostrova“ Incahuasi porostlého gigantickými kaktusy. Na závěr ještě uvidíte hotel de Sal a hornickou vesničku Colchani, a než ukončíte svou tour v Uyuni, tak i pověstný hřbitov starých vlaků. 

Článek: Prohlídka Isla Incahuasi

Srdce salaru de Uyuni

Prakticky přímo ze středu gigantického salaru de Uyuni vybíhá černé skalisko vypadající opravdu jak ostrov v moři soli - Isla Incahuasi porostlý obrovskými kaktusy. Nejvyhlášenější jsou zde východy slunce, kdy ostrov vrhá dlouhý stín na salar a ostrov hraje všemi barvami. Zima tu ale v této době bývá krutá.


Článek: Jízda Colchani - Hotel del Sal

První kroky na salaru

Po opuštění trošku depresivní hornické vesničky Colchani vjíždějí džípy za necelých 5 km na jeden z přírodních divů světa - největší solnou pláň na světě Salar de Uyuni (3 656m n. m.). První zastávkou na cestě po salaru je Hotel de Sal, kde je většina věcí vyrobená ze soli. Po cestě je pěkně vidět pracné těžení soli, které bohužel občas vykonávají i malé děti. Na salaru jsou tři období - klasické, kdy vše září bílou solí, šedé, když se krajem prožene prašná bouře a salar trochu ztratí na své kráse a taky období, kdy je salar pod vodou /po větší bouří, hlavně v letním období/. To je pak zde turista sice omezen tím, že nelze přes salar projet například k úžasnému "ostrovu" Isla Incahuasi, ale za to se v něm vše krásně zrcadlí. Takže tu jsou v tuto dobu, hlavně pro fotografy, naprosto odlišné zážitky než obvykle. Bohužel je pak většinou dostupný z vesničky Colchani jen hotel de Sal.

Článek: Prohlídka Colchani

Městečko duchů u salaru

Jen 20 kilometrů od Uyuni se nachází městečko Colchani, hlavní východisko na Salar de Uyuni. Většina jeep tour tu na chvíli zastavuje u pofidérního muzea soli a stánků se suvenýry. Daleko lepší je vyrazit do "centra" a projít si toto podivné hornické městečko duchů s docela zajímavou atmosférou.

Článek: Prohlídka hřbitovu vlaků

Dopravní muzeum pod širým nebem

Jedinou opravdovou zajímavostí prašného Uyuni je necelé tři kilometry vzdálený hřbitov vlaků. Staré historické lokomotivy a vagony jsou zde ponechány osudu jako němá vzpomínka na zlaté doby těžebního průmyslu, kdy chtěla Bolívie zbohatnout na těžbě minerálů a železniční trase k Pacifiku. Většina turistů toto místo navštíví hned na začátku či na konci salar tour.
Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam