Jízda přes Hito Cajon

Jízda přes Hito Cajon

Celnice v pustině

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Průměrný
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1:00 hod

Unikátní celnice Hito Cajon (4 488m n. m.) v altiplánské pustině mezi Chile a Bolívií leží mezi sopkami Juriques a Cerro Toco. Chilští celníci odbavují v „luxusu“ San Pedra pod horami, zato ti bolívijští to tady mají o fous drsnější, větrnější a chladnější. Přes toto místo jezdí jen ti, co „Salar Tour“ začínají či končí v chilském San Pedru. Hlavní ruch zde probíhá ráno, kdy zde povinně přesedají turisté z bolívijských land cruiserů do chilských minibusů či opačně. Zbytek dne tu většinou jen pobíhají šakalové a profukuje větřík.

Obsah článku
Recenze

Hito Cajon a Juriques

Kvalitní asfaltová silnice číslo 27 ze San Pedra de Atacama (2 440m n. m.) nejdřív chvíli brázdí pustou pláň a pak začne neskutečně rychle stoupat vzhůru. Většina cestovatelů začne cítit tlak v hlavě, jelikož už po půl hodině jízdy jsou víc jak ve čtyřech tisících metrech nad mořem. Krajnice je docela často ozdobena památníčky řidičů kamionů, kterým nejspíš selhaly brzdy. Ve 4 663 metrech se najednou sjíždí z kvalitní asfaltové silnice na šotolinu a po 47 km ze San Pedra se doklesá k celnici Hito Cajon (hlavní silnice dál stoupá až do bezejmenného sedla (4 823m n. m.) a pak po několika desítkách kilometrů v paso Jama (4 283m n. m.) zamíří do Argentiny).

Hito Cajon a Juriques

Cerro Toco (5 604m n. m.)

Hito Cajon patří k nejvýše položeným celnicím na světě, takže není divu, že je tu pěkná kosa a celníci úřaduji v nevytopeném baráčku v péřovkách. Většina turistů směřujících do Bolívie tu absolvuje snídani a může se kochat třebas horou cerro Toco na jejíž svazích je postaven radioteleskop

Cerro Toco (5 604m n. m.)

Šakal

Po okolí běhají šakali, kteří už vědí, že turistům od snídaně určitě něco dobrého zbyde. Další zajímavostí je vrak starého autobusu pár desítek metrů od celnice, který v této pustině bez kousku soukromí slouží jako ideální WC :-)

Šakal

První výhled na Licancabur

Prašná cesta klesá od celnice směrem k laguně Blanca a postupem času začíná vykukovat z poza sopky Juriques i mnohem hezčí a slavnější Licancabur.

První výhled na Licancabur

Cestování po Altiplánu

Pro část lidí cesta po Jihozápadním Altiplánu u celnice Hito Cajon začíná pro část končí. Pro každého je to ale zážitek.

Cestování po Altiplánu


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam