Výstup Similaun Hütte - Similaun

Výstup Similaun Hütte - Similaun

Finální výstup na bájnou horu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Velmi těžká
Čas: 5:00 hod

Jedním z vrcholů trekingu v oblasti Ötztálských Alp je výstup na krásný Similaun ležící přímo na hranicích Rakouska a Itálie. Jeho výška je v různých zdrojích různá. Někde se uvádí (3 606m n. m.), někde jen (3 599m n. m.). Každopádně je šestou nejvyšší horou ve státu, takže oblíbený cíl horolezců, skialpinistů a i odvážnějších turistů. Výhledy z něj jsou úžasné. V letní sezóně je dostupný pouze v mačkách, cepínech a ve skupinách navázaných na lano. Na konci zimy je za dobrých podmínek dostupný i jen v pohorkách /cesta je vyšlapána skialpinisty/, ale nezapomínejte, že cesta vede po zasněženém ledovci, takže nebezpečí pádu do trhliny hrozí stále!

Obsah článku
Recenze

Výstupová cesta na Similaun

Už od horské chaty je zřejmá celá zimní výstupová cesta – drží se co nejvíce skalního hřebene. Nejnebezpečnější je část (na fotce ve stínu), kde je na ledovci nejvíc trhlin. Zde je nejdůležitější se držet vyšlapaných stezek od skialpinistů. Nejprudší je pak finální prudký svah a ostrý hřebínek na konec.

Výstupová cesta na Similaun

Vrchol Similaunu

Při přiblížení je krásně vidět, že svah těsně před vrcholem je opravdu nejprudší a ty co jdou se sněžnicemi, zde mají docela problémy.

Vrchol Similaunu

Similaun Hütte / Rifugio Similaun

Už po pár desítkách metrech výstupu je při pohledu zpět vidět celý průsmyk Niederjoch (3 016m n. m.) a chata Similaun. Obzoru dominuje další vysoká hora na hlavním hřebeni – Finailspitze (3 514m n. m.). Nyní nás čeká ještě skoro 600 výškových metrů na vrchol.

Similaun Hütte / Rifugio Similaun

Odpočinek nad kótou (3 251m n. m.)

První odpočinkové a fotogenické místo je nad prvním ledopádem. Bezejmenná kóta (3 251m n. m.), která od chalupy Similaun vypadá jako pěkná pyramida dělící ledovec na dva díly a odtud vypadá jen jako malý hřebínek. Napravo vyčnívá i vrcholek Marzellkammu.

Odpočinek nad kótou (3 251m n. m.)

Výhled na Niederjoch

Při pohledu zpět dolů vypadá vyšlapaná cesta od skialpinistů jak projetá rolbou. Při brzkém začátku výstupu ani i ta menšina co jde jen v pohorkách se do namrzlého sněhu neboří – trekové hůlky jsou však naprostá a minimální povinnost. Masiv protilehlé Finailspitze nabírá na monumentálnosti.

Výhled na Niederjoch

Similaun na dohled

Cesta v těchto místech docela odsýpá a na vrcholku je už pěkně zřetelně vidět kříž. Před námi je ještě jedna terénní vlna ledovce, prudká stráň a finální hřebínek a jsme nahoře.

Similaun na dohled

Marzellkamm nad inverzí

Ve dnech kdy panuje inverze je záhodno se dostat nad ní a užívat si sluníčka. Dnes k tomu bylo potřeba se dostat přes tři tisíce metrů nad mořem. Na obzoru je vidět i druhá nejvyšší hora Rakouska – Wildspitze.

Marzellkamm nad inverzí

Pod prudkou strání

Pod prudkou strání začíná nejnamáhavější část výstupu. Navíc je potřeba opravdu dávat pozor, ideální je si nasadit mačky, pokud je tedy už nemáte.

Pod prudkou strání

Na hřebenu

Při výstupu cikcak prudkou strání můžete nahlídnout i z hrany hřebenu do hloubky pod vámi. Chata Similaun je stále vidět.

Na hřebenu

Finální hřeben

Prudká stráň končí „pláckem“, kde si lze před posledním výstupem na relativně vzdušném hřebínku na chvíli odpočinout.

Finální hřeben

Finální hřeben

Při pohledu zpět je vidět jak odpočinkový plácek nad prudkou strání, tak cestu po finálním hřebenu.

Finální hřeben

Vrcholový kříž

Zhruba po třech hodinách konečně vystoupáte na vrchol, kde vás za odměnu čekají parádní výhledy.

Vrcholový kříž

Výhled do údolí Niedertal

Z vrcholku je vidět celé údolí Niedertal jako na dlani.

Výhled do údolí Niedertal

Pohled k Hintere Schwärze

Pohled východním směrem je na rozsáhlou náhorní ledovou pláň vedoucí k ještě o něco vyšší hoře Hintere Schwärze (3 624m n. m.). Vede k ní i už výrazně méně frekventovaná ski alpinistická stezka narušující jinak panensky vypadající kraj.

Pohled k Hintere Schwärze

Výhled do Itálie

Výhled do Itálie a na přehradu Vernagt stausee je lepší kousek pod vrcholem.

Cesta zpět je stejnou cestou, případně alternativně přes Marzellkamm.

Výhled do ItálieČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam