Výstup na Saykogel ze západu

Výstup na Saykogel ze západu

Nad ledovcovou arénou

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Náročná
Čas: 5:00 hod

Výstup na Saykogel je možný dvěma cestami – buďto z údolí Niedertal nebo Rofental. Většina turistů této ve vysokých horách ne úplně časté možnosti využívá a plánuje si zde okružní cestu, aby se nemuseli vracet stejným údolím zpět. Takže hora nefunguje jen jako krásná vyhlídka, ale zároveň i jako zajímavá spojka turistických cest. Extrémnější turisté zvládnou tento okruh za jediný den z Ventu. Většina však jde výrazně pohodovějším tempem a stráví v této oblasti jednu až dvě noci. Tento fotoreport popisuje trasu z Hochjochhospiz do sedla, kde se připojuje cesta z východu vedoucí až na vrchol hory.

Obsah článku
Recenze

Výhled do údolí Rofental

Navigovat na mapě

První část pochodu je pěkně zřejmá z tohoto pohledu: Z horské chaty Hochjochhospiz (2 412m n. m.) se musí víc jak 100 výškových metrů klesnout k mostu přes dravý potok  Hinteriesbach. A pak ty samé výškové metry zase nastoupat na tuto vyhlídku. Proto valná většina turistů, co přešli horu z východu a nehodlají v Hochjochhospizu spát, už k němu ani nestoupají a málo prošlapanou stezkou klesají údolím Rofental přímo podél potoka.Chata Hochjochh­ospiz je zároveň východisko na celou řadu dalších turistických tras např. na vrcholek Mittlere Guslarspitze (3 128m n. m.), chalupu Vernagthütte (2 755m n. m.), chalupu Schöne Aussicht hütte (2 842m .n m.) a řadu dalších.

Výhled do údolí Rofental

Vyhlídka na Mutspitze

Vyhřátá travička na vyhlídce láká k odpočinku. Není odtud vidět jen chalupa Hochjochspitz, ale i menší vrcholek Mutspitze, za kterou začíná nejzaledněnější část celých Ötztálských Alp. 

Vyhlídka na Mutspitze

Rozcestí Saykogel - Schöne Aussicht

Navigovat na mapě

Ve 2470 metrech nad mořem je rozcestí cest. Ti co stoupají na Saykogel zde přecházejí potok Hochjochbach a začínají stoupat údolím vzhůru. Ostatním zbývá cca 5 kilometrů k chatě Schöne Aussicht ležící už v Itálii. Na obzoru je ještě vidět i východisko této túry – Hochjochhospiz.

Rozcestí Saykogel - Schöne Aussicht

Potok Hochjochbach

Potok Hochjochbach je docela dravý - hlavně v odpoledních hodinách slunných dnů, kdy má dost vody z tajících ledovců.

Potok Hochjochbach

Pozvolný výstup

Výstup je zpočátku jen pozvolný bez zákrut až k velkému mužíkovi, což je dobrý orientační bod, zvlášť za horšího počasí. Odtud už cesta začíná stoupat zákrutami vzhůru po nekonečných kamenitých svazích jako pozůstatek ledovce. Krajina je pustá až depresivní.

Pozvolný výstup

Výhled na Wildspitze

Po dvou hodinách pochodu z Hochjoc­hhospitz a přibývající výškou se výhledy rozšiřují – pěkně je vidět i nejvyšší hora Tyrolska – Wildspitze

Výhled na Wildspitze

Finailspitze (3 514m n. m.)

Navigovat na mapě

Konečně se dojde na křižovatku u výstupového hřebínku – cca 3000 metrů nad mořem. Horolezecká cesta tu nastupuje na ledovec a míří do sedla Finailjoch (3 280m n. m.). Ostatní turisté pokračují ve výstupu na Saykogel. Z výstupového hřebínku jsou krásné výhledy, hlavně jižním směrem do „ledového světa“, z kterého se tyčí velká černá pyramida Finailspitze. 

Finailspitze (3 514m n. m.)

Parádní výhledy

Výhledy opravdu stojí za vynaloženou námahu.

Parádní výhledy

Finailspitze a Hauslabkogel

Díky tomu, že finální výstup má charakter hřebenového, jsou stále krásné výhledy na obě strany. Na druhou stranu tato túra není vhodná pro lidi se závratěmi a bez jistého kroku.

Finailspitze a Hauslabkogel

Pohled na severozápad

I na druhé straně hřebínku je ledové pole jménem Kreuzferner, i když menšího rozsahu.

Pohled na severozápad

Výstupový hřeben

Navigovat na mapě

Výstupový hřeben v celé své parádě. Z obou stran obložený ledovcem. Na každou stranu vysoké kolmé stěny – nejnáročnější pasáž celého přechodu této hory.

Výstupový hřeben

Vrcholové sedlo

Navigovat na mapě

Po cca 3,5 hodinách výstupu jsme v sedle jen pár metrů pod vlastním vrcholem hory. Konečně vidíme i na druhou stranu na krásnou horu Similaun. Nyní máme dvě možnosti – vrátit se nazpátek k chatě Hochjochh­ospiz a klesnout zpět údolím Rofental či „přejít horu“ a sejít k chalupě Martin Busch a do Ventu se vrátit údolím Niedertal.

Vrcholové sedloČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam