Túra Martin Busch - Similaun Hütte

Túra Martin Busch - Similaun Hütte

Výšlap pod Similaun

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 2:00 hod

Výstup na horskou chatu Similaun ležící na hranicích Rakouska s Itálií, s pěkným pohledem na stejnojmennou horu a do hlubokého údolí na italské straně, je v létě velmi oblíbená túra i pro rodinu s dětmi. V zimních měsících je to zase krásný výšlap na skialpech či sněžnicích (možno i jen v pohorkách, ale pouze brzy ráno než se začne bořit sníh).

Obsah článku
Recenze

Údolí Niedertal

Údolí Niedertal vypadá brzy z jara úplně jinak než v hlavní letní sezóně. Místo zelené travičky a ovcí je tu stále ještě většina krajiny pod sněhem. Cesta od chaty Martin Busch vede podél malého kaňonu potoku Niederbach k mostku, kde se odděluje cesta na krásný výhledový hřeben Marzellkamm. V pozadí je vidět skialpinisticky zbrázděný zasněžený ledovec na hoře Hauslabkogel (3 402m n. m.).

Údolí Niedertal

Hauslabkogel (3 402m n. m.)

Údolí Niedertal je docela široké a nestoupá nijak prudce, takže v letním období by výstup zvládli i rodiny s dětmi. Napravo fotky je vidět výstupové rameno na Saykogel z východu. Skialpinistická „zimní“ cesta však vede pod ním v hlubokém žlabu. Zbrázděný svah na Hauslabkogelu nevypadá rozhodně panensky.

Hauslabkogel (3 402m n. m.)

Niedertal

Údolí Niedertal zasypané sněhem vypadá skoro jak široká dálnice a ne jak místo téměř ve třech tisících metrech nad mořem. Na obzoru je už vidět jako malá černá tečka chata Similaun ležící v průsmyku Niederjoch  (3 016m n. m.).

Niedertal

Niederjoch (3 016m n. m.)

Z bližšího pohledu je vidět, jak se liší letní cesta od té jarní. V létě se při výstupu obchází ledovec Niederjochferner zprava skalním úbočím. V zimě či brzy na jaře se jde přímo nahoru přes něj po stopách vyšlapaných skialpinisty. Tato část je sice krátká, ale nejprudší z celé této túry.

Niederjoch (3 016m n. m.)

Similaun Hütte / Rifugio Similaun

Navigovat na mapě

Zhruba po 1,5–2 hodinách pochodu konečně vystoupáte do průsmyku Niederjoch ve kterém stojí chalupa Similaun - už v Itálii.

Similaun Hütte / Rifugio Similaun

Údolí Niederjochbachu

Od chaty je vidět prakticky celý boční hřeben vedoucí až nad Vent: rozložitý Hauslabkogel (3 402m n. m.), trochu nevýrazný Saykogel (3 355m n. m.), Sennkogel (3 400m n. m.), Kreuzkogel (3 338m n. m.) a úplně na konci je parádní vyhlídka Kreuzspitze (3 455m n. m.). Po pravici je sice nevýrazný masivMarzellkam­mu, ale výhled z něj též stojí za to.

Údolí Niederjochbachu

Vernagt stausee

Pohled na jih do Itálie je do pořádné hlubiny údolí Val Senales / Schnalstal – přehrada Vernagt Stausee je totiž víc jak o 1300 výškových metrů níže. Nad jezerem se tyčí Mastaunspitze. Úplně daleko na obzoru se tyčí monumentální pohoří Ortler.

Vernagt stausee

Pohled k Similaunu

Pro většinu turistů je stěžejní pohled na východ směrem k Similaunu.

Pohled k Similaunu

Similaun (3 606m n. m.)

Vrcholek Similaunu se tyčí vysoko nad chatou jak koruna. V létě je vrchol dostupný jen s ledovcovou výbavou. V zimě a na jaře je pokryt sněhem a stopy jsou vyšlapané od skialpinistů, takže je dostupný i v běžné turistické výbavě. Ale jen na vlastní nebezpečí :-)

Similaun (3 606m n. m.)Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam