Výstup na Saykogel z východu

Výstup na Saykogel z východu

Spojka mezi dvěma údolími

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Náročná
Čas: 5:00 hod

Výstup na Saykogel je možný dvěma cestami – buďto z údolí Niedertal nebo Rofental. Většina turistů této ve vysokých horách ne úplně časté možnosti využívá a plánuje si zde okružní cestu, aby se nemuseli vracet stejným údolím zpět. Takže hora nefunguje jen jako krásná vyhlídka, ale zároveň i jako zajímavá spojka turistických cest. Extrémnější turisté zvládnou tento okruh za jediný den z Ventu. Většina však jde výrazně pohodovějším tempem a stráví zde jednu až dvě noci. Tento fotoreport popisuje trasu z Martin Busch Hütte na vrchol hory, tzn. výstup z východu.

Obsah článku
Recenze

Východ slunce nad Saykogelem

Výrazně méně vyšlapaná cesta na Saykogel odbočuje z hlavní turistické magistrály k Similaun Hütte v podstatě jen pár metrů za chalupou Martin Busch. Zvolna stoupá traverzem přes travnaté svahy k dlouhému skalnímu ramenu Saykogelu. Hory jsou po ránu zbarveny do ruda.

Východ slunce nad Saykogelem

Alpské louky

Navigovat na mapě

Po půlhodině pohodlného stoupání od chalupy se skalnaté rameno docela přibližuje. Na loukách podél stezky lze vidět i spoustu ovcí. Hlavní výhled je stále na ledové severní úbočí Hauslabkogelu.

Alpské louky

Výhled na Niederjoch

Dole na dně plochého údolí je vidět hlavní cesta vedoucí na Niederjoch, na kterém stojí chalupa Similaun. Hřeben Marzellkammu docela hodně dlouho zakrývá krásný Similaun.

Výhled na Niederjoch

Hauslabkogel (3 402m n. m.)

Navigovat na mapě

Po dosažení skalního ramene cesta začíná prudčeji stoupat na hřeben. Výhledy na Hauslabkogel jsou moc pěkné.

Hauslabkogel (3 402m n. m.)

Pohled dolů

Navigovat na mapě

Výstup po skalním rameni je prudší a ve výrazně horším terénu než předchozí pasáž skrz louky. Hluboko dole je vidět chalupa Martin Busch.

Pohled dolů

Similaun (3 606m n. m.)

Z přibývající výškou začíná být konečně pořádně vidět místní král Similaun.

Similaun (3 606m n. m.)

Niederjoch (3 016m n. m.)

Postupně začíná být vidět přes Niederjoch až daleko do Itálie.

Niederjoch (3 016m n. m.)

Království ledu

Navigovat na mapě

Po zhruba dvou a půl hodinách výstupu se konečně vystoupí na hřeben spojující Hauslabkogel a Saykogel. Turista tu má rázem úžasný výhled do obrovské ledovcové arény. Odtud cesta stále stoupá cca 15minut až těsně po vrchol, kde je odbočka do údolí Rofental po malém ostrém hřebínku vykukující nad ledovce. Na obzoru nad ledovou arénou vykukuje krásná Finailspitze (3 514m n. m.).

Království ledu

Východní obzor

Východnímu obzoru dominuje celá plejáda hor – nejblíž je od dávného ledovce vybroušený dlouhý hřeben Marzellkammu. Za ním se tyčí odleva Mutmalspitze (3 522m n. m.), Hintere Schwärze (3 624m n. m.), Marzellspitze (3 522m n. m.) a Similaun (3 606m n. m.).

Východní obzor

Wildspitze a severní hřeben

Severním směrem pokračuje tato rozsocha z hlavního hřebene až nad městečko Vent. Hned vedle je hora Sennkogel (3 400m n. m.). Daleko na obzoru ční nadevše druhá nejvyšší hora Rakouska – Wildspitze (3 774m n. m.).

Wildspitze a severní hřeben

Weißkugel / Palla Bianca (3 738m n. m.)

Západnímu obzoru dominuje třetí nejvyšší hora Rakouska Weißkugel.

  • Nazpátek je možné použít stejnou cestu k chalupě Martin Busch a případně sejít až do Ventu údolím Niedertal
  • Či „přejít horu“ a sejít k chalupě Hochjochhospiz (2 412m n. m.) a do Ventu se vrátit na výhledy mnohem zajímavější cestou údolím Rofental. 
Weißkugel / Palla Bianca (3 738m n. m.)


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam