Výstup na Marzellkamm

Výstup na Marzellkamm

Polozapomenutá vyhlídka na Similaun

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Nadprůměrná
Čas: 1:00 hod

Velmi pěkná půldenní vycházka začíná na horské chalupěMartin Busch Hütte a stoupá na dva kilometry dlouhý hřeben Marzellkamm rozdělující dva impozantní ledovce tekoucí z místní nejoblíbenější hory Similaun. Z důvodu toho, že jsou kolem daleko vyšší horské cíle, není na této trase moc přelidněno a přitom vyhlídky po cestě jsou opravdu impozantní. Navíc zde fotografové můžou zůstat bez problémů až na západ slunce, protože cesta zpět na chatu není obtížná a dlouhá

Obsah článku
Recenze

Most přes potok Niederjochbach

Navigovat na mapě

Od chalupy Martin Busch Hütte je potřeba se vydat spodní cestou k mostku (2 527m n. m.) přes potok Niederjochbach (cca 300 metrů chůze), který výrazně usnadňuje jeho překonání směrem k hřebenu Marzellkam. V pozadí se tyčí Vorderer Diemkogel (3 368m n. m.), na který ale nevede turistická trasa.

Most přes potok Niederjochbach

Údolí potoka Niederjochbach

Výhled vzhůru údolím Niederjochbach, kterým vede velmi oblíbená cesta k chalupě Similaun Hütte na hlavním Alpském hřebeni oddělující Rakousko od Itálie. Z trojice vrcholů, které vidíte je odtud nejzajímavější Hauslabkogel s malým ledovcem.

Údolí potoka Niederjochbach

Louky pod Marzellkammem

Louky jen kousek pochodu od chaty jsou daleko romantičtější na svačinu než rušná veranda. Navíc je zde větší šance potkat ovci než turistu.

Louky pod Marzellkammem

Vyhlídka na Martin Busch Hütte

Hned zkraje výšlapu je pěkně vidět, na jaké křižovatce turistických cest chalupa stojí. Minimálně na tři dny je tu o horskou zábavu postaráno.

Vyhlídka na Martin Busch Hütte

Údolí Niedertal

Během výstupu se míjí značená odbočka (2 612m n. m.) pro horolezce mířící na horu Hintere Schwärze (3 624m n. m.). Po zhruba hodině prudšího stoupání klikaticemi začínají být výhledy jak z ptačí perspektivy. Přímo na sever se táhne dlouhé údolí Niedertal, takže v jednom pohledu je vidět 90% přístupové cesty z Ventu k Martin Busch Hütte.

Údolí Niedertal

Na Marzellkammu

Některé pasáže hřebene (cca 2 800m n. m.) jsou příjemně široké, porostlé trávou – ideální na odpočinek po první etapě výstupu či při čekání na západ slunce relativně blízko chaty. Vyhlídka tímto směrem je na zaledněný Hauslabkogel (3 402m n. m.), malou pyramidu Saykogelu (3 355m n. m.), přes který vede velmi zajímavý přechod do údolí Rofental a Sennkogelu (3 400m n. m.).

Na Marzellkammu

Hory nad Marzellfernerem

Nejhezčí výhledy z celého výšlapu jsou však na ledovec Marzellferner a vysoké hory ho obklopující. Mimo dominantního Similaunu je to například i ještě o něco většíHintere Schwärze (3 624m n. m.)

Hory nad Marzellfernerem

Similaun (3 606m n. m.)

Nad vším zde ční mohutný Similaun.

Similaun (3 606m n. m.)

Patra Marzellkammu

Výstup po hřebeni pokračuje jakoby po patrech, na kterých se občas pasou ovce. Úplně vpravo se vypíná lehce zaledněný Shalfkogel (3 537m n. m.).

Patra Marzellkammu

Romantická vyhlídka na Similaun

Některá místa, zvlášť v pozdním odpoledni, stojí opravdu za zastavení a kochání se krásnou krajinou.

Romantická vyhlídka na Similaun

Závěrečný traverz

Těsně před vrcholem začíná nejtěžší část výstupu, kdy se traverzuje suťový svah. Je to v podstatě jediné náročné místo celého výšlapu /pohled zpět na celý traverz rozpukané části hřebene/.

Závěrečný traverz

Marzellkamm (3 147m n. m.)

Navigovat na mapě

Po více jak 600 výškových metrech od chalupy Martin Busch Hütte a 2–3hodinách je turista konečně na vrcholu hřebene s chatrným křížem a parádním výhledem po okolí. Nalevo je Marzellspitze (3 522m n. m.) a napravo o něco vyšší Similaun.

Marzellkamm (3 147m n. m.)

Similaun Hütte

Z vrcholku Marzellkammu je i pěkný výhled na Similaun Hütte (3 010m n. m.) takticky umístěnou na hraničním hřebenu jen těsně nad ledovcem. Zpět se jde stejnou cestou, cca 2hodiny. Pro toho, kdo nestartoval na chalupě, ale už z Ventu, a nebo se tam zpět vrací, je to pěkný celodenní výlet.

Similaun Hütte


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam