Turistika v údolí Niedertal

Turistika v údolí Niedertal

Spousta výstupů v okolí Martin Busch

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 3 dny

Údolí Niedertal patří mezi nejkrásnější v Ötztálských Alpách. Dominuje mu krásný Similaun (3 606m n. m.) a turisty velmi oblíbená Kreuzspitze (3 455m n. m.), která patří mezi nejvyšší lehce zdolatelné hory v Alpách. Zažijete zde i krásné zelené louky vroubící nespočet třítisícových štítů ozdobených ledovcovou pokrývkou. Mezi největší ledovce zde patří Niederjochferner a Hochjochferner, které si prohlídnete z místních parádních vyhlídek.

Obsah článku
Recenze

1. den

Výstup údolím Niedertal

První den vás bude čekat výstup z malebné vísky Vent krásným údolím Niedertal na chalupu Martin Busch. Po ubytování je ideální výstup na hřeben Marzellkamm s úžasným výhledem na Similaun a další okolní hory. Navíc tam zas až tolik lidí nechodí.

Článek: Túra Vent - Martin Busch Hütte

Krásná procházka údolím Niedertal

Vesnička Vent (1 890m n. m.) je jedním z nejlepších východisek túr v celém Ötztalu a zároveň jedno z nejvýše položených sídel s kostelíkem v Rakousku. Leží u soutoku dvou říček - Niedertalbach a Rofenache. Právě údolím Niedertal pozvolna stoupá široká cesta na horskou chatu Martin Busch Hütte, odkud je možné vystoupat na několik tří tisícových vrcholků. (Zimni verze túry zde)

Článek: Výstup na Marzellkamm

Polozapomenutá vyhlídka na Similaun

Velmi pěkná půldenní vycházka začíná na horské chalupě Martin Busch Hütte a stoupá na dva kilometry dlouhý hřeben Marzellkamm rozdělující dva impozantní ledovce tekoucí z místní nejoblíbenější hory Similaun. Z důvodu toho, že jsou kolem daleko vyšší horské cíle, není na této trase moc přelidněno a přitom vyhlídky po cestě jsou opravdu impozantní. Navíc zde fotografové můžou zůstat bez problémů až na západ slunce, protože cesta zpět na chatu není obtížná a dlouhá


2. den

Kreuzspitze a Niederjoch

Druhý den se vydejte na horu s opravdu parádním výhledem – Kreuzspitzi. Pokud vyrazíte časně a budete mít ještě síly, můžete si udělat ještě výlet na Niederjoch s výhledem do Itálie. Je zde postavená chalupa Similaun jako východisko na stejnojmennou horu. Případně už (v létě) obtížnější výstup na Tisenjoch, ve kterém je postavený památník na ledového muže Ötziho. 

Článek: Výstup na Kreuzspitze

Parádní rozhledna po Ötztalu

Kreuzspitze (3 455m n. m.) patří mezi nejvyšší lehce dostupné turistické rakouské hory (k výstupu není potřeba žádná horolezecká výbava). Z jejího vrcholu je za dobrého počasí opravdu neskutečný výhled přes celé Ötztálské Alpy. Výstup na ní se dá stihnout během jednoho dlouhého dne z Ventu, ale daleko příjemnější a taktičtější je přespat na chalupě Martin Busch Hütte a spojit to ještě s nějakým dalším výstupem v jejím okolí - například na malebný Marzellkamm.

3. den

Přechod přes Saykogel

Pokud se nechcete vracet stejnou cestou zpět a máte sílu na delší pochod, vraťte se zpátky do Ventu přes horu Saykogel a pro někoho ještě možná hezčím údolím Rofental. Alternativně je možné vystoupat jen na vrchol hory a vrátit se stejnou cestou zpět. 


Článek: Výstup na Saykogel z východu

Spojka mezi dvěma údolími

Výstup na Saykogel je možný dvěma cestami - buďto z údolí Niedertal nebo Rofental. Většina turistů této ve vysokých horách ne úplně časté možnosti využívá a plánuje si zde okružní cestu, aby se nemuseli vracet stejným údolím zpět. Takže hora nefunguje jen jako krásná vyhlídka, ale zároveň i jako zajímavá spojka turistických cest. Extrémnější turisté zvládnou tento okruh za jediný den z Ventu. Většina však jde výrazně pohodovějším tempem a stráví zde jednu až dvě noci. Tento fotoreport popisuje trasu z Martin Busch Hütte na vrchol hory, tzn. výstup z východu.

Další tipy na výlety v údolí Niedertal

  • Mezi obtížnější výstupy (pochod na ledovci) patří výstup na Similaun.
  • Přes Ramoljoch (3 189m n. m.) vede hlavní alpská cesta 02 spojující Gurgler tal s Ventem. Tuto cestu využijete, pokud plánujete nějaký delší a náročnější přechod Ötztalerských Alp.

Článek: Výstup na Similaun

Trek na bájnou horu

Similaun (3 606m n. m.) patří mezi nejvyšší a nejoblíbenější hory v Rakousku. Navíc není moc obtížný, tak se o jeho vrchol každoročně pokouší celá řada turistů. A není se ani čemu divit - nejen pohádkový výhled z vrcholu, ale i samotná cesta z údolí na něj je velmi pěkná. V jeho okolí je také celá řada dalších vrcholů, tak se v jeho oblasti nudit nebudete i několik dnů. Tento výlet popisuje výstup ještě po sněhu na brzkém začátku jara.
Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam