Výstup na Similaun

Výstup na Similaun

Trek na bájnou horu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Těžká
Čas: 3 dny

Similaun (3 606m n. m.) patří mezi nejvyšší a nejoblíbenější hory v Rakousku. Navíc není moc obtížný, tak se o jeho vrchol každoročně pokouší celá řada turistů. A není se ani čemu divit – nejen pohádkový výhled z vrcholu, ale i samotná cesta z údolí na něj je velmi pěkná. V jeho okolí je také celá řada dalších vrcholů, tak se v jeho oblasti nudit nebudete i několik dnů. Tento výlet popisuje výstup ještě po sněhu na brzkém začátku jara.

Obsah článku
Recenze [1x]

1. den - Výstup z Ventu na chalupu Similaun

První den vás čeká výstup z malebné vesničky Vent údolím Niedertal na chalupu Martin Busch. Kdo jde vysloveně relaxačně, může se zde ubytovat, vystoupat na přilehlou Kreuzspitzi či Marzellkamm a natáhnout výstup o další den. Ostatní po občerstvení na chalupě budou pokračovat dál údolím až na hraniční hřeben Rakouska s Itálií, kde se nachází cíl této etapy Similaun Hütte (3 016m n. m.) /už na italském území/. Pokud bude přát počasí i navečer, tak je to naprosto ideální rozhledové místo přímo na vrchol Similaunu. 

Článek: Túra Vent - Martin Busch (zimní)

Ötztal na začátku turistické sezóny

Túra z Ventu na chalupu Martin Busch má na koncem zimy / začátku jara úplně jinou atmosféru než v hlavní letní sezóně. Spíš zde potkáte skupiny skialpinistů než pěší turisty. Pokud není napadaný čerstvý sníh, tak cesta zabere jen o něco více než v letním období, jelikož je díky zásobování chalupy docela dobře prohrnutá a prošlápnutá. I tak není špatné zvážit, zda nepřibrat i sněžnice, zvlášť pokud máte v plánu vyrazit i dál za chatu Martin Busch. Pokud vám vyjde počasí, tak sněhem pokryté vrcholky nádherně kontrastují s azurovým nebem a tento výlet si opravdu užijete. (letní verze túry zde).

Článek: Túra Martin Busch - Similaun Hütte

Výšlap pod Similaun

Výstup na horskou chatu Similaun ležící na hranicích Rakouska s Itálií, s pěkným pohledem na stejnojmennou horu a do hlubokého údolí na italské straně, je v létě velmi oblíbená túra i pro rodinu s dětmi. V zimních měsících je to zase krásný výšlap na skialpech či sněžnicích (možno i jen v pohorkách, ale pouze brzy ráno než se začne bořit sníh).


2. den - Vrcholový den

Druhý den vás čeká výstup na vrchol. Pokud budete hodně spěchat, v pohodě stihnete seběhnout až zpátky do Ventu. Za dobrého počasí je však lepší se dlouho kochat na vrcholku a přespat ještě jednu noc na chatě Similaun.

Článek: Výstup Similaun Hütte - Similaun

Finální výstup na bájnou horu

Jedním z vrcholů trekingu v oblasti Ötztálských Alp je výstup na krásný Similaun ležící přímo na hranicích Rakouska a Itálie. Jeho výška je v různých zdrojích různá. Někde se uvádí (3 606m n. m.), někde jen (3 599m n. m.). Každopádně je šestou nejvyšší horou ve státu, takže oblíbený cíl horolezců, skialpinistů a i odvážnějších turistů. Výhledy z něj jsou úžasné. V letní sezóně je dostupný pouze v mačkách, cepínech a ve skupinách navázaných na lano. Na konci zimy je za dobrých podmínek dostupný i jen v pohorkách /cesta je vyšlapána skialpinisty/, ale nezapomínejte, že cesta vede po zasněženém ledovci, takže nebezpečí pádu do trhliny hrozí stále!

3.den - Návrat zpět

Třetí den máte na výběr tyto možnosti:

  • Můžete se vrátit stejnou cestou zpět okolo chaty Martin Busch
  • Nebo se alternativně můžete podívat na naleziště Ötziho v průsmyku Tisenjoch (3 208m n. m.) a přes další průsmyk Finailjoch (3 280m n. m.) sejít do údolí Rofental. Zde je možné túru bez problému prodloužit ještě o další dny.

Článek: Výstup do průsmyku Tiesenjoch

K památníku umrzlého muže Ötziho

Přibližně hodinu chůze vám zabere pochod z chaty Similaun do průsmyku Tiesenjoch (3 208m n. m.), kde je postavený malý památník "Ötzifundstelle"  na počest nalezení velmi dobře zachovalých mumifikovaných ostatků pravěkého lovce Ötziho. Je odtud zároveň pěkný výhled na Similaun a do údolí Val Senales / Schnalstal. Od památníku můžete dál stoupat do průsmyku Finailjoch a klesat údolím Rofental či se vrátit stejnou cestou a klesat údolím Niedertal zpět do Ventu.

Článek: Túra přes průsmyk Finailjoch

Cesta po ledovci Hochjochferner

Přechod průsmyku Finailjoch (3 280m n. m.) pod horou Finailspitze (3 514m n. m.) už není klasický trekový výlet, jelikož vás čeká dlouhý sestup po ledovci Hochjochferner. Na konci zimy je však relativně schůdný na sněžnicích či dokonce jen v pohorkách, ale musíte brát stále v potaz, že riziko pádu do ledovcové trhliny hrozí i v tuto dobu. Každopádně je to velmi pěkná cesta do údolí Rofental s výhledy na Similaun a daleko do italských Alp.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam