Túra Vent - Martin Busch Hütte

Túra Vent - Martin Busch Hütte

Krásná procházka údolím Niedertal

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 2:00 hod

Vesnička Vent (1 890m n. m.) je jedním z nejlepších východisek túr v celém Ötztalu a zároveň jedno z nejvýše položených sídel s kostelíkem v Rakousku. Leží u soutoku dvou říček – Niedertalbach a Rofenache. Právě údolím Niedertal pozvolna stoupá široká cesta na horskou chatu Martin Busch Hütte, odkud je možné vystoupat na několik tří tisícových vrcholků. (Zimni verze túry zde)

Obsah článku
Recenze

Vesnice Vent

Navigovat na mapě

Před vesnicí Vent je záchytné parkoviště, odkud je výhled na pěkný kostelík a horu Talleitspitze (3 406m n. m.), která dělá v podstatě panoráma celému údolí Ventertal. Značená turistická cesta až na vrchol této hory nevede. Ve vesnici je i stanice lanovky na pastviny Stablein (2 356m n. m.), která výrazně urychlí nástup pod hlavní horolezecký cíl – Wildspitzi. U lanovky je další parkoviště. Asfaltka dál pokračuje do malé vísky Rofen (2 011m n. m.), ale tam můžou autem jen místní či ubytování v penzionech. Jarně/zimní verze tohoto výšlapu je zde

Vesnice Vent

Výstup nad kaňon za Ventem

Navigovat na mapě

Po projití celé vesnice a přejití po mostě říčky Niedertalbach se dostanete na rozcestí, kde zhruba půlka turistů pokračuje dál pohodlnou cestou podél říčky Rofenache do Rofenu a dál. Naše cesta však poprvé a nejprudčeji stoupá na trase k chalupě Martin Busch. Při výstupu po loukách na ostroh nad kaňonem je potřeba zdolat cca 100 výškových me­trů.

Výstup nad kaňon za Ventem

Vent z luk nad kaňonem

Navigovat na mapě

Ze stráně je krásně vidět celý Vent, soutok říček a východisko túry u mostu.

Vent z luk nad kaňonem

Similaun a Marzellkamm

Po vystoupání travnatým svahem nad kaňon a kratším pozvolnějším úsekem, kdy je cesta obklopena kosodřevinou se otevře krásný výhled v podstatě na celý zbytek cesty k chalupě Martin Busch. Celé údolí Niedertal je prakticky rovné jak přímka a nad ním ční mohutný Similaun a napravo turistický hřeben Marzellkammu, což je vlastně jen skalní rameno Similaunu z obou stran ohlazené ledovcem. Cíl cesty odtud není vidět – je schovaný na konci údolí za malým záhybem.

Similaun a Marzellkamm

Výletní cesta

Navigovat na mapě

Vlastní cesta údolím je širší pohodová džípová cesta. Naštěstí po ní jezdí jen zásobování chalupy Martin Busch. Postupně se mimo Similaunu začíná objevovat po levici „ledový skalní trůn“ Mutmalspitze (3 522m n. m.).

Výletní cesta

Niedertal

Navigovat na mapě

Pohled zpět na výstupovou cestu údolím. Cesta stoupá relativně pozvolně, takže turistovi ani nepřijde, že k chalupě vystoupá celkem 600 výškových me­trů.

Niedertal

Martin Busch Hütte (2 505m n. m.)

Navigovat na mapě

Po sedmi kilometrech a necelých dvou hodinách chůze z Ventu se konečně dojde k chalupě Martin Busch. Sedí takticky na křižovatce turistických cest přímo pod masivem Marzellkammu nad malým kaňonem potoku Niederbachjoch. Výstupů na vrcholky přímo odtud je možné podniknout hned několik: Marzellkamm, Kreuzspitze či Saykogel jsou opravdu na dosah ruky. Kdo by chtěl nocleh ještě výše, či má v plánu zdolat Similaun či přejít do Itálie pokračuje dále údolím na Similaun Hütte.

Martin Busch Hütte (2 505m n. m.)


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam