Túra Vent - Rofen - Hochjochhospiz

Túra Vent - Rofen - Hochjochhospiz

Procházka údolím Rofental

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 2:30 hod

Velmi příjemná přibližně 2–3 hodinová procházka z Ventu do křižovatky turistických cest – Hochjochhospiz vede pestrou krajinou alpínských luk s výhledem na okolní třítisícové velikány a poté podél divokého kaňonu. Po cestě je i pěkná gasthofová vesnička Rofen - jedna z nejvýše položených v Rakousku, ve které je postavený kostelík. Cesta je průchozí prakticky celoročně, pokaždé s jinými zážitky.

Obsah článku
Recenze

Nad Ventem

Startovací místo této túry začíná v městečku Vent (1 890m n. m.), o kterém je víc informací napsáno zde. Po přejití mostu nad potokem Niederbach se pokračuje podél další říčky jménem Rofenache. Jen o pár metrů dále je rozcestí, kde se turisté dělí zhruba na dvě půlky – jedna pokračuje naším směrem do Rofenu a dál, druhá prudce stoupá do svahu na ostroh a dál směrem k chalupě Martin Busch. Naše cesta je široká a zvolna stoupá do osady Rofen (2 030m n. m.). Tato procházka z Ventu do Rofenu je oblíbená i mezi rodinami s malými dětmi. Při pohledu zpět vidíte vzadu Vent a nad ním se vzadu vypínající Ramolkogel (3 549m n. m.). 

Nad Ventem

Rofen

Navigovat na mapě

Po přibližně dvaceti minutách chůze dojdete k usedlosti Rofen. Je to jen malý kostelíček a pár gasthofů přímo u malého bočního kaňonu, kterým teče divoký potok Rofenbach. Podél tohoto potoku vede prudce vzhůru turistická cesta směr Bresaluer Hütte. Zde v Rofenu končí i asfaltová silnička, po které však mají dovoleno jet pouze ubytování zde.

Rofen

Kaňon Rofenache

Navigovat na mapě

Jednou ze zajímavostí této túry je obrovský visutý most přes hluboký kaňon Rofenache. Podobné mosty uvidíte třeba až někde v Nepálu. Vyhlídka z něj do kaňonu je parádní. Taky si zde uvědomíte, že díky častým lavinám tu stromy přežívají jen okolo kaňonů říček a potoků.

Kaňon Rofenache

Malebný Rofen

Rofen působí velmi malebně. Je zde možnost se i občerstvit před dalším postupem.

Malebný Rofen

Rofen z vrchu

Stačí vystoupat jen pár metrů po cestě vedoucí k Breslauer Hütte a máte celý Rofen i s visutým mostem pěkně panoramaticky.

Rofen z vrchu

Vodopád na potoku Mitterbach

Navigovat na mapě

Po necelém kilometru cesty z Rofenu je další velmi pěkné místo – míjíte další pěkné malé boční údolí, tentokrát i s vodopádem.

Vodopád na potoku Mitterbach

Výhled na Rofen

Cesta stoupá pěknými lukami a Rofen postupně mizí na obzoru v dáli.

Výhled na Rofen

Za údolíčkem Platteibachu

Kolem osamocených stavení se dojde k hlubšímu údolíčku potoku Platteibach. Zde v podstatě končí vycházkový terén vhodný i pro malé děti. Další pokračování cesty je už o něco náročnější. Po překonání údolíčka se začíná stoupat na skalní ostroh.

Na obzoru ční osamocená pyramida Wildes Mannle (3 023m n. m.) /Divoký mužíček/, což je jedna z nejlehčích třítisícovek v rakouských Alpách.

Za údolíčkem Platteibachu

Jištěná cesta

Na skalním ostrohu jsou některé vzdušnější pasáže jištěny ocelovými lany. Začátkem dubna zhruba od těchto míst začíná sem tam sněhová pokrývka.

Jištěná cesta

Nad kaňonem

Nejhezčí pasáž této túry je přechod zmiňovaného skalního ostrohu s ocelovými lany a následná cesta nad kaňonem (na fotce je pohled směrem k ostrohu).

Nad kaňonem

Traverz nad kaňonem

Cesta pak víc jak kilometr traverzuje nad kaňonem až k největšímu bočnímu přítoku Vernaglbachu.

Traverz nad kaňonem

Most přes Vernaglbach

Navigovat na mapě

Vernaglbach je po většinu roku dost divoká říčka, takže bez tohoto bytelného mostu (2 154m n. m.) by to byl docela problém se dostat na druhou stranu.

Most přes Vernaglbach

Výhled do kaňonu

Od mostku to jsou k chalupě už jen 2 kilometry, ale skoro 300 výškových metrů, takže tahle pasáž je nejprudší z celé túry.

Výhled do kaňonu

Hochjochhospiz

Navigovat na mapě

Konečně už na obzoru vykukuje cíl této etapy – horská chalupa Hochjochhospiz (2 412m n. m.). Hora, která ční za chalupou je Oberer Rofenberg (3 010m n. m.). Chalupa leží na velké křižovatce cest, tak můžete podniknout spoustu hvězdicových výletů odtud, anebo udělat přechod do vedlejšího údolí přes Saykogel.

Hochjochhospiz


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam