Tyrolsko

Výstup na Hohe Geige přes Westgrat

Plangeross - Gahwinden - Westgrat - Hohe Geige

Jiří Šmejkal
Napsal/a 27 článků a sleduje jej/ji 2 cestovatelé
Výstup na Hohe Geige přes Westgrat
Vloženo: 07.09.2019
© gigaplaces.com
Byli tam:
Chtějí tam:

Výstup z Plangerossu na Hohe Geige během jediného dne je poměrně náročný, ale za příznivého počasí se dá zvládnout. Je však vhodné vyrazit brzy ráno. Pokud se člověk nechce příliš honit, ale chce si po cestě užívat výhledy a fotit, je třeba počítat s tím, že túra zabere kolem dvanácti hodin. Pokud se navíc bude chtít zastavit na Rüsselsheimer Hütte, túra může trvat ještě déle.

Z Plangerossu na Rüsselsheimer Hütte

Nejvýhodnějším místem pro start jednodenní túry na Hohe Geige je městečko Plangeross. Pokud nejste ubytováni přímo v Plangerossu, je možné nechat auto na malém parkovišti mezi Plangerossem a Weisswaldem, odkud začíná i vlastní cesta na Hohe Geige. První úsek k chatě Rüsselsheimer Hütte (dříve Chemnitzer Hütte) by měl podle ukazatele trvat přibližně 2 hodiny a dá se tomu celkem věřit. Chata leží v nadmořské výšce 2 323 m n. m. a převýšení cesty od parkoviště je tedy něco málo přes 700 m. Samotná pěšina je relativně pohodlná, ale přesto trochu vyčerpávající a tak krátký odpočinek u chaty určitě přijde vhod. Od chaty je krásný výhled na protější hřeben.

Z Plangerossu na Rüsselsheimer Hütte
Autor: Jiří Šmejkal © gigaplaces.com

Z Rüsselsheimer Hütte na Gahwinden

Na Hohe Geige je možné vystoupat dvěma cestami – po takzvané Normalweg nebo přes vyhlídku Gahwinden a dále po cestě Westgrat. Na ukazateli u chaty jsou obě cesty značené černě (obtížné). Cesta po Normalweg by měla trvat 3,5 hodiny, cesta po Westgrat 4 hodiny – podle mé zkušenosti hodně optimistický údaj, zdatnější turisté to možná za uvedený čas zvládnou, ale už asi nebudou mít čas si cestu užít. Vlastní rozcestí je až přibližně 800 m za chatou. Cesta Normalweg se údajně v poslední době nedoporučuje kvůli padajícím kamenům a tak na rozcestí odbočuji doleva, na vyhlídku Gahwinden. Cesta je zde příjemná, bez strmějšího stoupání. Na vyhlídce, ve výšce 2 647 m n. m., je umístěn dřevěný kříž a možná trochu překvapivě i dřevěná lavička. Ideální místo na odpočinek před nejnáročnější částí trasy.

Z Rüsselsheimer Hütte na Gahwinden
Autor: Jiří Šmejkal © gigaplaces.com

Westgrat

Prvních pár desítek metrů je stále cesta poměrně jednoduchá, ale brzy se začnou objevovat kameny, suť, skalní bloky a vyšlapaná pěšina nenávratně mizí. Turistické hůlky začínají spíše překážet než aby pomáhaly a je lepší upevnit je k batohu a uvolnit si ruce, které budou čím dál více při výstupu potřeba. Na fotce (zpětný pohled dolů) je vidět hřeben, po kterém cesta vede.

Westgrat
Autor: Jiří Šmejkal © gigaplaces.com

Vrchol na dohled

Samotný vrchol Hohe Geige podstatnou část cesty není vidět, až po vystoupání do vyšších poloh se konečně objeví (vzdálenější vrchol s pásem sněhu).

Vrchol na dohled
Autor: Jiří Šmejkal © gigaplaces.com

Pokračování po Westgrat

Nejnáročnější úsek cesty je ovšem stále před námi. Cesta Westgrat dále pokračuje po hřebenu, místy poměrně úzkém. Na několika exponovanějších místech jsou pro zvýšení bezpečnosti ocelová lana. Pro osoby trpícími závratí bych tuto cestu příliš nedoporučoval.

Pokračování po Westgrat
Autor: Jiří Šmejkal © gigaplaces.com

Ledovcové jezírko

Pod vrcholem Hohe Geige bývá malé ledovcové jezírko. Nicméně na konci srpna 2019 nebylo po jezírku ani památky. Ani z „ledovce“ toho moc nezbývalo. Voda z něj odtékala mezi kameny rovnou kamsi do nitra skal. V tomto místě se opět spojují cesty Westgrat a Normalweg. Absence jezírka usnadnila poslední část výstupu. Místo obcházení zbytků „ledovce“ po pravé straně, kudy vede standardní cesta, bylo možné jít rovnou nejkratší cestou.

Ledovcové jezírko
Autor: Jiří Šmejkal © gigaplaces.com

Výhled z vrcholu

Cesta z Plangerossu na vrchol Hohe Geige trvala cca 7 hodin. Počasí se trochu zhoršilo, ale i tak byly z vrcholu krásné výhledy kolem dokola. U vrcholového kříže je schránka s knihou, podle které zde toho dne byli přede mnou další 3 lidé (plus možná několik dalších, kteří se nezapsali).

Výhled z vrcholu
Autor: Jiří Šmejkal © gigaplaces.com

Sestup po Normalweg

Z časových důvodů jsem pro cestu dolů zvolil Normalweg i přes údajné nebezpečí padajících kamenů. Z dálky jsem na ní viděl několik lidí, tak jsem to také riskl. Nedokážu říct, jestli to nebezpečí je skutečně reálné, za dobu mého sestupu žádný kámen nespadl, ale z protějšího svahu Puitkogelu se během dne zřítilo několik malých kamenných lavin. Sestup po Normalweg je poměrně náročný, hodně strmý a zdá se nekonečný. Ale přesto asi o něco snažší než by byl sestup po Westgrat.

Sestup po Normalweg
Autor: Jiří Šmejkal © gigaplaces.com

Návrat do Plangerossu

Jakmile je za námi nejstrmější část Normalweg, cesta k chatě Rüsselsheimer Hütte už není náročná. Stejně tak poté sestup až na parkoviště. Odtud už je to jen kousek do Plangerossu.
 

Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Praktické informace

Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější výstupy v Ötztálských Alpách

Ötztálské Alpy nabízejí stovky třítisícových vrcholů dostupných ze tří hlavních údolí: Ötztal, Pitztal a Kaunertal. Je to doslova… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější výstupy v Ötztálských Alpách
Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější horské výstupy v Rakousku

Rakouskou nabízí nespočet úžasných horských výstupů, také zde najdete tisíce a tisíce hor. Pojďme se podívat na ty nejznámější a… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější horské výstupy v Rakousku
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 0 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Rakousko? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.