Rakousko

Výstup na Mittagskogel

Mittelberg - Mittagskogel a zpět

Jiří Šmejkal
Napsal/a 27 článků a sleduje jej/ji 2 cestovatelé
(1 hodnocení)
Výstup na Mittagskogel
Vloženo: 08.09.2019
Autor: Jiří Šmejkal © gigaplaces.com

Na Mittagskogel se lze z Mittelbergu dostat poměrně jednoduše využitím tunelové dráhy Gletscherexpress, která vás vyveze až do výšky 2 840 m n.m. Odtud je to na vrchol Mittagskogelu už jen něco málo přes 300 výškových metrů. Ovšem hodnotnější výkon je absolvovat celý výstup pěšky. Túra není příliš technicky náročná, ale vzhledem k poměrně velkému převýšení počítejte s celkovým časem kolem jedenácti hodin.

První část výstupu

Vlastní výstup začíná u spodní stanice Gletscherexpressu. K zaparkování by se přímo nabízelo parkoviště hned u stanice, bohužel ale na příjezdové cestě na parkoviště je značka upozorňující, že parkoviště je určeno jen pro cestující tunelovou dráhou. Jistější je tedy využít malé parkoviště kousek dál u hlavní silnice vedle hotelu Gletscherblick. První část výstupu vede lesem ve strmém svahu. Brzy však stromy ustoupí a otevře se výhled do údolí (počasí nebylo příliš příznivé pro fotografování). Pěšina se pak ještě nějakou dobu klikatí sem a tam a sklon se pomalu zmenšuje. Na konci srpna je v těchto místech spoustu chutných borůvek.

První část výstupu
Autor: Jiří Šmejkal © gigaplaces.com

Výhled na Rifflsee

Po vystoupání do výšky cca 2 200 m n. m. následuje „odpočinková“ část cesty. Pěšina se zde už moc neklikatí a pomalu stoupá úbočím hory až do výšky přibližně 2 650 m n. m. Vede převážně ve travnatém svahu přerušovaném kamennými moři. Z cesty je výhled na protější masiv s vrcholy Grubenkarspitze, Vorderer Eiskastenkopf a dalšími a zároveň na jezero Rifflsee. Fotka je z podvečerní zpáteční cesty, kdy se na chvilku mezi mraky objevilo Slunce.

Výhled na Rifflsee
Autor: Jiří Šmejkal © gigaplaces.com

Druhá část výstupu

Po zhruba 2 km pozvolného stoupání přichází na řadu náročnější část cesty – výstup do sedla mezi Mittagskogelem a Mitterkammem. Cesta je v tomto úseku plná suti a kamení a v poslední části i dost strmá.

Druhá část výstupu
Autor: Jiří Šmejkal © gigaplaces.com

Sedlo

Sedlo je ve výšce zhruba 3 050 m n. m. a k vrcholu už je to odtud jen kousek. Na fotce je pohled směrem k horní stanici Gletscherexpressu, odkud vede několik lanovek vč. lanovky na Hinterer Brunnenkogel (3 440 m n. m.).

Sedlo
Autor: Jiří Šmejkal © gigaplaces.com

Poslední část výstupu

Od rozcestí v sedle nás čeká už jen posledních přibližně 100 výškových metrů. V mlze a lehkém dešti je cesta docela nepříjemná. Červené značky na kamenech ne vždy označují nejvhodnější cestu. Na několika místech jsou dokonce ocelová lana, ale tyto úseky je možné i obejít po schůdnější trase.

Poslední část výstupu
Autor: Jiří Šmejkal © gigaplaces.com

Vrchol - 3 162 m n. m.

Po šesti hodinách je vrchol dobyt. Oblačnost nedovoluje vychutnat si rozhled do okolí, ale za příznivějšího počasí musí být určitě nádherný. Na druhou stranu předpokládám, že za příznivějšího počasí sem zřejmě chodí více lidí, kteří využijí Gletscherexpress, zatímco dnes jsem tu úplně sám. Ani po cestě jsem za celý den nepotkal jednoho jediného člověka… není to nádhera?

Vrchol - 3 162 m n. m.
Autor: Jiří Šmejkal © gigaplaces.com

Zpáteční cesta do Mittelbergu

Z časových důvodů volím pro návrat stejnou cestu jako pro výstup. Alternativně je pravděpodobně možné sejít k horní stanici Gletscherexpressu a odtud dále obejít masiv Grabkogelu a přes chatu Braunschweiger Hütte dojít do Mittelbergu. A samozřejmě v nouzovém případě je možné využít i samotný Gletscherexpress :-)

Zpáteční cesta do Mittelbergu
Autor: Jiří Šmejkal © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (1)

Chtějí tam (2)

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější výstupy v Ötztálských Alpách

Ötztálské Alpy nabízejí stovky třítisícových vrcholů dostupných ze tří hlavních údolí: Ötztal, Pitztal a Kaunertal. Je to doslova… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější výstupy v Ötztálských Alpách
Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější horské výstupy v Rakousku

Rakouskou nabízí nespočet úžasných horských výstupů, také zde najdete tisíce a tisíce hor. Pojďme se podívat na ty nejznámější a… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější horské výstupy v Rakousku
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 1 cestovatel

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Rakousko? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.