Mittelberg - Braunschweiger Hütte

Mittelberg - Braunschweiger Hütte

Pochod do nitra ledové arény

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 3:00 hod

Jednou z nejklasičtějších túr v údolí Pitztal je výstup z Mittelbergu k ledovci Karlesferner, na jehož okraji stojí takticky položená horská chalupa Braunschweiger Hütte (2 758m n. m.). Při této túře půjdete podél dramatického vodopádu až k pěkné vyhlídce na splaz ledovce Mittelberg. Chalupa Braunschweiger však není definitivním cílem, spíš východiskem na další túry v jejím okolí. Trasa této túry vede zároveň po panevropské cestě E5 (Francie-Itálie) spojující v této pasáži Ötztal s Pitztalem, takže může být inspirací na několikadenní pochod přes toto krásné pohoří.

Obsah článku
Recenze

U Mittelbergu

Navigovat na mapě

Tato zajímavá túra začíná u Mittelbergu (1 700m n. m.), což je v podstatě jen pár chalup na začátku údolí Pitztal. Je zde naštěstí i několik parkovišť. Největší je u takzvaného Pitztaler Expresu. Nejpraktičtější místo k zastavení je však až u značky stop na hlavní silnici. Už odtud je na obzoru vidět kamenitý svah ohlazený původním ledovcem, kterým vede tato túra.

U Mittelbergu

Cesta k Gletscherstübele

První zhruba dva kilometry cesty vedou po pohodlné cestě sjízdné auty až k chalupě Gletscherstübele (1 895m n. m.), odkud vede nákladní lanovka k horské chalupě Braunschweiger Hütte – cílu tohoto fotoreportu. V podstatě je tato první krátká část túry sama o sobě zajímavá procházka pro rodinu s malými dětmi či důchodci. Obzoru dominuje Linker Fernerkogel (3 277m n. m.). Lehce nevýrazná špička nalevo je Karleskopf (2 902m n. m.), na který můžete lehce vystoupat z chalupy Braunschwaiger hütte.

Cesta k Gletscherstübele

Výhled na vodopád

Navigovat na mapě

Od chalupy Gletscherstübele už je pěkný výhled na vodopád – první pořádná atrakce na této trase a finální cíl pro výletníky.

Výhled na vodopád

Pohled zpět na Pitztal

Navigovat na mapě

Od chalupy Gletscherstübele můžete vyrazit vzhůru hned dvěmi cestami – o něco delší, ale výrazně zajíamvější je podél vodopádu, tak se dejte tou. Od jeho začátku je docela pěkný pohled zpět údolím na trasu, kterou jste zatím ušli.

Pohled zpět na Pitztal

Vodopád na říčce Pitze

Jako každá ledovcová řeka  i Pitze má největší průtok pozdě odpoledne za pěkného slunečného letního dne. Tak to je i vodopád v tuto chvíli nejdivočejší. Pokud byste si chtěli udělat jen krátkou procházku k vodopádu a zpět určitě ji nechte na odpo a dopoledne si třeba udělejte výlet  k jezeru Rifflesee o kus dále.

Vodopád na říčce Pitze

Cesta podél vodopádu

Víc jak sto padesát metrů výškových vás bude čekat podél zdivočelé řeky spadající za ohlušujícího rámusu po obrovských stupních až se dostanete na relativně ploché místo s výhledem do další soutěsky a na špičku ledovce Mittelberg, který krmí tento vodopád.

Cesta podél vodopádu

Pitztal jako na dlani

Nyní vás čeká pětset metrů výškových v klikaticích směr Braunschweiger Hütte. Z vyhlídek je krásný výhled na údolí Pitztal. Vidět je Mittelberg, kde začala tato túra a náseldující pohodlná cesta až pod vodopád. Jezero Rifflesee je zatím stále trochu ukryto. Z hor je zajímavý úplně zleva Rostizkogel (3 394m n. m.), pak „špičák“ Seekogel (3 357m n. m.), impozantníWat­zespitze (3 532m n. m.), Verpeilspitze (3 423m n. m.) a daleko napravo Rofelwand (3 354m n. m.).

Pitztal jako na dlani

Výhled na ledovec Mittelberg

Zbývajícím výšlapem k chalupě Braunschweiger Hütte vás bude provázet neustávající výhled na ledovec Mittelberg.

Výhled na ledovec Mittelberg

Výhled od chaty Braunschwaiger Hütte

Navigovat na mapě

Teprve od chaty Braunschwaiger (2 758m n. m.) stojící na ploché vyvýšinině nad ledovcem je ten pravý úžasný velehorský pohled. Za ledovcem Mittelberg ční na obzoru bílá špice Wildspitze (3 774m n. m.) – nejvyšší hory Tyrolska. Blíže je vyhlídkový vrchol Hinterer Brunnenkogel (3 438m n. m.) na který vede lanovka.

Výhled od chaty Braunschwaiger Hütte

Vyhlídka nad chalupou Braunschwaiger

Ledovcovou arénu si krásně užijete jen kousek nad chatou. Pokračovat dál můžete například na Karleskopf či Polleskogel či se stejnou cestou vrátit zpět.

Vyhlídka nad chalupou Braunschwaiger


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam