Výstup na Dámavand

Výstup na Dámavand

Na nejvyšší vulkán v Asii

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Náročná
Čas: 3 dny

Výstup na nejvyšší sopku Asie Dámavand je nejznámější a i nejčastěji chozená túra v celém Íránu. Hora těží hlavně ze své dobré dostupnosti (ani ne dvě hodiny jízdy z hlavního města země Teheránu), horské chaty a relativně jednoduché normální výstupové cesty. Díky své výšce (5 610m n. m.) a málo kvalitní aklimatizaci většiny turistů se zde většina návštěvníků potýká s projevy horské nemoci. Čmoudící fumaroly blízko vrcholu a časté mraky zabraňují většinou bohužel pěkným výhledům z vrcholu, takže tady určitě platí, že hezčí výhledy jsou na sopku a ne ze sopky.

Obsah článku
Recenze

1. den - Z Teheránu do Rinehu

Jsou dvě možnosti jak se z Teheránu dostat do městečka pod sopkou Rinehu, buďto taxíkem či autobusy směřujícími ke Kaspickému moři. V Rinehu se můžete buď ubytovat a projít po okolí nebo se ještě přesunout do BC kempu Gusfand Sara, pokud chcete spát výše. 

Článek: Jízda Teherán - Rineh

Jízda pod Dámavand

Pokud máte za cíl vystoupat na nejvyšší horu Íránu - majestátní vulkán Dámavand či podniknout nějakou jinou zajímavou túru ve východní části pohoří Elborz, ideální základnou je městečko Rineh (2 050m n. m.) vzdálené jen cca 100 kilometrů od hlavního města země Teheránu. Po cestě uvidíte satelitní sídliště v poušti, zelené oázy mezi vyprahlými horami, zimní lyžařský rezort, Dámavand a od Polouru i pěkné horské pohledy.

Článek: Prohlídka Rinehu

Turistická základna nejen pro Dámavand

Městečko Rineh (2 050m n. m.) ležící na náhorní pláni tři sta výškových metrů nad řekou Hazar je taková íránská turistická mekka hlavně díky nejvyšší hoře státu - Dámavandu. Mimo několika mešit, jedné restaurace a prašné hlavní silnice s obchůdky tu nic víc k vidění bohužel není. Určitě se tedy vyplatí dojít pár set metrů na vyhlídku, odkud je perfektní výhled na údolí řeky Hazar, okolní hory a zelené oázy kontrastující k relativně vyprahlé krajině.


2. den - Výstup do kempu 3 Bargah

Tento den je relativně krátký. Během 4–5 hodin vystoupáte z Gusfand Sara na chalupu Bargah. Ta už je dost vysoko, přes 4 200 metrů nad mořem, takže pokud jste podcenili aklimatizaci, budete zde trpět příznaky horské nemoci a vaše šance na zdolání vrcholu se vysoce sníží. Proto ještě předtím než se vydáte na tento výstup, věnujte alespoň den či dva aklimatizaci. Zde jsou možné tipy:  

  • Túry v hřebenech Ebrat a Doberar (též lehce dostupné z Rinehu)
  • Hora Tochal na kraji Teheránu
  • Výstupy z íránských lyžařských středisek (např. Dizin)

Článek: Túra Gusfand Sara - Camp 3 Bargah

Začátek výstupu na Dámavand

Nejkratší, nejjednodušší ale také nejfrekventovanější cesta na vrchol sopky Dámavnad je takzvaná Jižní cesta "South route". Na start této turistické trasy se musíte nejdříve posunout z Rinehu (Reyneh) /nazývaný také jako Camp 1/ (2 050m n. m.) 7 kilometrů po asfaltové silnici směr Polour (alternativní start) k šotolinové odbočce (2 445m n. m.). Odtud dalších 6 kilometrů po prašné cestě plné zatáček až do Campu 2 Gusfand Sara (3 020m n. m.). Zde teprve začíná minimálně dvoudenní výstup na vrchol sopky a zpět. V této etapě však vystoupáte, po relativně pohodlné stezce,  jen do Campu 3 Bargah (4 240m n. m.).

3. Den - Vrcholový den

Pokud vyrazíte velmi brzy ráno, můžete vystoupat na vrchol, seběhnout zpět dolů a ještě večer dorazit zpět do Teheránu. Vše závisí na vaší kondici a počasí, které může být na vrcholu hodně nevyzpytatelné.


Článek: Výstup Camp3 - vrchol Damavandu

Na vrchol sopky Dámavand

Damávánd je nejvyšším vulkánem v Asii a zároveň nejvyšší horou v Íránu. Kdo má tedy v úmyslu zdolat slavnou výzvu Volcanic Seven Summits, tak musí zamířit i sem. Výstup není nijak technicky náročný či nebezpečný a s patřičnou přípravou ho zvládne i průměrně zdatný turista.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam