Túra Gusfand Sara - Camp 3 Bargah

Túra Gusfand Sara - Camp 3 Bargah

Začátek výstupu na Dámavand

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Nadprůměrná
Čas: 4:30 hod

Nejkratší, nejjednodušší ale také nejfrekventovanější cesta na vrchol sopky Dámavnad je takzvaná Jižní cesta „South route“. Na start této turistické trasy se musíte nejdříve posunout z Rinehu (Reyneh) /nazývaný také jako Camp 1/ (2 050m n. m.) 7 kilometrů po asfaltové silnici směr Polour (alternativní start) k šotolinové odbočce (2 445m n. m.). Odtud dalších 6 kilometrů po prašné cestě plné zatáček až do Campu 2 Gusfand Sara (3 020m n. m.). Zde teprve začíná minimálně dvoudenní výstup na vrchol sopky a zpět. V této etapě však vystoupáte, po relativně pohodlné stezce,  jen do Campu 3 Bargah (4 240m n. m.).

Obsah článku
Recenze

Gusfand Sara

Navigovat na mapě

Poté co vás off-road vysadí na lehce nehostinném místě Gusfand Sara, typickém zlatou mešitou, během chvíle odchytí vás chlapík prodávající permity za 50 USD. Permit po vás nejspíš budou chtít vidět v Campu3 Bargah. Mimo mešity je zde ještě jednoduché ubytování. Dámavand je odtud ještě relativně pěkný, ale čím budete blíže a výše, tím se vlastní vrchol bude více ztrácet a vás budou čekat jen nekonečné sopečné svahy.

Gusfand Sara

Stáda pod Dámavandem

Mimo turistů mají v Gusfand Sara základnu i pastevci se svými stádečky spásajícími trávu v nižších partiích sopky.

Stáda pod Dámavandem

Nad Gusfand Sarou

Po vystoupání jen několika výškových metrů je pěkně vidět celý camp Gusfand Sara. Hned za řekou Haraz je vidět horský hřeben s dolomitickými bradly a ještě dál čtyřtisícový hřeben Doberar, což je také oblíbený turistický cíl vyhlášený výhledy nejen na Dámavand, ale také na zajímavá jezera Tar a Havir.

Nad Gusfand Sarou

Máky

Celé první dvě hodiny výstupu vás budou v létě provázet krásné máky, zajímavě kontrastující s jinak chudou vegetací na svahu sopky.

Máky

Sopečné skalky

Vlastní výstupová stezka je velmi dobře zřetelná, stoupající tak akorát. Občas je zpestřená sopečnými skalkami.

Sopečné skalky

Gusfand Sara na obzoru

Po hodině výstupu bude Gusfand Sara pomalu mizet na obzoru. V pláních vysoko nad kaňonem řeky Hazar je vidět i vyhlídková silnice spojující Polour s Rinehem.

Gusfand Sara na obzoru

Oslíci

Relativně monotónní a ne moc zajímavý výstup vám může zpestřit výhled na pastevecké stany a pasoucí se oslíky.

Oslíci

Muly se zásobami

Po cestě určitě uvidíte i muly zásobující Camp3 potravinami a limonádami. Na obzoru jsou pěkně vidět zelené oázy, tak typické pro pohoří Elborz.

Muly se zásobami

Camp 3 Bargah

Navigovat na mapě

Po 4–5 hodinách výstupu konečně dorazíte ke Campu3. Nejdřív budete míjet starý bivak, pak docela rozsáhlé terasy připravené pro desítky stanů. Až úplně nahoře je nová velká chata (4 240m n. m.), kde vás čeká nocleh před výstupem na samotný vrcholek.

Camp 3 BargahČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam