Turistika v masivu Ebrat I.

Turistika v masivu Ebrat I.

Z oázy Ira do sedla

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Průměrná
Čas: 2:30 hod

Východní část pohoří Elborz láká turisty hlavně díky majestátní sopce Damavand, ale velmi zajímavou oblastí pro turistiku je také opačná strana údolí řeky Haraz, kde staré pasácké cesty spojují zelené oázy mezi jednotlivými plochými hřebeny. Krajině naproti Dámavandu dominuje hora Ebrat, jejímž směrem vede tato zajímavá túra.

Obsah článku
Recenze

Cestou do městečka Ira

Navigovat na mapě

Do oblasti okolo hory Ebrat nejspíš budete vyrážet z Rinehu. Po sjezdu do údolí Haraz a jízdě pár kilometrů údolím směr Teherán okolo restaurací nabízejícími pstruhy vás bude čekat odbočka do městečka Ira. Klikatou silnicí zdoláte téměř pěr set výškových metrů než se dostanete do této oázy. Po cestě se na obzoru budete moct kochat výhledem na Dámavand i na Rineh vystavěný na náhorní plošině pod sopkou.

Cestou do městečka Ira

Start túry

Navigovat na mapě

Výchozí bod túry je na samém konci vesnice Ira v cca (2 175m n. m.). Přímo naproti jsou ve svahu vybudované malé jeskyně, kde jsou přes zimu ustájená zvířata. Vede zde i krátká cesta přes hřeben do městečka Niak – inspirace pro ty, co chtějí méně náročnou a přesto zajímavou procházku.

Start túry

Pohled zpět

Pohled zpět na východisko trasy – vydejte se cestou stoupající zvolna vzhůru podél údolí. Cesta klesající k řece vede do vesnice Niak. Dominanta na obzoru – Dámavand – vás bude doprovázet skoro celou tuto túru.

Pohled zpět

Cesta nad kaňonem

Cesta relativně pozvolna stoupá nad malebným kaňonem říčky obklopeným stromy a jen trávou porostlými svahy. Sedlo, kam máte namířeno, je už z dálky viditelné. Nenechte se po cca půl kilometru výstupu zmást pěknou pěšinou klesající k dolů k řece – tudy správná cesta nevede.

Cesta nad kaňonem

Dolomitický vrcholek

Po chvíli se otevře výhled i na zajímavý osamocený dolomitický vrcholek. Pozvolna se i vyšlapaná pěšina začne stáčet doprava k tomuto kopci. V tomto momentu ji musíte opustit /tato cesta vede přes hřeben do vesnice Lasem – další zajímavá cesta/ a držet se stále u/nad kaňonem a stoupat už víc intuitivně.

Dolomitický vrcholek

Skalní útvary

Na jednom místě v kaňonu je i malý „les“ zvětralých skalních věžiček s kameny na vrcholku.

Skalní útvary

Výhled zpět na Iru a Dámavand

Vesnice Ira se postupně ztrácí v dáli. V okolní vegetaci není problém narazit na zajímavé kudlanky nábožné.

Výhled zpět na Iru a Dámavand

Výhled ze sedla

Navigovat na mapě

Kaňon se postupně zmenšuje a vy po necelých dvou hodinách výstupu budete stát v sedlu (2 615m n. m.), kde se povalují napůl spálené umělé trubky původně zamýšlené na nějaký zavlažovací projekt.

Zde vás čeká zásadní rozhodnutí, zda seběhnete dolů do vesnice Nava a ukončíte túru nebo bude pokračovat dál v túře masivem Ebratu.

Výhled ze sedla


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam