Výlet k ledovci Perito Moreno

Výlet k ledovci Perito Moreno

Nejdostupnější patagonský ledovec

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Lehká
Čas: 1:30 hod

Osmdesát kilometrů západním směrem od největšího městečka v oblasti El Calafate se nachází jedno z nejnavštěvo­vanějších míst celé Patagonie – ledovec Perito Moreno spadající do jezera Argentino. Výletní parníky vypadají oproti jeho impozantní 60 metrů vysoké hraně tyčící se nad jezerem jen jako malí drobečkové. Každou chvíli se s ohlušujícím rámusem z něj ulomí obrovská kra. Při některých pohledech můžete nabýt dojmu, že jste snad někde v Antarktidě.

Obsah článku
Recenze

Patagonská krajina

Navigovat na mapě

Při víc jak hodinové cestě z El Calafate k ledovci Perito Moreno se můžete kochat typickou patagonskou krajinou – větrem ošlehané nedozírní pláně a k tomu sněhem a ledem pokryté hřebeny And.

Patagonská krajina

Lago Argentino

Navigovat na mapě

Cesta vede podél břehů jezera Argentino (brazo rico), které vypadá z leteckého pohledu jak nějaká chobotnice s mnoha chapadly. Krásně je vidět, že je ledovcového původu – impozantní krása ledovců Perito Moreno, Mayo, Onelli, Speggazzini a Upsala končících v jezeře je jen slabým odvarem toho, co tu kdysi v době ledové bylo.

Počasí je zde typické patagonské – duje vítr, chvíli sněží/prší, pak je zase sluníčko a za chvíli nanovo.

Lago Argentino

První vyhlídka na Perito Moreno

Navigovat na mapě

Pár kilometrů před vstupem k ledovci je první vyhlídka na tento div přírody. Z hor tyčících se za ledovcem máte pocit, že to jsou nějaké 7mi tisícovky a ne ve skutečnosti vrcholy okolo 2500 metrů nad mořem.

První vyhlídka na Perito Moreno

Ledovec Perito Moreno

Navigovat na mapě

Už první pohled na ledovec vám vyrazí dech. Monumentální čtyři a půl kilometru široké a dvanáct kilometrů dlouhé údolí je celé vyplněné ledem.

Ledovec Perito Moreno

Vyhlídky na ledovec

Celý svah proti ledovci je pokryt dřevěnými chodníky a vyhlídkami spojenými nekonečnými schodišti. Pokud budete chtít projít všechno, počítejte tak se dvěma hodinami chůze sem a tam. Všechny tyto chodníky jsou však dělány až moc masivně a humpolácky, tak to tu není zas až tak estetické.

Co chvíli se ozve ohlušující rána, to spadne část kry do jezera a udělá pořádnou vlnu.

Vyhlídky na ledovec

Vyhlídkové plavby

Navigovat na mapě

Jezero Argentino brázdí spousta vyhlídkových lodí plujících až téměř k hraně ledovce. I když jich většina má několik pater, tak proti ledovci vypadají jak dětské hračky.

Vyhlídkové plavby

Kry

Cestičky vedou až přímo k vodě, kde se můžete kochat plujícími krami.

Celé toto místo je vyhlášené bohužel i špatným počasí, kdy je hodně návštěvníků zklamáno, že přes mlhu či déšť vidí jen hranu ledovce. Takže pokud vám zde bude alespoň trochu svítit sluníčko, buďte za to opravdu rádi.

Kry

Antarktida ???

Při některých pohledech zde máte pocit, že jste snad v Antarktidě jak drsně a ledově zdejší krajina působí.

Nejvyšší horou v pozadí je pěkně rozeklaný štít Cerro Pietrobelli (2 850m n. m.).

Antarktida ???

Lago Argentino

Po Lago Argentino zvolna plují kry a zdá se skoro nemožné, že jeho hladina je jen v 179 metrech nad mořem. Okolní hřebeny mají okolo 1200–1400 metrů nad mořem.

Lago ArgentinoČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam