Turistika pod Fitz Royem

Turistika pod Fitz Royem

Pod žulovou korunu Patagonie

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 3 dny

K nejkrásnějším částem argentinské Pa­tagonie patří bezesporu oblast okolo Fitz Roye. Oblast je protkána celou řadou turistických cest různé obtížnosti, takže zde můžete nakombinovat celou řadu krásných túr. Vše se zde ale točí hlavně okolo dvou úžasných žulových věží – Fitz Roy a Cerro Torre.

Obsah článku
Recenze [1x]

1. den

Příjezd do El Chalténu a jeho okolí

Valná většina turistů přijíždí do El Chalténu z většího El Calafate. Po cestě jsou pěkné výhledy na hřeben patagonských And a na jezera Argentino a Viedma. Pokud přijedete brzy, možná stihnete i krátkou túru na vyhlídky Cóndores a Aguilas, odkud je krásný výhled na město a na Fitz Roye. Tato túra se dá případně stihnout i v den vašeho odjezdu. 

Článek: Jízda El Calafate - El Chaltén

Podél jezer Argentino a Viedma

Víc jak tříhodinová jízda autobusem mezi El Calafate a El Chalténem je pestrá na výhledy na největší Argentinská jezera, pustou patagonskou pampu s lamami a nekonečným hřebenem And s vyčnívajícími věžemi Fitz Roye. Je to taková spojnice dvou světů – mekka organizovaných výletů El Calafate, kde každý den davy vyjíždějí obdivovat úžasný ledovec Perito Moreno a národní město trekkingu El Chaltén, kde je většinou trochu jiná sorta návštěvníků.

Článek: El Chaltén a okolí

Turistické srdce Argentiny

Malé městečko El Chalten, ležící u soutoku řek Rio Fitz Roy a Rio de las Vueltas, vzniklo až v roce 1985 na "obranu" diskutované hranice s Chile. Nyní má přezdívku hlavní město argentinského trekingu, což je docela na místě, protože zdejší turistické trasy jsou opravdu úžasné. Ideální startovací krátká vycházka z města je na vyhlídky Cóndores a Aguilas, kde si uděláte pěknou představu o okolí a hlavně se poprvé pořádně pokocháte všudypřítomným pohledem na Fitz Roye.


2. až 3. den

K lagunám de Los Tres a Torre

V celé oblasti jsou dvě zásadní túry – k lagunám de Los Tres a Torre ležícími pod místními nejkrásnějšími horami Fitz Roy a Cerro Torre. Kdo má hodně naspěch, může zvládnout oba tyto výlety během jednoho dlouhého dne, ale zas bude muset nejspíš vynechat další boční výlety. Druhý den je ideální vyrazit nejdříve k úžasné laguně de Los Tres a pak si dojít ještě k zaledněné laguně Piedras Blancas. Tento výlet se dá ještě natáhnout až k řece Rio Blanco a vrátit se (pěšky či stopem) po šotolinové silničce údolím řeky Vueltas. Třetí den se vydejte k laguně Torre, a pak si projděte spojku okolo lagun Madre a Hija. 

Článek: Túra k laguně de Los Tres

Cesta pod Fitz Roy

Nejkrásnější, ale taky nejchozenější výšlap z El Chalténu je k laguně de Los Tres přímo pod monumentální žulové stěny Fitz Roye. Mimo této krásné hory můžete na tomto výletě obdivovat i výhled do údolí řeky Vueltas a okolní divokou krajinu. Na cestu k laguně počítejte okolo tří hodin.

Článek: Túra k Piedras Blancas

Pochod okolo laguny s krami

Tato dvouhodinová túra okolo zajímavé laguny Piedras Blancas propojuje cestu pod Fitz Roy se severní trasou vedoucí okolo řeky Electrico ke stejnojmenné laguně a dál až do průsmyku Marconi a Jihopatagonského ledovcového pole. Mimo krásné laguny Piedras Blancas tu uvidíte pěkné lesy a projdete se podél řeky Rio Blanco.


Článek: Túra údolím řeky Vueltas

Pěšky po silnici číslo 23

Šotolinová silnice 23 spojuje El Chalten s přístavem u jezera Desierto. Vy se na ní nejspíš napojíte kousek pod Hosterií El Pilar, pokud jste šli na výlet okolo Piedras Blancas a nechcete se vracet stejnou cestou zpět. Minimálně první půlka cesty stojí za procházku - pěkné výhledy na řeku a okolní hory. Dál už je okolí silnice relativně nudné a je lepší se pokusit stopovat. Pokud se vám to nepodaří, počítejte s celkem 15km cesty a cca třemi hodinami pochodu.

Článek: Túra k laguně Torre

Pod nejostřejší špici Glaciares

Druhá nejoblíbenější půldenní túra z El Chaltenu je k laguně Torre, nad kterou se tyčí nejobtížněji zdolatelná hora v celém národním parku Glaciares - Cerro Torre (3 102m n. m.). Cesta k těmto věžím vede malebnou krajinou před dávnými lety vymodelovanou ledovcem. U laguny Torre je navíc kemp a zároveň východisko na Jihopatagonské ledovcové pole. K laguně je to cca 3 hodiny chůze.

Článek: Túra okolo lagun Madre a Hija

Krásná spojnice turistických cest

Kdo se nechce vracet od Fitz Roye nebo Cerro Torre stejnou cestou, rád využije tuto pěknou spojnici cest vedoucí podél lagun Madre a Hija. Když vyrazíte brzy ráno a máte dost sil, tak opravdu tyto dva výlety můžete touto turistickou stezkou spojit. Po cestě se budete kochat jak těmito dvěma nádhernými jezery, tak pěkným výhledem na Cerro Fitz Roy. Na tuto spojku si vyhraďte okolo dvou hodin.


Další možnosti túr a treků v oblasti Fitz Roye

  • Velmi náročný trek okolo celého masivu přes patagonské ledové pole
  • Túra směr hora Tumbado (1 490m n. m.), laguna Toro či až do průsmyku Viento
  • Opuštěnou stezkou k laguně Sucia


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam