Koupání na pláži Provatas

Koupání na pláži Provatas

Pláž pod barevným sopečným útesem

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 3:00 hod

Pláž Provatas je známá hlavně díky svému barevnému sopečnému útesu. Hlavní, nejrušnější pláž, leží přímo u něj na východním konci zátoky. Celkem ale v této zátoce najdete rovnou pět pláží oddělených od sebe menšími útesy a skalami. Některé jsou s lehátky a občerstvením, některé téměř robinzonovské. Díky své poloze na jihu ostrova jsou zde často vlny, ale jsou i dny, kdy i tady je moře klidné. Jako bonus si můžete udělat i vycházku ke kostelíčku na útesu. Pokud se vám nechce v místním žáru šlapat, tak se k němu lze dostat i přímo od silnice vedoucí na jihozápad ostrova.

Obsah článku
Recenze

Provatas

„Hlavní“ pláž je dlouhá asi 150 metrů. Blíž u útesu je i malá tavernička s možností pronajmutí lehátek. Větší část pláže je ale volná. Kdyby se vám podařilo překonat barevný útes, dostanete se na ještě známější pláž Firopotamus.

Provatas

Výhled přes pláž

Při pohledu západním směrem uvidíte zakončení pláže útesy a párem rybářských domků Syrmata, které jsou teď předělané na letní obydlí pro turisty.

Výhled přes pláž

Sopečné útesy

Místní útesy jsou z ne moc příliš tvrdých sopečných hornin, tak jsou výrazně vymodelované vodní a i větrnou erozí – takže při případných výstupech na ně dávejte pozor hlavně při chůzi na jejich okraji, aby se s vámi nepropadla nějaká „podežraná“ část.

Sopečné útesy

Vnitrozemí

Pokud se budete chtít vydat i na další části zátoky či ke kostelíku, nezbyde vám nic jiného než využít „kozí“ stezky vnitrozemím a po útesech. Pochod ve vedru vám bude zpříjemňovat vůně místní vegetace. Možná budete litovat i místní ovečky tísnící se v minimalistickém stínu. Každopádně si nezapomeňte sebou vzít vodu a něco na hlavu.

Vnitrozemí

Vyhlídka z útesu

Poté co vystoupáte na první útes, budete odměnění pěknou vyhlídkou na Provatas.

Vyhlídka z útesu

Pláž ala Robinson

Hned za útesem je malebná robinzonovská plážička jak dělaná pro lidi co mají radši soukromí než pohodlí.

Pláž ala Robinson

Výstup ke kostelíku

Pokud chcete dojít až ke kostelíku Panagia Kipou, budete muset znovu vystoupat na útes, tentokrát po lepší cestě vedoucí k taverně. Při výstupu budete mít pěkný výhled na celou robinzonovskou­ pláž.

Výstup ke kostelíku

Západní část zátoky

I dál západním směrem jsou další možnosti koupání v této zátoce.

Západní část zátoky

Kostelík Panagia Kipou

Navigovat na mapě

Vysoko nad zátokou je postaven malebný malý kostelíček Panagia Kipou – cíl krátké vycházky z pláže Provatas.

Kostelík Panagia KipouČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam