Cestování po ostrově Milos

Cestování po ostrově Milos

Putování po ostrově dvou tváří

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Větší
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1 týden

Cestování po ostrově Milos je vhodné hlavně pro milovníky krásných pláží. A ty na ostrově Milos jsou navíc často ještě zkrášleny barevnými sopečnými útesy. Mimo koupání zde můžete navštívit ještě historické města Plaka či Pollonia. Velmi zajímavé jsou zde rybářské vesničky s typickými domky nazývanými Syrmata a díky jedinečnosti starokřesťanských katakomb byl ostrov nedávno dokonce prohlášen za svatý (2014). Pro turisty může být zajímavá západní část ostrova s nejvyšší horou Profitis Ilias (748m n. m.). Mimo plavby kolem ostrova se můžete vydat na výlet i na sousední, ještě méně obydlený Kimolos.

Obsah článku
Recenze

1. den

Adamantas a Provatas

Ať připlujete trajektem či přiletíte, vaše první kroky budou nejspíš směřovat do Adamantasu, kde lze jednoduše půjčit auto na celou dobu vašeho pobytu (ideální možnost, pokud chcete ostrov poznat důkladně), nakoupit potraviny, či si skočit na jídlo do restaurace. Při té příležitosti si můžete vyšlápnout ke kostelíku a projít přístav. Odpoledne vyrazte třeba na pláž Provatas s pěkným barevným útesem. Zde je možná i malá procházka po útesech oddělujících jednotlivé plážičky v zátoce či výstup ke kostelíku Panagia Kipou.

Článek: Prohlídka Adamantas

Brána na Milos

Krásné panoráma města Adamantas je pro většinu návštěvníků ostrova Milos první, co zde uvidí. Bělostné městečko ve svahu vyprahlého kopce je zároveň největším přístavem na ostrově. I ti co sem přiletí letadlem, se můžou, jen co opustí miniaturní letiště, kochat přes zátoku pohledem na toto město. Díky trajektovému přístavu, supermarketům, tavernám, obchůdkům se suvenýry a dalším službám tu panuje čilý ruch, zvlášť v podvečerních hodinách.

Článek: Koupání na pláži Provatas

Pláž pod barevným sopečným útesem

Pláž Provatas je známá hlavně díky svému barevnému sopečnému útesu. Hlavní, nejrušnější pláž, leží přímo u něj na východním konci zátoky. Celkem ale v této zátoce najdete rovnou pět pláží oddělených od sebe menšími útesy a skalami. Některé jsou s lehátky a občerstvením, některé téměř robinzonovské. Díky své poloze na jihu ostrova jsou zde často vlny, ale jsou i dny, kdy i tady je moře klidné. Jako bonus si můžete udělat i vycházku ke kostelíčku na útesu. Pokud se vám nechce v místním žáru šlapat, tak se k němu lze dostat i přímo od silnice vedoucí na jihozápad ostrova.


2. den

Sarakiniko a Aghia Kiriaki

Druhý den si dejte celý plážový. Brzy ráno si zajeďte na úžasnou pláž Sarakiniko obklopenou sněhobílým útesem. Užijte si plavání okolo vodních jeskyní a krátkou procházku po útesech okolo. Odpoledne si pro změnu vyrazte na jih ostrova na dlouhatánskou pláž Aghia Kiriaki. Vylezte si na vyhlídku na východním konci pláže a jen se kochejte. 

Článek: Koupání na pláži Sarakiniko

Kouzelná zátočina v sněhobílém útesu

Pláž Sarakiniko patří s přehledem mezi nejzajímavější pláže na Milosu. Úzká zátoka obklopená sněhobílým útesem je vhodná nejen na koupání, ale i k lehce dobrodružným procházkám po jejím okolí. Vyrazte sem brzy ráno, kdy je krásné světlo a téměř nikdo zde není. Okolo poledního už zde bývají občas docela davy a romantické kouzlo se trochu vytrácí.

Článek: Koupání na pláži Aghia Kiriaki

Poloopuštěná pláž

Víc jak půl kilometru dlouhá pláž Aghia Kiriaki je ve srovnání s jinými vyhlášenými plážemi na jihu ostrova relativně opuštěná. Zajímavým zpestřením relaxu u vody může být procházka na vyhlídku na východním konci pláže, odkud uvidíte i druhou robinzonskou pláž dostupnou jen z moře.

3. den

Plaka, Firopotamos a Pollonia

Třetí den brzy ráno vyrazte do nejstaršího města na ostrově – do Plaky. Vyrazte brzy hlavně z důvodu výstupu ke hradu, který ve velkém vedru bývá dost úmorný. Výhledy z vrchu však stojí za to! Do Plaky si pak udělejte výlet ještě někdy na večer, kdy má zase úplně jinou atmosféru. Po prohlídce Plaky vyrazte na dopolední koupání do úžasné zátoky Firopotamos, kde si mimo koupání můžete prohlídnout i rybářské domky Syrmaty. Ještě si nezapomeňte vyjet po silnici směr lom, kde je po pár set metrech úžasná vyhlídka na celou zátoku. Odpoledne vyrazte na severovýchodní konec ostrova do Pollonie. Zde se můžete koupat nejen v klidné zátoce, ale udělat si i vycházku k oběma kostelíkům a na vyhlídku na vedlejší ostrov Kimolos. Tohle městečko má velmi pěknou středomořskou atmosféru.

Článek: Prohlídka Plaky

Nejstarší město na Milosu

Hlavní, nejstarší i nejvýše položené město na Milosu - to vše je Plaka. Sice zde nenaleznete žádnou velkou atrakci, ale procházky romantickými uličkami a zákoutími stojí za to. Navíc po prohlídce městečka se můžete vydat na výstup ke kostelu Panagia Thalassitra a ještě výš na hrad (Kastro), odkud jsou úžasné rozhledy prakticky po celém ostrově. Tato túrka je vrcholem návštěvy Plaky.

Článek: Prohlídka zátoky a vesničky Firopotamos

Koupání na severním konci ostrova

Prakticky téměř na úplném severním konci ostrova Milos se nachází pěkná zátoka s přilehlou malebnou rybářskou vesničkou. Ideální místo pro ty, kteří si rádi zaplavou v klidné vodě bez vln a pro kajakáře. Navíc si zde můžete udělat krátkou vycházku do hezké vesničky jen s pár domečky a bělostným kostelíčkem. 


Článek: Prohlídka Pollónie

Vyhlídka na Kimolos

Na samé severovýchodní výspě ostrovu Milos se nachází velmi příjemné městečko Pollónia obepínající krásnou zátočinu, ideální pro všechny milovníky plavání bez vln. Podél jižní části zátoky se rozkládá staré centrum s kostelíčkem a množstvím taveren s výhledem na moře. Na severní straně jsou apartmánové domky a výspu ukončuje další kostelíček s pěkným výhledem na sousední ostrov Kimolos (jen kilometr daleko).

4. den

Plavba okolo Milosu

Při lodním výletu poznáte hlavně západní část ostrova, kam nevedou téměř žádné cesty a jeho poznávání po zemi je dost komplikované. Zajímavé zastávky jsou hlavně jeskyně Sikia a snad nejslavnější místo ostrova Kleftiko s úžasnými skalními formacemi. Koupání je na pěkné pláži Aghios Ioannis a Ammoudaraki v zátoce Triades se skalními útvary.

5. den

Návrat do Sarakiniko

Pokud se vám líbilo na pláži Sarakiniko, vydejte se sem znovu a udělejte si navíc pěší vycházku po bílých útesech až do Mantrakie. Samozřejmě se to dá stihnout i během vaší první návštěvy na této pláži. Mantrakia je navíc dostupná i autem. Odpoledne se vydejte na úžasnou sopečnou pláž Firiplaka.


Pokud se vám líbilo na pláži Sarakiniko, vydejte se sem znovu a udělejte si navíc pěší vycházku po bílých útesech až do Mantrakie. Samozřejmě se to dá stihnout i během vaší první návštěvy na této pláži. Mantrakia je navíc dostupná i autem. Odpoledne se vydejte na úžasnou sopečnou pláž Firiplaka.

Článek: Túra Sarakiniko - Mantrakia

Putování po bílých útesech

Na Sarakiniko, jednu z nejkrásnějších pláží na ostrově Milos, vyráží většina návštěvníků kvůli pěknému koupání mezi sněhobílými útesy. Můžete odtud ale také vyrazit na zajímavou túrku po útesech až do vesnice Mantrakia ležící jen necelé dva kilometry daleko. Půlka této túry vede cestou necestou skrz útesy, druhá po šotolinové cestě. Těsně před Mantrakiou je další možnost vykoupání.

Článek: Prohlídka Mantrakie

Malebná rybářská vesnička

Mantrakia (někdy také nazývaná Mandrakia) je malebná rybářská vesnička na severním pobřeží Milosu. I zde můžete vidět rybářské domky Syrmaty tak typické pro souostroví Kyklády. Vesnička má tak trochu smůlu v tom, že pláž tu není moc dobrá, tak turisté preferují radši sousední zátočinu Firopotamos, kde jsou možnosti na koupání výrazně lepší a vesnička je podobně malebná. Každopádně je to sem z hlavní silnice jen krátká zajížďka (1km), tak se i krátká prohlídka vyplatí.


Článek: Koupání na pláži Firiplaka

Ve znamení barevných sopečných útesů

Mezi nejzajímavější pláže na ostrově Milos patří určitě s přehledem i Firiplaka ležící pod vysokým různobarevným sopečným útesem. Díky své kráse láká spoustu turistů i přesto, že finální sjezd k ní je po prašné šotolinové cestě. Odpoledne zde můžete mít i problém zaparkovat. Ideální je sem tedy dorazit dopoledne, kdy jsou útesy krásně nasvícené sluníčkem a září všemi barvami.

6. den

Klima, Trypiti, Plathiena a Paliochori

Další den vyrazte na prohlídku typických rybářským domů syrmat v Klimě. Přímo nad ní je pěkné městečko Trypiti s katedrálou a větrnými mlýny. Můžete si udělat i procházku k antickému divadlu či do starokřesťanských katakomb. Díky jedinečnosti těchto katakomb byl ostrov Milos v roce 2014 prohlášen za svatý. Dopoledne zakončete na poloopuštěné pláži Plathiena severně od Plaky. Po polední siestě vyrazte znovu na jih ostrova na další krásnou sopečnou pláž Paliochori. 

Článek: Prohlídka Klimy

Nejmalebnější rybářská vesnička na Milos

V souostroví Kyklady a zvlášť na ostrovu Milos jsou k vidění zajímavá rybářská obydlí Syrmata, která sloužila nejen jako bydlení, ale zároveň i jako malá loděnice. Tato obydlí jsou často vytesaná přímo do skály a většinou jsou i pestře barevná či v typicky řecké kombinaci bílá a bleděmodrá. Pokud vás tyto Syrmatý zajímají, nejhezčí příklad k vidění je ve vesničce Klima, kam se dostane po úzké a klikaté silničce z městečka Typiti.


Článek: Prohlídka Trypiti

Městečko pod větrnými mlýny

Městečko Trypiti vystavěné na hraně náhorní pláně shlíží do hlouby Miloského zálivu. Po Place je to druhé místo, kam se můžete vydat za památkami na ostrově Milos. Mimo katedrály se pod městem nachází i menší antické divadlo, katakomby a kostelíček na vyhlídce na záliv. Druhá možná vycházka je nad město k pozůstatkům krásných větrných mlýnů.

Článek: Koupání na pláži Paliachori

Módní pláž

Paliachori patří mezi nejrušnější pláže na Milosu. Je to dáno nejen tím, že patří zároveň i mezi nejdelší, ale i tím, že jde zde několik taveren a spousta lehátek a slunečníků k pronajmutí. Navíc jsou zde pěkné výhledy na okolní útesy a pěkné koupání. Vlny, jako na každé pláži na jihu ostrova, jsou zde větší.

7. den

Pláž Achivadolimni a podhůří Profitis Ilias

Sedmý den návštěvy ostrova víc poznejte konec Miloského zálivu, kde je jedna z nejdelších pláží na ostrově – Achivadolimni. Navíc můžete alespoň trochu prozkoumat podhůří Profitis Ilias. Celý tento den budete mít pěkné vyhlídky na města Adamantas a Plaka.


Článek: Koupání na pláži Achivadolimni

Nejdelší pláž na Milosu

Pláž Achivadolimni patří s přehledem mezi nejdelší na ostrově Milos. Kupodivu zároveň patří mezi nejopuštěnější, a i přesto, že je z ní pěkný výhled jak na Adamantas a Plaku, tak i nejvyšší horu ostrova Profitis Ilias. Navíc jen kousek od jejího západního konce je jediné jezero na Milosu.

Článek: Jízda podhůřím Milosu

Pod Profitis Ilias

Západní půlka Milosu je hornatá a prakticky bez obyvatel a asfaltových silnic. Pokud se chcete podívat alespoň na kraj této krajiny, vydejte se od pláže Achivadolimni podél jediného jezera na ostrově až ke kostelíku Aghia Marina, kde končí asfaltová silnice. Po cestě budete mít krásné výhledy na nejvyšší horu ostrova Profitis Ilias a přes Miloský záliv i na historickou Plaku, Adamantas a další dominanty ostrova.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam