Orheiul Vechi, moldavské víno a skvělé jídlo

Při jednom sedánku u kafe nad mapou během nicnedělání na pláži v rumunské Mamaie nám pohled padl na malou zemi východně za Dunajem. Moldavsko. Tam jsme ještě nebyli, tam to neznáme. Slovo dalo slovo a rozhodli jsme se, že to dosud nepoznané Moldavsko poznáme.
Za hranicemi
Po dost dlouhém čekání na rumunsko-moldavské hranici, důkladné prohlídce auta (čísla motoru, karoserie a kdovíčeho ještě) a zaplacení silniční daně jsme se mohli vydat do země zaslíbené. První, co nás překvapilo, byly místní silnice. Kousek za hranicí začala cesta jako na tankodromu, hrbatá, plná děr, ale široká. Tedy vedle cesty byl zhruba metrový šotolinový pás, který možná bude někdy pokryt asfaltem. Naštěstí čím dál od hranic s Ukrajinou, tím lepší cesty.

Noc u vinohradu
Přenocovali jsme kousek před Kahulem na mezi u vinohradu, kde lišky dávají dobrou noc. A to doslova a do písmene. Mladá zvědavá liška se na nás večer přišla podívat až téměř ke stolu. Zřejmě ji přilákala vůně naší večeře. Liščí pískání bylo slyšet ještě dlouho poté, co jsme šli spát.

Pózování před Kahulem
U Kahulu se kvalita silnic výrazně zlepšila. Ještě malé odbočení k památníku před lázeňským městečkem a pokračujeme dál. Míříme do Komratu.

Komrat
Komrat je hlavní město Gagauzské autonomní oblasti, které je součástí Moldavské republiky. Zastavili jsme auto v centru, kousek od kostela svatého Jana. Naproti kostela je obchodní centrum a tržnice, kde jsme si nakoupili a doplnili zásoby moldavského vína. V obchodech jsem měla pocit, že jsem se vrátila do minulosti. Nejvíc mě dostalo mléko a mléčné výrobky v igelitových pytlících. Jako v dobách mého dětství. Také jsem oprášila své znalosti ruštiny a poprvé v životě jsem ji aktivně použila v zahraničí. Překvapilo mě, že se to nezapomíná. Samozřejmě, osm let výuky ruského jazyka a maturita z ní se na člověku musí nějak poznat. Protože moldavština je vlastně jako rumunština, byla to jediná možnost, jak se domluvit. Potěšilo nás, jak Moldavci pořád pozitivně vnímají Česko, vlastně pořád ho mají za Československo a skoro každý, s kým jsme mluvili, tam někdy byl, studoval, byl na vojně nebo tam byl někdo z rodiny.


Mezi kostelem a restaurací
Kdo si hraje, nezlobí. Mezi kostelem a restaurací bylo pěkné upravené dětské hřiště a park se spoustou laviček, nabízejících příjemné posezení. Ovšem ne v červenci v pravé poledne. Raději jsme se přemístili do protější restaurace do stínu.
Boulevard Cafe& Bar Comrat
Když jsme hledali nějakou dobrou restauraci, paní ve vinotéce nám doporučila Boulevard Cafe & Bar. Tímto jí pomyslně vřele děkujeme, jídlo bylo opravdu skvělé. Ještě úžasnější byly ale ceny. V Moldavsku skutečně jako by se zastavil čas. Hovězí steak s přílohou vyšel na našich 120 Kč. Tomu říkám opravdu lidové ceny. Flákota masa měla 250g.

Napravo Kišiněv
Z Komratu pokračujeme dál, objíždíme Kišiněv, náš cíl je klášter Orheiul Vechi. Do Kišiněva se ještě vrátíme. Nyní spěcháme k asi jediné turistické atrakci v Moldavsku.

Orheiul Vechi
Jsme u cíle. Klášterní komplex Orheiul Vechi se rozkládá vysoko nad řekou. Ve 13. století tu mniši vybudovali rozsáhlý jeskynní systém a dalších pět století ho užívali. Dnes už je obydlená jen jedna jeskyně, která je zpřístupněna i veřejnosti. K nemalé radosti starého mnicha v ní. Ještě malá poznámka k ubytování – přijeli jsme během týden, takže penziony nefungovaly (prý mají otevřeno jen o víkendu), nestihli jsme ani infocentrum dole u parkoviště, takže jsme nakonec našli ubytování ve vesnici Trebujeni – apartmány v soukromí a kempování na zahradě u velmi milé paní domácí ve Vile Roz. Odkaz zde: https://vilaroz.com/


Orehiul Vechi
Nově postavený kostel oslňuje do dálky svými zlatými střechami.
Jeskyně
Vchod do jeskyně je pod touto kapličkou.

V jeskyni
Oči si pomalu zvykají na tmu. Soukromé prostory mnicha jsou odděleny provazem, kam turisté nesmí. Cítíme se trochu nesví, nevítaní návštěvníci, zvědavost je ovšem silnější. Venku je malá terasa, k rozjímání jako stvořená, pokud člověk netrpí závratí.

Výhled z jeskyně
Vstupte a nedívejte se dolů.

Směrem k Trebujeni
Kousek dál nad řekou, blíž k vesnici Trebujeni, jsou další jeskyně ve skále. Tyhle jsou už přístupné veřejnosti a jsou poznamenané lidskou přítomností. Nastříkané nápisy, zbytky ohnišť, novodobější zásahy a úpravy. Stačí se vyšplhat nahoru po příkré stráni.

Otisky historie
Ve vápencovém svahu můžeme vidět stovky zkamenělých mušlí. Svědectví o tom, že kdysi dávno bylo na tomhle místě moře.

Kuk
Okénko v jeskyni.

Jeskyně u Trebujeni
Ještě foto a můžeme jít zase dolů.


Hurá dolů
A jak dál? Nahoru se šlo lépe. Mnohem lépe. Raději nepřemýšlet, co by se stalo, kdybych se skutálela dolů po svahu.
Vinné sklepy v Branesti
Cestou z Trebujeni se samozřejmě zastavujeme v Branesti. Zdejší vinné sklepy patří k jedněm z největších v zemi. Jsou obrovské, domlouváme si exkurzi.

Tady zraje víno
Pod nánosem prachu a letitých pavučin tu dozrává šumivé víno.


Ochutnávka
Při ochutnávce vína pak obdivujeme, pro koho všeho se zde vyrobilo víno. Je jasné, že bez pár lahví výborného vína nemůžeme vinné sklepy opustit. Tím slavnostně zakončujeme návštěvu Orheiul Vechi a míříme zpět do Kišiněva. A o tom zase někdy příště.
Články poblíž
Láká tě Moldavsko? Tak na co ještě čekáš!
Cestovní pojištění
Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!
Akční zájezdy
Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.
Levné letenky
Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.
Levné hotely
Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.
Akční průvodci
Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.