Skotská whisky

Skotská whisky

Tam kde se rodí nejlepší whisky

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Minimální
Čas: 1 den

Ke Skotsku patří neodmyslitelně whisky. Její počátek sahá někam do 15. století, kde se vařilo v klášterech. Některé prameny uvádí, že se whisky na ostrov dostala už v 6. století z Irska. Díky vysokým daním na pálení začali vznikat černé palírny. Těchto palíren se ve Skotsku dochovalo obrovské množství a „Skotská“ se tak stala vyhledávaným sortimentem a mnohými uznávaná, jako nejlepší na světě. Skotská whisky má přísná pravidla na výrobu a dělí se do několika druhů.

Obsah článku
Recenze [1x]

Skotská whisky

Tam kde se rodí nejlepší whisky

Ke Skotsku patří neodmyslitelně whisky. Její počátek sahá někam do 15. století, kde se vařilo v klášterech. Některé prameny uvádí, že se whisky na ostrov dostala už v 6. století z Irska. Díky vysokým daním na pálení začali vznikat černé palírny. Těchto palíren se ve Skotsku dochovalo obrovské množství a „Skotská“ se tak stala vyhledávaným sortimentem a mnohými uznávaná, jako nejlepší na světě. Skotská whisky má přísná pravidla na výrobu a dělí se do několika druhů. Její prvotní a nejdůležitější složkou je voda a ta má jasné pravidla. Měla by být z vřesoviště a protékat kořeny bříz, díky tomu dává whisky jasnou vůní, barvu i chuť. Není tajemstvím, že palírny vykupují pozemky v okolí, aby si tím zajistili bezpečí a nedošlo ke kontaminaci vody. Druhou složkou se dnes používá k pálení whisky ječmen. Po výrobním procesu se whisky nechává vyzrát v dubových sudech, ty jsou vždy použité. A to třeba po Burbonu, Sherry, po Portském víně, či Cabernetu i Rumu, proto je možnost sehnat whisky s různými přívlastky.
Rozdělení whisky pro nás asi nejznámější je Single Malt a Blended Malt ( Blended) a další.
Asi nejčastěji se u nás shledáme s označením
Blended Malt (Blended) – je to směs minimálně dvou Single Malt, ale bývá to častěji mnohem víc Single Malt z rozličných destilérek.
Single Malt – pochází z konkrétní palírny a nemíchá se s jinými Single Malt, taky tato whisky je cenou někde jinde a v chuti jsou znát rozdíly, které pozná i lajk.
Dále se whisky dělí dle destinacích. My jsme v nitru národního parku Cairngorms, který se vyznačuje četnými pralesy a vřesovišti. Jsme tedy v oblasti odborně zvané Speyside, ta se dělí dle měst a vesnic. V tomto parku, tak existuje muzeum Speyside, tedy oblastních palíren. Po cestě jich člověk potká mnoho. My jsme tak navštívili největší destilerku ve Skotsku – Glenfiddich, která patří i mezi světové TOP whisky. U nás se nejčastěji shledáme s whiskou Grant's pojme­novanou po zakladateli, ale o ní by se nechalo říci, že je startovací řadou, jelikož se jedná o Blended Malt. Potom jsme navštívili nejstarší registrovanou palírnu ve Skotsku a to Glenlivet. V každé palirně je možnost zakoupit a nebo ochutnat jejich značku a poznat, tak co je opravdu dobrá whisky.

Muzeum Speyside

Zde je muzeum regionálních palíren z oblasti národního parku Cairngorms

Muzeum Speyside

Sudy až do nebes

Kdo by je spočítal. Jsme u výrobny sudů pro whisky.

Sudy až do nebes

Glenfiddich

Největší palírna ve Skotsku.

Glenfiddich

Vnitru palírny

Lidová architektura palíren je krásná

Vnitru palírny

Rodinná větev

Dodnes je Glenfiddich rodinným podnikem.

Rodinná větev

V srdci palírny

Určitě se tu dnes vaří dobrý ročník.

V srdci palírny

Glenlivet

palírna už na dohled

Glenlivet

Nejstarší palírna

Jedná se o nejstarší registrovanou palírnu ve Skotsku

Nejstarší palírna

Z pití se může motat hlava

Z pití se může motat hlava

Z koštování by se mohla nejednomu zamotat hlava. Je možnost se shledat s jemnou whisky až drsnou whisky. Není problém narazit na whisky v rozpětí 20–70%

Příjemné prostředí

Vždy jsme se nacházeli v příjemném prostředí a to i uvnitř, kde se koštuje v příjemném prostředí a someliéři rádi doporučí a nebo i řeknou, jaké chutě v ní hledat.

Příjemné prostředí

Loučení

Už jen přejet most a jet zase dál s pocitem, co je dobrá whisky a jak má chutnat. Přeci jen „Skotská“ patří k nejlepším na světě.

LoučeníČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam