Safari v Masai Mara

Safari v Masai Mara

Ráj nejen migrujících pakoňů

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Minimální
Čas: 1 den

Masai Mara patří s přehledem mezi nejoblíbenější keňské safari. V malebné savanovité krajině s oblými kopci se prohání neskutečné množství divoké zvěře. Pokud máte štěstí, uvidíte zde všechny druhy „africké velké pětky“ (slona, nosorožce, buvola, lva a leoparda). Nejslavnější je však obrovskou migrací pakoňů, o které už byl natočen bezpočet přírodopisných snímků. Okolní kultura Masaiů je též velmi zajímavá. Výlet si sem můžete udělat třeba jen na půl dne nebo i na několik, pokud jste fotograf, anebo chcete vidět opravdu všechny druhy, co tu žijí.

Obsah článku
Recenze

Krajina Masai Mary

Většina výletů po Masai Maře začíná buď brzy ráno či navečer, kdy je aktivita zvířat největší. Několik hodin kolem oběda je vždy plonkových, odpočinkových, kdy jsou zvířata schovaná před sluncem a vy jich moc neuvidíte. Kraj Masai Mary je relativně vysoko položená náhorní savana ve výškách okolo 1 600m n. m. Rozsáhlé travnaté pláně jsou přerušovány plochými kopci a roztroušenými stromy.

Krajina Masai Mary

Supy čekající na snídani

Většina návštěvníků rezervace chce spatřit lvy. Na to jsou dvě jednoduchá vodítka – buďto přítomnost supů, kteří čekají na zbytky hostiny nebo shluk safari aut, které je již objevili.

Supy čekající na snídani

Supova hostina

Lvi většinou loví velká zvířata – pakoně či zebry, tak i na supa vždy něco zbyde. Málokdy je ale na tento prostřený stůl sám, tak i pro něj je to většinou boj mezi svými soukmenovci o nejlepší sousta.

Supova hostina

Král zvířat - lev

Na Masai Maře nemáte díky její rozlehlosti zas až takový pocit, že by tu byly takové davy a užíváte si divokou přírodu. Pokud ale někdo objeví rodinku lva pochutnávající si na noční kořisti, tak je za chvíli kolem něho klidně i deset dalších aut. Lvi to ale přecházejí v naprostém klidu a po najedení si jdou dát zasloužený odpočinek.

Král zvířat - lev

Lvíče

Kořist vždy loví lvice. Ale jako první se nají lev, pak lvice a lvíčata jdou na řadu až jako poslední, tedy když nepočítáme supy.

Lvíče

Neohrožený pštros

Pštros je zase ptačí král savany. Na něj si ani velké šelmy netroufnou. Riziko těžkého zranění neuvěřitelně silným úderem nohy je příliš velké. Zároveň je to i nejrychlejší běžec mezi ptáky, který dosáhne i 70km/h.

Neohrožený pštros

Prase Bradavičnaté

V Masai Maře uvidíte i krásné příklady symbiózy mezi ptactvem a savci. Prase bradavičnaté je velmi rádo, že je zbavováno parazitů.

Prase Bradavičnaté

Rodinka prasete bradavičnatého

Prase bradavičnaté si musí dávat velký pozor na svou rodinku, jelikož nebezpečí hrozí prakticky stále.

Rodinka prasete bradavičnatého

Zebry

Velmi hojné jsou zde krásné zebry (udává se až 200 000 kusů) – snad nejoblíbenější oběd pro místní lvy.

Zebry

Pakoňové

Snad nejtypičtější zvíře Masai Mary jsou ošklivý pakoňové, kterých tu každoročně migruje okolo 1,3 milionů.

Pakoňové

Migrace pakoňů

I při jen několikahodinovém safari zde uvidíte neskutečné množství pakoňů – okolní planiny jsou doslova obsypány černými tečkami.

Migrace pakoňů

Buvolec modrý

Můžete zde potkat i velmi mohutnou antilopu Buvolec modrý.

Buvolec modrý

Stádo slonů

Možná největším zážitkem je ale potkat velké stádo slonů jak běží savanou.

Stádo slonů

Doprava v Masai Maře

Mimo safari vozítek vás tu občas překvapí i nákladní auto brázdící kraj mezi divokou zvěří. Vede zde totiž silnice do sousední Tanzanie, ale provoz rozhodně hustý není.

Doprava v Masai Maře


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam