Keňa

Výstup na Point Lenana

Výstup na nejvyšší turistický vrchol Ken

Petr Liška
Napsal/a 1730 článků a sleduje jej/ji 124 cestovatelů
Výstup na Point Lenana
Vloženo: 10.12.2013
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

Východ slunce na nejvyšším „turistickém“ vrcholu Point Lenana (4 985m n. m.) patří mezi největší zážitky v národním parku Mount Kenya. Tak se rozhodně vyplatí brzy vstát a nenechat si ujít tento zážitek. Pokud jste stoupali po Chogoria route a spali v Mintos hut, je před vámi ještě 700 výškových metrů v místním mrazivém počasí.  Z vrcholu můžete sestoupit hned několika možnými cestami. Jedna z nejoblíbenějších je Sirimon route s perfektním výhledovým kempem Shipton.

Východ slunce nad Mount Kenyou

Pokud vyrážíte na vrchol Point Lenana z Mintos Hut, znamená to, že budete vstávat už před třetí ráno a bude vás čekat dlouhý výstup ve tmě a v mrazu. Zde oceníte přítomnost průvodce, neboť po tmě není cesta úplně zřejmá. Zhruba po třech kilometrech pochodu a 400 výškových metrech narazíte na okružní cestu kolem vrcholu. Možná a doporučovaná varianta pro ty co mají síly na rozdávání a víc času. Pokud se chystáte následně klesat krásnou cestou Sirimon Route, tak je ideální si zde schovat batohy a zbytek výstupu už podniknout na lehko, neboť se sem budete muset vracet. U zmrzlého jezírka začíná finální výstup. Východ slunce začíná lehce po šesté hodině ranní, tak záleží jen na vaší rychlosti, zda ho stihnete na vrcholu nebo těsně pod ním. Každopádně okolní doruda nasvícená krajina je úžasná.

Východ slunce nad Mount Kenyou
Autor: © gigaplaces.com

Pohled k Mintos Hut

Když se podíváte východním směrem, uvidíte celou cestu, kterou jste šli po tmě. Na obzoru jsou jezírka a útes Temple a vedle nich je Mintos Hut.

Pohled k Mintos Hut
Autor: © gigaplaces.com

Těsně před vrcholem

Poslední metry se stoupá už opravdu stěží, jelikož málokdo se zde dobře aklimatizuje a během dvou dnů je z nížiny takřka v pěti tisících metrech nad mořem. Bohužel i díky tomu zde spousta turistů skončí i jen těsně před vrcholem pro vyčerpanost či pro horskou nemoc. Mějte na paměti, že zde není stejný servis jako na Kilimandžáru a prakticky zde není nikdo, kdo by vás v případě problémů snesl do bezpečné výšky.

Posledních pár metrů výstupu je dost často i ve sněhu a je nutno dávat značný pozor. Přímo proti vám ční krásná stěna druhé nejvyšší hory v masivu Nelion (5 198m n. m.).

Těsně před vrcholem
Autor: © gigaplaces.com

Nelion (5 198m n. m.)

Slunce pomalu vychází a světelná show na Nelionu končí. Minimálně ale budete kvitovat to, že se trochu ohřejete. Zbytečně dlouho se ale na vrcholu nekochejte, jelikož pěkné počasí tu pravidelně vydrží tak do deseti hodin dopoledne, tak ať si užijete ještě další výhledy, než se zatáhne.

Nelion (5 198m n. m.)
Autor: © gigaplaces.com

Sestupová cesta

Až se pokocháte výhledy, čeká vás sestupová cesta zpět do sedla pro baťohy. Za světla se kráčí už mnohem lépe. Z této fotky je pěkně vidět, že mimo posledních pár metrů před vrcholem je cesta velmi dobře schůdná.

Sestupová cesta
Autor: © gigaplaces.com

Údolí Sirimon

Hned zkraje sestupu je nepříjemný suťový svah dvě stě výškových metrů k jezeru Simba. Kdo se nebojí a má s tím zkušenosti, může relativně rychle seběhnout. Každopádně tato cesta jako výstupová je výrazně horší než ta od Mintos hut.

Údolí Sirimon
Autor: Jaroslav Málek © gigaplaces.com

Lobélie

Pod jezerem Simba začínají úplné lobéliové háje. Tyto krásné rostliny vás určitě dostanou. Odtud už je to jen kousek do kempu Shipton.

Lobélie
Autor: Jaroslav Málek © gigaplaces.com

Mount Kenya

Z kempu Shipton (4 250m n. m.) jsou naprosto úžasné pohledy na vrcholovou část masivu Mount Kenya – nad vším ční Batian (5 199m n. m.). Point Lenana (4 985m n. m.), na kterém jste stáli před chvíli, odtud vypadá jako nevýrazný kopeček úplně nalevo.

Mount Kenya
Autor: © gigaplaces.com

Scenérie z kempu Shipton

Pokud vám bude přát počasí, užijte si hodně času v kempu Shipton a jeho okolí. Výhledy odtud jsou naprosto parádní.

Scenérie z kempu Shipton
Autor: © gigaplaces.com

Daman Kapský

Do kempu Shipton dost často chodí vykrmení damani něco si vyžebrat. Ale pokud je budete lákat kvůli fotce na něco dobrého, můžou se vám klidně zakousnout i do ruky. Jsou hbitější než na co vypadají.

Daman Kapský
Autor: © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (1)

Chtějí tam (0)

Buď prvním, kdo tam chce!

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást itineráře

Článek: Přechod Mount Kenya

S přehledem nejzajímavější a nejznámější trek v Keni je přechod nejvyšší hory země – Mount Kenya. Ve zdejším národním parku je… pokračovat ve čtení

Přechod Mount Kenya
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 0 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Keňa? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Nejluxusnější místa Řecka

Řecko je pro mnohé tou nejkrásnější zemí ve Středomoří. Nabízí neskutečných téměř 14 tisíc kilometrů pobřeží s více jak dva… pokračovat ve čtení

Nejluxusnější místa Řecka