Jak se sbalit na trek?

Týden v Karpatech

Marian Gabor
Napsal/a 77 článků a sleduje jej/ji 5 cestovatelů
Jak se sbalit na trek?
Vloženo: 13.03.2018
© gigaplaces.com

Vše záleží na očekávaných podmínkách: má sněžit? pršet ? hrozí laviny ? hrozí bouře? Pro každé období i pro každou situaci je třeba brát s sebou jiné vybavení, respektive jej modifikovat podle podmínek a některé věci můžeme považovat za univerzální. Můj seznam bude zaměřen na letní období, kdy neočekáváme mráz ani sněžení, avšak mohou se vyskytnout občasné přeháňky až bouře. Tento seznam není univerzální a vznikl na základě dlouholetých zkušeností.

Vybavení

Spaní

Vše závisí na tom, zda je možnost přespat v chatkách nebo útulnách, máme-li takovou možnost tak základem jsou dobrá karimatka (má záda si zvykla na nafukovací a jinou odmítá), která nezvyšuje jen pohodlí ale je i výborná izolace před chladem, případně se dá karimatka nahradit i termoizolační fólií (součást lékárničky) spacák (ten vybíráme v závislosti na očekávané teplotě), když má být chladnější zejména na jaře nebo podzim, zvyknu s sebou nosit i vložku do spacáku. Nejdůležitější věcí je samozřejmě stan, který také vybíráme podle očekávaných podmínek, ideální tak, aby byl co nejlehčí. V případě zájmu lze všechny tyto věci nahradit dobrým hamakem, který je ale nepraktický když se pohybujete nad horní hranicí lesa.

Oblečení

Co na sebe?

Základem jsou kvalitní turistické kalhoty, které jsou rychleschnoucí a odolné vůči větru. V letních měsících je vhodné je doplnit ještě jedněmi krátkými kalhotami. Kromě toho jsou to kvalitní ponožky, přičemž jako ideál jsou bambusové, jelikož méně smrdí a jsou i rychleschnoucí, případně jiné trekové ponožky zde nedoporučuji šetřit, jelikož kvalitní ponožky dokáží předejít odtlakům a zbytečnému pocení nohy. Rovněž platí iu spodního prádla, kdy znovu doporučuji využívat bambusové prádlo. U triček doporučuji nosit s sebou na týdenní trek dvě až tři trička která jsou přímo určena k trekování (rychle schnou, mají určitou odolnost vůči větru) nebo bavlněná trička, nedoporučuji využívat různě nekvalitní trička, jelikož ty slabší odvádějí vlhkost, což může v nejhorším případě způsobit. kožní problémy a to je to poslední, co potřebujeme. Kromě toho vždy doporučuji s sebou mít jednu mikinu a flysovou bundu (mikinu), které jsou potřebné hlavně v případě silnějšího větru a kromě toho mají také určitou odolnost vůči větru. Kromě toho doporučuji mít s sebou vždy i něco na hlavu proti slunci, já s sebou většinou nosím multifunkční šátek.

Lékárnička

Jistota je jistota

Lékárnička by neměla také chybět v žádném batohu. Co se složení týče tak se při ní více rozcházejí, ale z mých osobních zkušeností tam patří: obvazy (min 2 – 3 ks), leukoplasty, zicherky, elastický obvaz, tejpovací páska, mast na štípnutí, léky proti alergii (vhodné i při štípnutí) hmyzu), léky proti bolesti žaludku (černé uhlí, láhev domácí pálenky), léky proti průjmu nebo láhev domácí, termoizolační fólie (lze použít i jako karimatka), případně něco proti nachlazení a součástí mé lékárničky jsou i šumivé tablety magnézia a izotonický drink .

Stravování

Něco na zub.

Základem při stravování je mít vybavení ve kterém si stravu připravíme neboli ešus, lžičku, nůž, vařič, zapalovač (zápalky lehce zvlhnou), plynovou bombu, případně lze-li založit oheň tak i suchý papír. Snídaně ve většině případů řeším ovesnými kašemi doplněnými o sušené ovoce, rozinky, oříšky které jsou výborným zdrojem energie. Kromě toho to je také sklenice čaje a tedy doporučuji mít s sebou i hrnek (hlavně u větší skupiny, aby se vám i něco ušlo). Obědy ve většině případů řeším suchou stravou jako jsou energetické tyčinky, případně salám, slanina, chléb a zelenina (paprika, cibule, česnek). U večeře už je více času než během oběda tak tehdy je ideální sušená strava, kterou není třeba dlouho vařit, případně kuskus který stačí jen zalít vroucí vodou a počkat a ve většině případů to doplňuji ještě s tím co zbývá z obědu. Svačinu nebo svačinu je ideální řešit rychlými zdroji energie jako jsou energetické tyčinky nebo ovoce (nejčastěji jablka). Pitný režim je také důležitý a jelikož nikdy není jisté kolik bude pramenů po cestě tak s sebou vždy nosím 3 litry vody (sejde se i na mytí a vaření).

Hygiena

Třeba se i omývat

Při hygieně je základem rychleschnoucí ručník, který zabírá minimum prostoru, dále to je u mě klasické mýdlo které lze v případě potřeby použít i na praní. Kromě toho je to vybavení pro péči o zuby. Nedoporučuji s sebou nosit šampony, tekutá mýdla a podobné věci ať už kvůli tomu, že jsou zbytečné, ale zejména vůči respektu k přírodě. K mytí nádobí ve většině případů využívám jen vodu a v případě potřeby písek ze dna potoku, který dokáže odstranit většinu nečistot.

Ještě pár potřebných věcí

Nebo nepotřebných?

Na závěr ještě pár věcí, které vždy nosím s sebou, ale nepatří do žádné z již zmíněných kategorií, ale je to další z mého pohledu potřebné vybavení. Pláštěnka proti dešti společně is obalem na batoh tvoří základ, protože bouře může přijít leckdy. Sluneční brýle a v případě že máte citlivější pokožku doporučuji i opalovací krém (nic není horšího než dostat úpal) a jak jsem vzpomínal při oblečení něco na hlavu. Kromě toho jsou to turistické hůlky bez kterých se já už nikde nepohnu a také se nikde nepohnu ani bez mého foťáku (nedoporučuji zrcadlovku, protože ty jsou mnohem těžší než kompakty). Sice máme už všichni GPS s mapami v mobilu, ale jsem zastánce toho mít s sebou i papírovou mapu (dá se s ní i podtopit, nebo…). V případě, že hrozí deštivější počasí a mohlo by být v území hodně bláta doporučuji mít s sebou i návleky a ve vyšších nadmořských výškách může i nečekaně klesnou teplota, takže také s sebou nosím i čepici a rukavice. Všichni víme, že základem jsou i kvalitní turistické boty, ovšem bez šňůrek jsou zbytečné proto s sebou vždy nosím i náhradní šňůrky. Jelikož jsme v přírodě iv noci tak za důležitou součást vybavení považuji i čelovku.

Co nechat doma

Doporučení

Nedoporučuji s sebou nosit věci, které mají vysokou hmotnost a díky nim by měl batoh více než 15 kg, v případě, že se dostanete nad tuto hranici, doporučuji přebalit a začít vyhodit pár věcí a začít znovu. Je to pouhý týden, takže nedoporučuji s sebou nosit ani powerbanky nebo solární nabíječky, které jsou na tak krátkou dobu zbytečnou zátěží. Vše co má těžký obal, který s sebou je pak třeba nosit jako jsou plechovky, skleněné láhve. A také nedoporučuji s sebou nosit nic co svým používáním poškozuje přírodu, přece jen nechceme ji zničit.

Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Praktické informace

Láká tě Svět? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.