Výlet k ledovci Pastoruri

Výlet k ledovci Pastoruri

Procházka k mizejícímu ledovci

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Nadprůměrná
Čas: 8:00 hod

Ledovec Pastoruri leží v nadmořské výšce kolem 5200 metrů a je výborným aklimatizačním cílem, pokud plánujete trek v peruánském pohoří Cordillera Blanca. Pospěšte si, za posledních 30 let ledovec ztratil přes 30% svého objemu. Součástí celodenního výletu z města Huaráz je krátký výstup k ledovci, náročný především svojí nadmořskou výškou.

Obsah článku
Recenze [2x]

Pod vrcholky hor

Mikrobusem vyrážíme z města Huaráz (3091 m.n.m.) po hlavní silnici na jih. Za Ticapampou v malém sídle Pachacoto odbočujeme vlevo východním směrem a začínáme stoupat do hor. Děláme fotografické zastávky.

Pod vrcholky hor

Údolí Rio Pachacoto

Nespěcháme, v širokém údolí jsou nejen pěkné pohledy na vrcholky hor, ale na své si přijdou i milovníci rostlin.

Údolí Rio Pachacoto

Coqueros

Řidič nás v rámci aklimatizačního procesu seznamuje s čistě přírodním způsobem, jak místní bojují proti únavě a výškové nemoci: žvýkáním.

Coqueros

Údolí Rio Pumapampa

Zastavujeme v oblasti výskytu obřích bromélií Puya Raymondi. Rostlina se ke konci svého života vzedme do květu, vysokého přes 10 metrů. Poté umírá. Velkolepé.

Údolí Rio Pumapampa

Puya Raymondi

Šplháme ve svahu kolem bromélií a zkoumáme tyto zvláštní rostliny.

Puya Raymondi

Naučná stezka

Těsně před sedlem Huarapasca (4780 m.n.m.) odbočujeme vpravo a šplháme na nové parkoviště, od kterého vede naučná stezka do výšky 5000 m.n.m. až k ledovci. Jsou tu na turisty přichystáni. Kromě obchodu se suvenýry jsou k dispozici pro ty, které zaskočí nedostatek kyslíku, i koně.

Naučná stezka

Ledovec Pastoruri

Podle glaciologů údajně ztratila peruánská Cordillera Blanca za poslední tři desetiletí 25% ledu. Z ledovce Pastoruri ho ovšem odteklo mnohem víc, dle různých zdrojů mezi 25 až 40%. Pohled na ledovec a kry, plující po ledovcovém jezeře, je ovšem monumentální. Skvělá aklimatizační procházka.

Ledovec Pastoruri

Cordillera Blanca

Z vyhlídkové terasy je vidět nejen ledovec. V bezprostředním okolí je několik volně přístupných vyhlídkových bodů, ze kterých se otevírá severním směrem pohled na nejbližší vrcholy pohoří Cordillera Blanca.

Cordillera Blanca

Cordillera Blanca

Pohled na vrcholky hor, pokryté sněhem a ledem, nás provází i při zpáteční cestě. Ostatně Cordillera Blanca je vidět i ze samotného Huarázu. Po tak pěkné aklimatizaci můžeme vyrazit vzhůru, třeba na Santa Cruz Trek.

Cordillera BlancaČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam