Olimpica trek

Olimpica trek

Za úžasnou vyhlídkou do sedla Yanayacu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Náročná
Čas: 3 dny

Olimpica trek patří k těm kratším v pohoří Cordillera Blanca. to však nemění nic na tom, že si zde užijete velmi krásné vyhlídky v oblasti nejvyšší hory peruánských And Huascaránu. Navíc tento trek patří k těm méně navštěvovaným, tak je ideální i pro ty, co se rádi toulají v opuštěných místech.

Obsah článku
Recenze

1. den

Přes Punta Olimpica do basecampu

Olimpica trek má velmi zajímavý začátek ve vysokém  sedle Punta Olimpica (4 920m n. m.), kam se pohodlně vyvezete linkovým autobusem z Carhuazu. Přímo před vámi se otevře úžasné panoráma nejvyšší hory Peru Huascaránu. Následuje sestup do basecampu na náhorní louce a relax spojený s horskými výhledy přímo od stanu.

Článek: Autobusem na Punta Olimpica

Drsná silnice napříč Cordillerou Blancou

Drsná silnice vedoucí jižně od nejvyšší hory Perú - Huascaránu spojující Carhuaz s Chacasem funguje zároveň pro turisty i jako zajímavé východisko na treky v národním parku. Navíc není nutné draze platit za soukromou dopravu, jelikož je to zároveň i jedna z nejvyšších silnic na světě, kde jezdí autobus. Stačí vyskočit v ten pravý čas, třeba zrovna v jejím nejvyšším bodě - sedlu Olimpica (4 920m n. m.) a může se vyrazit na trek.

Článek: Túra Punta Olimpica - BC Olimpica

Sestup z Punta Olimpica do základního tá

Začátek Olimpica treku je v sedle Punta Olimpica (4 920m n. m.), kam se pohodlně dostanete autobusem z Carhuazu. Je to jeden z mála treků na světě, kde začínáte pochod sestupem. Cílem této etapy treku jsou louky nad říčkou Cancahua, cca 4 215m n. m., což je nejen výborné místo na postavení stanu, ale i perfektní východisko na pochod do průsmyku Punta Yanayacu, což je hlavní atrakce tohoto treku.


2. den

Výstup do sedla Punta Yanayacu

Druhý den vás čeká nádherný výstup do sedla Punta Y­anayacu s výhledy na Huascarán a úžasné špičky Nevado Chopicalqui a Nevado Ulta. Navíc je po cestě i malebné jezero Yanayacu, ve kterém se zrcadlí okolní vrcholky. 

Článek: Túra BC Olimpica - Punta Yanayacu

Nejznámější vyhlídka v údolí Ulta

Údolí Ulta známé hlavně výhledy na Huascarán a drsnou silnicí vedoucí přes Punta Olimpica do Chacasu je zároveň pěkným východiskem na super vyhlídku ze sedla Punta Yanayacu. Z base campu (4 200m n. m.), který si postavíte kdekoliv na místních loukách vám to bude trvat přibližně tři hodiny do sedla.

3. den

Sestup údolím Ulta

Třetí den je ve znamení návratu. Můžete si projít celé údolí Ulta až do Carhuazu s výhledem na Huascarán nebo si po cestě něco stopnout, pokud se vám zdá 30 kilometrů s plnou polní na jeden den moc. 


Článek: Túra údolím Quebrada Ulta

Údolí pod Huascaránem

Sestup údolím Ulta do Carhuazu je bohatý na výjevy nejen z vesnického života na úpatí Cordillery Blancy, ale i na pohledy na nejvyšší horu Peru Huascarán. Pochod je to však velmi dlouhý, cca 30 km z Base Campu Olimpica, a to i když jdete prakticky jen pořád z kopce. Pokud nebudete chtít jít celou cestu pěšky, je možné se pokusit stopovat. Autobusové linky směr Carhuaz jedou ale jen brzy ráno.

Další možnosti túr v oblasti na východ od Huascaránu

  • Tento trek se nemusí začínat v sedle Punta Olimpica, ale je možné jej podniknout jako přechod z vesnice Yanama. Yanama - Quebrada Lehi­a Ulta - Punta Yanayacu a dolů quebradou Ulta
  • Možnost výletu quebradou Matara k ledovci Schneider
  • Výstup z quebrady Ulta k laguně Huallcacocha


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam