Prohlídka Pamukkale

Prohlídka Pamukkale

Bavlněný hrad

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Extrémní
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 2:00 hod

Pamukkale je jedním z největších turistických magnetů celého Turecka. Díky sopečnému zlomu zde vyvěrají na povrch minerální prameny bohaté na vápník, které za tisíce let vytvořily úžasné scenérie sněhobílých teras s jezírky a malými kaskádami. Toto místo bylo oblíbené už za starého Říma a nad kopcem vzniklo lázeňské město, jehož ruiny se dochovaly dodnes. Do přírodních jezírek je přísný zákaz vstupu, ale jsou zde vybudované umělé bazénky, už naštěstí také pokryté bílým vápencem, a tak se zde můžete také vykoupat.

Obsah článku
Recenze

Pamukkale odspodu

Navigovat na mapě

Bílý travertinový kopec Pamukkale je už vidět opravdu zdaleka. Když sjíždíte z hor do Denizli a zastavíte na vyhlídce, tak si říkáte „to bílé na obzoru to je opravdu ono? “ A je.

Vlastní městečko Pamukkale bylo původně jen zemědělská vesnice v úrodném údolí. Nyní zde kvete turistická mašinerie suvenýrů a restaurací – některé kupodivu za slušné peníze i jen kousek od vstupu. Oficiální vstupy jsou dva – jeden hlavně pro místní pod kopcem a druhý komerční/autobusový na kopci na kraji ruin Hiearopolis.

Pokud jedete po vlastní ose a přijedete ještě relativně brzo, tak můžete zaparkovat přímo pod kopcem u parku s jezírky napájenými vodou z minerálních pramenů Pamukkale. Pak už nezbývá než stoupat do kopce ke vstupu do areálu. První pocit z místa asi nebude úplně super – bazény a celkově moc překultivovaná oblast pod travertiny vás nejspíš za srdce nechytne.

Pamukkale odspodu

Jezírka v Pamukkale

Už na první pohled je vidět, že ke spodnímu vstupu nezajíždí cestovky, jelikož hustota návštěvníků je zde výrazně nižší než nahoře. I tato spojnice se během dne hodně zaplňuje, neboť zde jsou uměle vytvořené koupací bazénky. U vstupu si musíte sundat boty, ostraha to bedlivě hlídá. Kdo si zapomene brýle proti slunci, trpí, neboť ostré světlo odrážející se od všudypřítomného povrchu úplně pálí.

Jezírka v Pamukkale

Umělé koupací bazénky

Navigovat na mapě

Když se před léty postavily umělé koupací bazénky, návštěvníci se zhrozili, jak se celý tento zázrak přírody zmršil, ale po letech je většina betonu „porostlá“ vápencem a už to nevypadá tak tragicky.

Umělé koupací bazénky

Koupací bazénky

Podél výstupové cesty od spodní vstupní brány do Hiearopolisu je hned několik koupacích bazénků s mazlavým vápencovým blátem a hloubkou tak do metru.

Koupací bazénky

"Koupací" koryto

Podél výstupové cesty teče v korytu malá „říčka“ – oblíbené místo na osvěžení většiny návštěvníků Pamukkale.

"Koupací" koryto

Přírodní jezírka

Navigovat na mapě

Těsně před koncem výstupové cesty jsou konečně k vidění krásná přírodní jezírka.

Přírodní jezírka

Výhled přes jezírka

Přes jezírka je vidět téměř celé městečko a jezero s ostrovem, po kterém se prohánějí místní na loďkách a šlapadlech.

Výhled přes jezírka

Jezírka ze západu

Na vrcholu výstupové cesty jsou úplně největší davy – koupající se zde setkávají s lidmi, co se motají v rozvalinách Hiearopolis. Proto je překvapující, že jen pár desítek metrů vedle v navazujícím parku není prakticky ani noha. Přitom výhled na jezírka je ještě lepší než z výstupové cesty.

Jezírka ze západu

Vyschlá jezírka

Cesta parkem je zajímavá i díky několika pohledům do kraje. Hned zkraje vás překvapí rozsáhlá oblast vyschlých travertinů – není důvodem nedostatku vody říčka odvádějící vodu na koupací bazénky?

Vyschlá jezírka

Krajina v okolí Pamukkale

Navigovat na mapě

Při pohledech z parku je vidět, že oblast je o něco rozlehlejší, než se na první pohled zdá. Okolní kopce mají mezi 600–800 metrů nad mořem.

Krajina v okolí Pamukkale

Travertiny z východu

Navigovat na mapě

Nejkrásnější pohled na celé Pamukkale je z východu – zde se opravdu vyplatí zastavit a kochat se. Tady odpustíte i ty šílené davy, kterých jste součástí.

Travertiny z východu

Cesta s bazénky

Během odpoledne se to tu ještě víc zahustí – i účastnící organizovaných zájezdů se chtějí osvěžit.

Cesta s bazénky

Jezírko v piknikovém parku

Navigovat na mapě

Není nic lepšího po návštěvě Pamukkale, než si koupit v jedné z mnoha místních restaurací kebab a posadit se do parku a s místními relaxovat u jezera pod Pamukkale.

Jezírko v piknikovém parku


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam