Výlet do Marmaris

Výlet do Marmaris

Pohádkové pláže a betonová džungle

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Větší
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1 týden

Marmaris je většinou cílem turistů upřednostňující pobytové zájezdy s all inclusive, ale i zde se nechá udělat zajímavý poznávací program s koupáním v krásných zátokách, návštěvou antických památek či jízdou přes pusté a divoké hory.

Obsah článku
Recenze

1. den

Prohlídka města Marmaris

Jako první vás při sjezdu z hor do Marmaris uchvátí úžasná zátoka, kterou město „dokonale“ obestavělo. Po ubytování se nejspíš hned vydáte otestovat moře a zjistíte, že přes neuvěřitelný počet lehátek se skoro nedostanete na vlastní písek. Ale nezoufejte, stačí se vydat o kus dál a užijete si celé řady skvělých pláží. První den se seznamte s místní dlouhou promenádou, starým městem a velikým jachetním přístavem. 

Článek: Pláže a promenáda v Marmaris

Rušné centrum oblasti

Marmaris má v podstatě tři centra, kde je největší kumulace turistů - staré město s přístavem, pobřežní promenádu oddělující pláž od hotelů a  hlavní ulici s obchody, což je asi nejméně zajímavá část. Samotné město i s dalšími hotely pokračuje další cca dva kilometry do vnitrozemí až po horské masivy, které ho ze všech stran obklopují. Plážová promenáda vede podél celé zátoky a ráno je rájem pro sportovce a večer po milovníky procházek.

Článek: Prohlídka staré části Marmaris

Nejmalebnější část města

Historické centrum Marmarisu na samém severním konci marmarské zátoky je ze dvou stran omývané mořem - na jedné straně je přístav výletních lodí a na druhé jachetní. Dříve město chránil malý hrad, který je ale nejlépe vidět přímo z moře, jelikož nestojí na nejvyšším místě, jak bývá obvyklé. Kolem hradu jsou staré zakroucené uličky a opodál je větší mešita a bazar. Všude po okolí jsou desítky restaurací hlavně s mořskými plody. Nejvíc to tu žije samozřejmě večer. Z hotelové části je dostupné po pěší promenádě či dolmušem po souběžné hlavní nákupní třídě.


Článek: Procházka přístavem v Marmaris

Největší jachetní marína v Turecku

Přístav v Marmarisu obklopuje ze tří stran staré město, takže je ideální nejdřív si projít přístav a pak se ponořit do uliček staré části. Na západě, nejblíž promenády kotví výletní lodě a největší ruch je tu kolem 10 hodiny dopolední a pak v šest večer, kdy výlety startují/končí. Hned vedle je obrovská jachetní marína, prý největší v celém Turecku. Je tu také místo pro kotvení obrovských výletních lodí, která tu také zhruba obden zastavují.

2. den

Vycházka do İçmeleru

Druhý den můžete pojmout víc odpočinkově. Dopoledne se vydejte po pobřežní promenádě do sousedního İçmeleru, kde si můžete skočit na oběd a zbytek dne se koupat. 

Článek: Procházka Marmaris - Içmeler

Výlet po pobřežní promenádě

Nejoblíbenější procházka v okolí letoviska Marmaris je krátký výlet po pobřežní promenádě do sousedního Içmeleru. Délka procházky záleží na tom, na jaké straně Marmarisu jste ubytováni, ale počítejte tak okolo 7 km. Určitě je lepší vyrazit po ránu, kdy ještě není takové vedro. Výhodou je, že se po cestě prakticky všude můžete osvěžit koupelí, či se najíst či napít v okolních restauracích. Nazpátek pak můžete použít dolmuş.


Článek: İçmeler

Malý brácha Marmarisu

Jen sedm kilometrů daleko (po silnici či po pobřežní promenádě) od Marmarisu leží v pěkné zátočině mohutně se rozrůstající městečko İçmeler. Dříve to byla alternativa pro ty, kteří chtěli opustit ruch Marmarisu. Nyní to zde vypadá obdobně, i když v o něco menším měřítku. Takže ti, kdo chtějí mít větší klid, musí pokračovat dál do Turunçu, Kumlubüku či ještě dál. Ale i tak je zde lepší pláž než v Marmarisu a dolmuşem je to sem jen pár minut.

3. až 4. den

Turunç, Kumlubük a poloostrov Bozburun

Další den může být ve znamení návštěvy a koupání v Turunçu, malém městečku v úžasné zátočině. Je možné sem doplout i lodním taxi přímo z Marmaris. Další den se vyplatí projet celou pobřežní silničku se spoustou krásných vyhlídek a pláží až do Kumlubüku. Případně pokračovat dál do vnitrozemí divokého poloostrovu Bozburun. Pokud to pojmete méně relaxačně, zvládnete vše v pohodě během jen jednoho dlouhého dne. 

Článek: Koupání v Turunçu

Pohádková zátoka pod horami

Turunç přístupný jen úzkou klikatou horskou silničkou překonávající sedlo (400m n. m.) na hřebenu oddělující ho od rušnější civilizace či lodí je mnohem klidnější a pohodovější než okolní letoviska. Z pláže jsou krásné výhledy na několikaset metrové hory, které se tu tyčí téměř přímo z moře.


Článek: Vyhlídková silnice Marmaris - Kumlubük

Silnice s úžasnými výhledy

Silnice spojující Marmaris s Kumlubükem potěší každého milovníka krásných horských scenérií a zároveň i ty, kteří se rádi koupají. Po cestě je možné se vykoupat rovnou na čtyřech různých místech. Na to, že vede v podstatě podél pobřeží, překvapí přejezdem horského sedla ve výšce 400 metrů nad mořem. Tento výlet může být na dvě hodiny nebo klidně taky na den, podle toho v jakém tempu ho pojmete.

Článek: Kumlubük

Protiklad Marmarisu

Díky své už relativně odlehlé poloze na samém jihovýchodním konci silnice vedoucí přes poloostrov Bozburun, je víc jak 1,5 km dlouhá pláž Kumlubük docela opuštěná a můžete se zde vykoupat bez davů, které jsou v městečkách více na sever. I z tohoto důvodu zde (hlavně na severním konci pláže) zastavují na koupání výletní lodě dělající oblíbený několikahodinový výlet po místních zajímavostech. Z Marmarisu je to sem okolo 23 km výhledovou silnicí přes letoviska İçmeler a Turunç.

Článek: Jízda poloostrovem Bozburun

Cesta po krásných vyhlídkách

Jednodenní výlet po hornatém poloostrově Bozburun vás přinese do úplně jiného světa, než který jste poznali v Marmaris, i když je jen pár kilometrů od něj. Čeká tu na vás divoké vnitrozemí s jen pár vesničkami, kde stále čas běží pomalu, vyhlídky na úžasné zátočiny a pár pěkných pláží, kde téměř nikoho nepotkáte.


5. den

Lodní výlet

Vůbec nejkrásnější výlet z Marmarisu je lodí okolo poloostrovu Bozborun s výhledem na místní krásné hory, zátoky, pláže a jeskyně. Určitě si vyberte dlouhou variantu se zastávkou v zátoce Pregnant Church.

Článek: Lodní výlet z Marmaris I.

Plavba podél krásných zátočin

Nejhezčí výlet, který můžete podniknout v Marmarisu a jeho okolí, je lodní výlet po blízkých a vzdálenějších zátokách. Většina naháněčů v přístavu nabízí kratší výlet, kde se v podstatě zastavuje na koupání na místech, kam se dostanete i autem (Turunç, Kumlubük...), tak je lepší vybrat vzdálenější výlet, kde se pluje až do zátoky Pregnant Church, kam se bez lodi dostanete jen velmi těžce. Tato první část pojednává o plavbě podél zátok kopírující kratší výlet.

Článek: Lodní výlet z Marmaris II.

Plavba podél krásných zátočin

Pokračování krásného lodního výletu z letoviska Marmaris. Kratší verze výletu je popsána v samostatném fotoreportu, takže tato část se věnuje části, do které směrují větší lodě nabízející delší výlet. Nabídky jednotlivých lodí se kromě délky trasy liší také počtem zastávek, konkrétními místy zastávek (i když ty jsou přibližně shodné), nabídkou obědu či volných nápojů, ale i cenou.

Po opuštění široké zátočiny v Kumlubüku lodní provoz výrazně klesá a okolní krajina je už divočejší bez lidských sídel, tedy vyjma zátočiny v Ciftliku. Mimo krásných zátok se můžete vykoupat i v jeskyni či se kochat okolními několikaset metrovými horami. Zpět do Marmarisu se připlouvá okolo 18 hodiny, tzn. celý výlet trvá okolo 8 hodin.


Článek: Çiftlik

Malebná zátoka

Do pěkné půl měsícové zátočiny Çiftlik s malým ostrůvkem se dostanete nejjednodušeji při lodním výletu z Marmaris. Pokud zde chcete pobýt více času, tak vám nezbývá než sem krkolomně dojet přes hory poloostrovu Bozburun. Jediným kazem na kráse je velká budova chátrajícího hotelu, který je popravdě jak pěst na oko.

6. den

Dlouhý výlet na poloostrov Datça

Vápencové hory, borové lesy, vyhlídky ze silničních průsmyků, pěkné pláže a ruiny antického Knidosu najdete na zajímavém poloostrovu Datça.

Článek: Výlet na poloostrov Datça

Dlouhá nudle na jihozápadě

Poloostrov Datça je takový protiklad rušného Marmarisu. Většinou se zde na nepříliš rušných pláží rekreují místní turecké rodiny. Poloostrov stojí určitě za delší prohlídku, ale i při jednodenním výletu zde navštívíte většinu zajímavostí. Výlet je pěknou kombinací jízdy po vyhlídkové silnici obklopené vápencovými horami a borovými lesy, koupání na pěkných plážích a možnou návštěvou antických ruin Knidos.

7. a další dny

I další dny si můžete vybrat z velké nabídky možných bližších i vzdálenějších výletů:

  • Přímo z Marmaris můžete vyrazit po prašných cestách do kopců nad zátokou a kochat se pěkným pohledem na město a okolní hory
  • Mezi oblíbené výlety patří i Kleopatřin ostrov (Sedir Adasi), kde je nejen pěkná pláž, ale i zbytky antických památek. Pokud se sem chcete vydat nezávisle, musíte dojet autem do malého přístavu Camlı (5 km z hlavní silnice Marmaris-Mugla a celkem 18 km z Marmaris) a odtud už člunem /zpáteční lístek stojí 15TL, vstup na ostrov 10TL).
  • Oblíbeným lodním výletem z Marmaris je plavba do Dalyanu. V programu je návštěva pláže se želvami, bahenní lázně a výhled na slavné hrobky u města.
  • Výlet do Bodrumu patří také mezi delší výlety (170 km jedna cesta).
  • Z Marmaris můžete vyrazit i do Pamukkale, ale počítejte s dlouhou cestou (215km jedním směrem).


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam