Cestopis Norsko 2017 - Verdens Ende

Cestopis Norsko 2017 - Verdens Ende

Až na konec světa....

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 0:30 hod

Verdens Ende nebo-li Konec světa je nejjižnější cíp, který se nachází v jižním Norsku nedaleko Larviku. Je to kouzelné místo se skalisky, které vás uchvátí neopakovatelnou atmosférou.

Obsah článku
Recenze [1x]

19. den

Verdens ende aneb spolu až na Konec světa

Rozhodli jsme se, že dneska pojedeme do Verdens Ende. V češtině konec světa. To je místo v jižním Norsku, nedaleko Larviku se skalisky, které dostalo právě název Konec světa. Počasí máme krásné a to jasno 19°C. Po cestě projíždíme několika mýtnými branami. To bude panečku faktura. Registrováni u Autopass totiž nejsme a ani jsme nemohli nikde na pumpě zaplatit, tak jak se radilo na internetu. Všude na nás koukali jako na blázny a nic takového nám nepotvrdili.

Za sebou máme pár hodin cesty a tak jsme rádi, že konečně přijíždíme do kempu Verdens Ende a stavíme stan. Ihned se vydáváme k tolik turisty oblíbenému místu Verdens Ende. Cesta těsně před pláží vede lesíkem a má své kouzlo, je totiž taková nenápadná, protože ani v nejmenším nenaznačuje, co vás na konci čeká. Najednou se před vámi otevírá široké moře a z té krásy se až zatají dech. Máme příjemné větrné počasí a krásné hřejivé sluníčko. Opravdu máme pocit, jako kdybychom byli na pomyslném konci světa. Vydáváme se na břeh a pokud možno co nejdál od lidí, abychom měli klid. Tady se posadíme na jeden obrovský oblý balvan a hledíme do dálky, z místa kde končí fjord a rozprostírá se otevřené moře za společnosti pár racků. To ticho je k nezaplacení.
Teď bych se vám chtěla pochlubit s jedním nezapomenutelným zážitkem z této cesty. Když si tam tak zrovna vyznáváme lásku a jsme rádi, že jsme tohle všechno podstoupili spolu a nyní došli až na konec světa, najednou přijde chvilka ticha, kdy se Míra jen dlouze usmívá, klekne si, hrábne do kapsy pro zlatou krabičku s mašličkou a dodává : ,,vezmeš si mě?“
Mě se okamžitě zastaví dech, do očí se mi hrnou slzy a jsem v šoku. Co víc si holka jako já může přát, samozřejmě, že jsem řekla ,,Ano“. A tak se Míra skoro nadobro vzdává svobody a já celá dojatá a šťastná přidávám fotografii prstýnku do pozdravu rodičům.
Najednou se mi tahle dovolená líbí snad ještě víc a nikdy na to nezapomenu.

Ale abych se vrátila zase zpět, tak vlastně hlavní dominantou Verdens Ende je taková kamenná replika historického majáku s velmi neobvyklým závěsným košíkem, v němž kdysi plál oheň, který nejspíš sloužil lodím a rybářům, aby se dostali do bezpečí přístavu. Alespoň tak to odhadujeme. Jinak je zde samozřejmě i velká budova s restaurací, takže o hladu určitě nezůstanete.
Je už docela pozdě a tak se vracíme zpátky do kempu, abychom si stihli ještě připravit nějakou večeři. S prstýnkem na ruce si na ní dávám obzvlášť záležet, to dá rozum. Míra jde dokonce na recepci pro pivo a tak si ho smíme v prostorách hlavní budovy vypít
(kdybychom si ho prý vzali k sobě ke stanu tak by majiteli zavřeli restauraci )

A tak usínáme s dalšími krásnými zážitky a online platíme lístky na zítřejší fotbalový zápas ve švédském Göteborgu. 

Verdens Ende

výhled na skaliska

Verdens Ende

Verdens Ende

Verdens Ende

Verdens Ende

Verdens Ende

Verdens Ende

Verdens Ende

Verdens Ende

Verdens Ende

Verdens Ende

Verdens Ende

Verdens Ende

Verdens Ende

Verdens Ende

Verdens Ende

zasnoubeníČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam