Cestopis Norsko 2017 - Preikestolen

Cestopis Norsko 2017 - Preikestolen

Preikestolen / Kazatelna

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 3:00 hod

Preikestolen patří k těm částem Norska, které prostě musíte vidět. Je to skalní plošina, která se v češtině jmenuje Kazatelna. Nachází se přibližně 30 km na východ od Stavangeru. Ční do výše 604 metry nad Lysefjorden

Obsah článku
Recenze [1x]
cestou...

cestou...

celou cestu jsme šli po upravené cestě a velkých kamenech

17. den

Preikestolen - Kazatelna

Probouzíme v kempu Preikestolen a vyrážíme kousek dál na parkoviště pod Kazatelnu. Překvapí nás cena 200Kr a tak i tedy další zdražení, protože na internetu je uvedena cena 100Kr. Nevadí, nic nás nezastaví. Vyrážíme!
Cesta je údajně náročná, zhruba na 4 km je celkové převýšení 334 m, které je rozděleno zhruba do 3 hodně strmých etap, ale mezi nimi jdete střídavě nahoru a dolů, takže ve skutečnosti nastoupáte daleko víc. Také proto se tvrdí, že cesta tam i zpátky trvá přibližně 3 – 4 hodiny. Chce si to vzít pořádnou obuv, protože cesta je prý samý kámen. Pro nás je to procházka růžovým sadem! Ten co si vyšel Trolltungu nemůže o téhle cestě říct, že je náročná .
Máme krásné počasí a cesta je pěkně udržovaná, obrovské kameny jsou zde upraveny do schodů, takže se jde krásně. Jen to množství lidí by někomu mohlo vadit, obzvlášť japonců, kteří se snad objeví všude. Asi po hodině a půl přicházíme na ono místo. Je to tu tak krásné a nebezpečné. Sedíme na žulové plošině 604 m nad hladinou fjordu, nikde žádného zábradlí, žádných zábran a bezpečnostního omezení. Je to další z našich nejkrásnějších zážitků. Vítr je zde opravdu velký a to neodrazuje ani blázny co balancují na úplném kraji různými skoky a stojkami, aby měli tu nejkrásnější fotku. Chvíli ještě posedáváme a sledujeme tu krásu z dálky, i když přes spoustu lidí…a to si představte, kdybychom šli o víkendu!
Cesta dolů proběhla bez problémů a tak můžeme vyrazit zpátky do kempu Preikestolen. Po cestě nakupujeme v obchodě Kiwi a daří se nám sehnat i sobí maso v mrazícím boxu. Chtěli jsme maso ochutnat někde v restauraci, ale překvapilo nás jak náročné to je takovou restauraci sehnat. V oblibě tu je hlavně fastfood, typicky norská kuchyně se pomalu, ale jistě vytrácí…
Sobí maso má temně červenou barvu a je křehké a vláčné. Má zajímavou chuť a také je velmi zdravé. Napomáhá snižování cholesterolu. Celkově má sobí maso vysokou kvalitu. Cena tohoto masa je však poměrně vysoká. My platili 99Nok za 400g masa. Rozhodla jsem se nám ho připravit na oblíbený norský způsob a to se smetanou, jen jako přílohu neuvařím brambory, ale gnocchi. Musím říct, že to bylo výborné a mě osobně chutnalo mnohem víc než losí. To jsme ochutnali na způsob, jak ho v Norsku rádi připravují a to rozemletý v karbanátku, kdy jako příloha je zelenina. Ale to už jsem odbočila z Kazatelny do kuchyně. :-)

pohled na parkoviště

pohled na parkoviště

pohled na parkoviště

Kazatelna

Konečně jsme na místě a můžeme si užívat tu krásu

Kazatelna

pohled na Kazatelnu

jeden pohled z povzdálí na Kazatelnu

pohled na Kazatelnu

Kazatelna

Jedna fotka přímo z Kazatelny

Kazatelna

Před Kazatelnou

foto před Kazatelnou

Před Kazatelnou
Kazatelna

Kazatelna

Kazatelna

Sobí maso

Sobí maso jak ho seženete v supermarketu

Sobí masoČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam