Norsko

Cestopis Norsko 2017 - Velryby v Andenes

Pozorování velryb v jejich přirozeném prostředí

Napsal/a 10 článků a sleduje jej/ji 3 cestovatelé
(1 hodnocení)
Cestopis Norsko 2017 - Velryby v Andenes
Vloženo: 06.11.2017
Autor: Lucka a Míra Zástěrovi © gigaplaces.com

Andenes je vlastně nejsevernější obec ostrova Andøya v severních Vesterálech. Na Lofotské a Vesteralské souostroví se hrozně moc těšíme. Dle fotografií ostatních cestovatelů je jasné, že tady nás čeká spoustu nádherné přírody a přírodních skvostů. Jako první jsme si vybrali Andenes, velrybí safari, což je místo velice populární pro pozorování velryb, zejména plejtváka obrovského, a to z paluby lodi. V nabídce je i velrybí muzeum, kde můžete sledovat různé videoprojekce zaměřené na život velryb.

Ostrov Senja

Druhý největší ostrov Norska

Naše cesta z Nordkappu pokračovala přes Senju, což je druhý největší ostrov Norska v kraji Troms, který se nachází za polárním kruhem západně od města Finnsnes. Celkově se rozkládá na území 1 586 km2 s maximální nadmořskou výškou 984 metrů nad mořem. Na ostrově trvale žije přibližně 8 000 lidí. Zde jsme si udělali jen krátkou přestávku v kempu Senja, který tedy za sebe moc nedoporučuji, pokud máte rádi klid, protože tento kemp je opravdu veliký, hlučný a pokud narazíte ve sprše na teplou vodu, máte velké štěstí. Na druhou stranu musíme pochválit mini zoo a dětská hřiště pro děti, a tím, že se kemp nachazí blízko vody je využití velké a nudit se s dětmi nebudete, jen ty noci jsou zde velice hlučné. Původně jsme si ostrov chtěli celý projet a navštívit největšího trolla na světě, ale bohužel, nemáme tolik času, takže hned ráno druhý den 9. července vyrážíme na další bod naší cesty a tím jsou severní Vesterály, Andenes. Podotýkám, že jedeme autem a trajekt nevyužíváme. Nenalezli jsme o něm všechny potřebné informace a nemohli jsme si dovolit ztrácet čas.

Andenes

Mě hlavně zajímá proč se pozorování velryb uskutečňuje zrovna v Andenes a dočítám se, že je tomu tak proto, že se zde nachází pevninský šelf, který neobvykle blízko, cca 15 km od pobřeží, prudce padá do několikakilometrové hloubky. Právě v těchto hloubkách vyhledávají plejtváci obrovští potravu.
My bychom potřebovali dojet dnes do Andenes včas, protože chceme stihnout poslední prohlídku a ta by podle informací z internetu (http://www.whalesafari.no/) měla být v 17hod.
Jsme včas na místě a tak si hned jdeme zamluvit lístky do informačního střediska. Paní na recepci nám vysvětluje, že v tuhle chvíli neví, jestli je na lodi volno, ale zjistí to a za půl hodinky nám zavolá, jestli můžeme přijít nebo ne. Souhlasíme a jdeme mezitím do vedlejší kavárny. Dáváme si espresso, kávu Latte a hamburger celkem za 210Kr a ještě než dopijeme kávu, telefonuje paní z recepce, že můžeme dorazit. Nemůžeme se dočkat.
Za chvíli míříme zpět do informačního střediska, platíme vstupné 1990 NOK a čekáme na průvodkyni a kapitána. Jsme tu tři páry, z toho dva páry češi, což je opravdu hezká náhoda.

Velrybí safari v Andenes

Jsme dost překvapeni, když nás navlékají do jakýchsi skafandrů a upozorňují, že nám bude opravdu velká zima. Říkáme si, že přece pojedeme nějakou pěknou jachtou, kde nám jistě rádi připraví čaj. Připadám si v tom jako silničář a Míra jako kosmonaut z NASA.
Bavíme se dobře do doby, než vyrážíme k molu. Průvodkyně říká, že naše loď je na levé straně mola a v tom se rozzáříme, protože je zde jako první zaparkovaná krásná jachta, takže se tam vidíme s teplou polévkou a čajem jak mimochodem slibují i na svých webových stránkách. Jenže nás hned přejde úsměv ve chvíli, kdy kapitán ukáže na naši pravou loď. ,,To si dělají srandu, to pojedeme touhle křapkou jo?!“ prohlásil můj milovaný a já se mohla potrhat smíchy. Měla jsem pocit, že nás v tomhle musí ta velryba převrhnout. Je vidět, že opravdu nemáme zkušenosti…
Vyplouváme asi 25 km od majáku a zahlédneme i pár papuchalků. Když jsme v oblasti, kde by se měli vyskytovat velryby, zastavíme a čekáme. Všichni netrpělivě drží foťáky, jenže zatím si mohou vyfotit tak maximálně racka, který kolem nás pořád krouží a zvědavě si nás prohlíží.
Když konečně něco průvodkyně zahlédne, dá povel kapitánovi a ten náš člun rozjede na plné pecky k velrybě. Když jsme poměrně blízko, vidíme hřbet, je to Vorvaň, chvilku vydechuje, pak se potopí a zdvihne svůj mohutný ocas. Na tuhle chvilku všichni čekáme a tak fotíme o sto šest. Po chvíli jsme u druhého, pak třetího, a když už vyrážíme zpátky na břeh, zahlédne průvodkyně ještě čtvrtého. Bohužel je poslední.
Vorvani byli pravděpodobně samci, protože samice žijí ve skupinách a spíše v teplejších vodách, kam se za nimi za podzim kvůli páření samci vydávají. Tito samci mají obvykle 15 – 20 metrů a je to opravdu velká podívaná. Jsme nadšení. Bohužel se už musíme vrátit zpět a mě tak napadá, že to, co uvádějí na internetu vůbec není pravda. My totiž nedostali ani certifikáty, ani občerstvení a už vůbec nabídku, že bychom mohli vidět i muzeum. Nevadí. O certifikát si píšu na emailu. I tak to byl úžasný zážitek a jeden z mých splněných snů, na který nikdy nezapomenu.

Kemp Stave

Nyní musíme rychle najít místo na stanování. Na doporučení našich českých spolucestujících z velrybářského člunu jedeme do kempu Stave, která nás přímo uchvátil, protože se totiž nachází u krásné písečné pláže s božským tichem a krásnou přírodou. Cena je příjemných 170kr včetně dvou žetonů do sprchy. Takže za nás tento kemp určitě ano. Dnešním dnem je tedy stav našeho tachometru 4231 km a jen dnešní cesta do Andenes trvala 5hod 30 minut.

Vorvaň obrovský

pozorování Vorvaně obrovského v jeho přirozeném prostředí

Vorvaň obrovský
Autor: Lucka a Míra Zástěrovi © gigaplaces.com

Netrpělivé očekávání další velryby

Netrpělivé očekávání další velryby

Netrpělivé očekávání další velryby
Autor: Lucka a Míra Zástěrovi © gigaplaces.com

Kemp Stave

stanování v kempu Stave u pláže Norského moře, foceno o půlnoci

Kemp Stave
Autor: Lucka a Míra Zástěrovi © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (1)

Chtějí tam (3)

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 1 cestovatel

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Norsko? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Nejluxusnější místa Řecka

Řecko je pro mnohé tou nejkrásnější zemí ve Středomoří. Nabízí neskutečných téměř 14 tisíc kilometrů pobřeží s více jak dva… pokračovat ve čtení

Nejluxusnější místa Řecka