Norsko

Cestopis Norsko 2017 - Nordkapp

Cesta za půlnočním sluncem

Napsal/a 10 článků a sleduje jej/ji 3 cestovatelé
(1 hodnocení)
Cestopis Norsko 2017 - Nordkapp
Vloženo: 03.11.2017
Autor: Lucka a Míra Zástěrovi © gigaplaces.com

Je 7. července 2017 a dnešní cíl je jasný. Jsme tři dny na cestě a už se nemůžeme dočkat až navštívíme první bod naší výpravy v Norsku a tím je fascinující půlnoční slunce na nejsevernějším bodu pevninské Evropy – Nordkapp.

Dlouhá cesta na Nordkapp

Tři dny cesty z Čech na Nordkapp

Jsme na cestě tři dny. Máme za sebou trajekt trasy Sassnitz – Trelleborg, stanování ve Švédsku, stanování ve Finsku a teď je čas přejet hranice Norska a splnit si velký sen. Prvním bodem naší výpravy je Nordkapp. Půlnoční slunce na nejsevernějším bodě pevninské Evropy. Dá se vlastně říct, že o nejsevernějším bodě můžeme jenom pochybovat, protože nejseverněji se nachází výběžek Knivskjelodden a navíc, jak zjišťuji také od Míry jde o ostrov a ne pevninu. Stejně si myslím, že Nordkapp bude stále tolik populárním turistickým cílem.
Konečně přejíždíme hranice Norska a vidíme tu přírodu, to o čem jsme snili a kvůli čemu jsme sem jeli. Silnice je samá zatáčka, všude začíná být opravdu pustá příroda a jen občas roste nějaký zakrslý strom nebo pobíhá stádo sobů. Zvířata tu opravdu mají hodně volnosti, což se mi velice líbí. Břehy fjordů zdobí ostré štíty hor, zvlněná krajina s vyvřelinami mi někdy připomíná spíš narovnané stohy prken. Jedním slovem je to úžasné a já to ani pořádně nedokážu popsat slovy. Cesta na Nordkapp je sice dlouhá, ale musím říct, že rozhodně není nudná. Silnici E6 jsme neopustili hodně dlouho, takže pro mě jako spolujezdce bylo spoustu času kochat se tou úžasnou přírodou.
Palivo pomalu, ale jistě dochází a tak narážíme na čerpací stanici Shell a ihned tankujeme, málem nás trefil šlak, je to nejdražší benzin jaký tankujeme a to za 16.5,–NOK/l ! platíme tedy celkem asi 400Kr a jedeme dál.
Je podvečer a my konečně přijíždíme k pokladně, kde platíme 540kr a parkujeme dokonce hned vedle karavanu sousedů z Ústí nad Labem.

Nordkapp

Prohlídka Nordkappu

Míra celý nedočkavý žene k budově na Nordkappu a skoro mě nenechá ani doobléknout, protože tady fouká opravdu silný studený vítr. V budově, která je před námi, má celou horní část prosklenou. Je zde nejseverněji položená pošta v Evropě, je zde také obchod, restaurace, pár pater do země kde najdete například kino nebo jeskyni. Před budovou je památník z r. 1878, v budově je zas vidět kámen v zemi s vrypem japonské expedice z r. 1907. Po pravé straně vidíme plastiky z r. 1988 vytvořené studenty z různých zemí (Tanzanie, Brazilie, Japonsko, Thajsko, Itálie, Sovětský svaz a USA). Hned vedle si můžete postavit svou mohylu lásku. Ani my nezapomněli.
Konečně vidíme onen slavný železný globus! Uděláme pár fotografií, procházíme si všechny místa, nakoupíme pár suvenýrů, pošleme pohledy rodině a jdeme na večeři.

Nordkapphallen

Nordkapphallen

Nordkapphallen
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

Pohled na útes

pohled na útes

Pohled na útes
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com
Symbol Nordkappu
Autor: Lucka a Míra Zástěrovi © gigaplaces.com

Symbol Nordkappu

Symbol Nordkappu je tento kovový globus

Půlnoční slunce na Nordkappu

Dvě hodinky od našeho příjezdu uběhly jako voda a již se pomalu blíží půlnoc. Lidé se začínali hromadit u zábradlí s fotoaparáty a někdy dokonce i šampusem, aby oslavili tu dlouhou cestu, která je vedla až sem. I my konečně uvidíme tolik vytoužený pohled na půlnoční slunce, které v letních měsících nezapadá za obzor, a proto je v nočních hodinách v celé oblasti světlo. Dovede si asi představit tu nádheru, když do toho pod vámi ještě ke všemu šplouchají vody Norského moře, části Atlanského oceánu, Barentsova moře a Severního ledového oceánu. Sledujeme, jak se místy slunce schovává za mraky anebo vykukuje. Je to něco krásného a romantického… Se spaním to bude horší. Jako většina lidí přespíme v autě na parkovišti. Je sice jen 6°C, ale i přesto po tak dlouhém dni poměrně brzy usínáme.

Půlnoční slunce na Nordkappu
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com
ve vstupní hale budovy
Autor: Lucka a Míra Zástěrovi © gigaplaces.com

ve vstupní hale budovy

uvnitř vstupní haly budovy

Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (2)

Chtějí tam (3)

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 1 cestovatel

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Norsko? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Nejluxusnější místa Řecka

Řecko je pro mnohé tou nejkrásnější zemí ve Středomoří. Nabízí neskutečných téměř 14 tisíc kilometrů pobřeží s více jak dva… pokračovat ve čtení

Nejluxusnější místa Řecka