Výstup na Volcán de San Martín

Výstup na Volcán de San Martín

Na jihu Ruta de los Volcanes

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 7:00 hod

Prvním výrazným vrcholem na jižní části vulkanické cesty Ruta de los Volcanes je sopečný vrchol Volcán de San Martín (1 597m n.m.).  Je z něj nádherný výhled po okolní sopečné krajině a zároveň i na sousední ostrov Tenerife, přesněji na jeho hlavní dominantu, Pico de Teide. Přístupových cest je víc. Jedna vede např. z Monte de Luna. Poněkud zdlouhavější, ale o to pozvolnější přístup je z velkého parkoviště na silnici číslo 832, 2,5 km před Fuencaliente de la Palma v cca 750m n.m. Prašná cesta odtud vede až do Fuente el Pinar (1 100m n.m.), což je piknikové místo, kde místní o sobotách a nedělích tráví spoustu času při dobrém jídle a pití. Dá se tedy vyjet až sem, ale na nízký podvozek (při plném obsazení běžného auta) to moc není. Odtud se již prudším stoupáním dostaneme na zmíněnou cestu vulkánů.

Obsah článku
Recenze [1x]

Kanárský les

Pozvolný výstup po prašné cestě vede téměř zcela zdejším typickým porostem, lesem, kde dominuje borovice kanárská. Občas se objeví výhled východním směrem na Atlantik.

Kanárský les

Láva

Na okraji lesa se objevují první sopečné vrcholy. Krajině dominují černé lávové kameny a barevný kontrast zeleně jehličnanů s azurem oblohy.

Láva

Borovičky

Před závěrečným výstupem na vrchol je již krásně vidět vzdálený stratovulkán Pico de Teide. Někde kolem 900 m.n.m. je vrstva pasátových mraků.

Borovičky

Vrchol

Volcán de San Martín lze prozkoumat jak vespod, tak jeho obejitím po hraně kráteru. Pozor, terén je velmi zrádný, sesunout se po suti popílku není problém a cesta nahoru je hodně pomalá.  I když to není z fotografií patrné, vane tu často nárazový vítr a potom je dobré zvážit chůzi po hraně kráteru.

Vrchol

Tenerife

Pico de Teide je se svými 3718 m.n.m. pěkným dominantním vrcholem na východním obzoru.

Tenerife

Cesta vulkánů

Ruta de los Volcanes dále stoupá k severu a protíná celý přírodní park Parque Natural de Cumbre Vieja.

Cesta vulkánů

Návrat do lesa

Cestu zpět lze alternativně vést kolem západní strany  Montaňa Pelala (1 441m n.m.) a zpět na místo pikniků místních obyvatel.

Návrat do lesa

Trajekt

Návrat zpět na parkoviště stejnou cestou může být poněkud zdlouhavý. Přesto je stále na co se dívat.

Trajekt


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam